Rusko blokuje obilie. Stopku dostalo na trase do krajiny, ktorá je na pokraji hladomoru
- Obilie bolo určené etiópskym obyvateľom, ktorí sú na pokraji hladomoru
- Rusko už v minulosti vyjadrovalo nespokojnosť s dohodou s argumentom ohľadom sankcií
- Obilie bolo určené etiópskym obyvateľom, ktorí sú na pokraji hladomoru
- Rusko už v minulosti vyjadrovalo nespokojnosť s dohodou s argumentom ohľadom sankcií
V dôsledku pozastavenia dohody o vývoze ukrajinského obilia zo strany Ruska je „nemožné“, aby plne naložené tankery opustili ukrajinský prístav, uviedol v nedeľu ukrajinský minister pre infraštruktúru Olexandr Kubrakov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Nákladná loď naložená 40 tonami obilia mala dnes podľa plánu opustiť ukrajinský prístav. Tieto potraviny boli určené Etiópčanom, ktorí sú na pokraji hladomoru. V dôsledku blokády ‚obilného koridoru‘ Ruskom je však vývoz nemožný,“ napísal Kubrakov na sociálnej sieti Twitter.
Porušenie dohody
Rusko v sobotu pozastavilo svoju účasť na dohode o vývoze poľnohospodárskych produktov z ukrajinských čiernomorských prístavov v dôsledku dronového útoku na ruské plavidlá na Kryme, z ktorého Moskva obvinila Ukrajinu. O svojom rozhodnutí Rusko upovedomilo OSN.
OSN a Turecko v júli sprostredkovali prelomovú dohodu medzi Moskvou a Kyjevom, ktorá umožnila vývoz obilia z ukrajinských prístavov, aby sa zamedzilo hroziacej potravinovej kríze najmä v chudobných regiónoch Afriky a Blízkeho východu.
Moskva však s touto dohodou opakovane vyjadrovala nespokojnosť s argumentom, že samotné Rusko pre západné sankcie nemôže v dostatočnej miere vyvážať svoje potraviny a hnojivá. Viackrát už preto hrozila, že sa z obilnej dohody stiahne.
Kyjev v tejto súvislosti obviňuje Moskvu, že sobotňajší útok na Kryme využil len ako „falošnú zámienku“ na odstúpenie od dohody a obnovenie blokády ukrajinských prístavov.
Výzva Európskej únie
Európska únia vyzvala Rusko, aby zmenilo svoje rozhodnutie o odstúpení od dohody sprostredkovanej Organizáciou Spojených národov, ktorá umožnila export ukrajinského obilia cez Čierne more, informuje SITA.
Rozhodnutie Ruska zrušiť dohodu o vývoze cez Čierne more ohrozuje hlavnú trasu exportu veľmi potrebného obilia a hnojív, ktorý rieši globálnu potravinovú krízu spôsobenú vojnou Moskvy proti Ukrajine, napísal na mikroblogovacej sieti Twitter vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell. Informuje o tom web The Guardian.
Pomoc z Poľska
Poľsko a jeho partneri v Európskej únii sú pripravení poskytnúť Ukrajine ďalšiu pomoc pri preprave nevyhnutných tovarov po tom, ako Rusko odstúpilo od dohody o exporte ukrajinského obilia cez Čierne more. Vyhlásilo to v nedeľu poľské ministerstvo zahraničných vecí. Informuje o tom web The Guardian.
Rozhodnutie Ruska zrušiť dohodu sprostredkovanú Organizáciou Spojených národov, ktorá umožňovala vývoz obilia z Ukrajiny, je „ďalším dôkazom, že Moskva nie je ochotná dodržiavať nijaké medzinárodné dohody“, uviedol poľský rezort diplomacie na mikroblogovacej sieti Twitter.
Kritika amerického prezidenta
Rozhodnutie Ruska zastaviť dohodu o exporte ukrajinského obilia, ktorú sprostredkovala Organizácia Spojených národov, označil americký prezident Joe Biden za „úplne odporné“ a dodal, že to zväčší rozsah hladovania. Biden sa takto vyjadril pred novinármi v sobotu večer. Informuje o tom portál news.sky.com.
Hovorca OSN povedal, že organizácia je v kontakte s ruskými úradmi a vyzval všetky strany, aby sa zdržali krokov, ktoré by dohodu ohrozovali.
Zdroje: TASR, SITA