Podnikateľ chce byť „Elon Musk oceánov“. Superponorkou ťa vezme k legendárnemu Titanicu

  • Šťastlivci vybraní spoločnosťou OceanGate sa môžu zúčastniť 10-dňovej misie
  • Minimálny vek účastníkov je aspoň 18 rokov
Vpravo záchranný čln Titanic, vľavo výletná loď podobná Titanicu
Ilustračné fotografie Pixabay/funnytools, Pixabay/aitoff
  • Šťastlivci vybraní spoločnosťou OceanGate sa môžu zúčastniť 10-dňovej misie
  • Minimálny vek účastníkov je aspoň 18 rokov

Každý z nás pozná príbeh kultovej lode Titanic, ktorá bola známa aj ako nepotopiteľná. Pred viac ako 100 rokmi počas jej prvej plavby sa opak stal pravdou. Pri severnom Atlantickom oceáne narazila do ľadovca, v dôsledku čoho zomrelo takmer 1 500 ľudí, uvádza portál Fox Weather.

V súčasnosti je snom mnohých ľudí  vidieť tento slávny vrak. Možno to znie šialene, avšak nemusí ísť už len o sen. Dobrodruhovia, nazývaní aj ako špecialisti na misie, môžu po zaplatení dostať šancu ho preskúmať z blízka, informuje portál BBC.

„Príde čas, keď ľudia budú chodiť pravidelne do vesmíru za nižšie náklady. Myslím si, že to isté sa stane aj pod vodou,“ tvrdí pre BBC Stockton Rush.

Rush verí, že jeho spoločnosť OceanGate spraví pre hlbokomorský prieskum to, o čo sa snažia miliardári Elon Musk či Jeff Bezos pri cestovaní do vesmíru.

Vášniví dobrodruhovia

Práve 3 800 metrov pod povrchom severného Atlantiku leží vrak Titanicu, píše portál The Business Post. Pre Rusha snažiaceho sa urobiť hĺbkový prieskum bolo toto miesto takzvaným „must have“.

„Čítal som článok, ktorý hovoril, že existujú tri slová v anglickom jazyku, ktoré sú známe na celej planéte. Patrí k ním Cola-Cola, Boh a Titanic,“ vysvetľuje svoj zápal pre danú lokalitu.

To, aby sa jeho sen stal skutočnosťou, vyžadovalo vyrobiť nový typ ponorného plavidla. Vyrobil ho z ľahkých materiálov, pričom by mohlo prepraviť až päť ľudí. Ale pravdou je, že mnohí mu v týchto začiatkoch neverili.

V súčasnosti bol Rush na mieste činu s viacerými skupinami ľudí. Tvorili ich vedci, zamestnanci OceanGate, posádka paluby plavidla či skupina piatich dobrodruhov, ktorí sú známi aj ako špecialisti na misie.

Práve táto svojská dobrodružná skupina zaplatila až 250 000 dolárov, aby mohla legendárne plavidlo vidieť z blízka. Okrem toho majú možnosť pomôcť ako občianski vedci, ktorí môžu zbierať obrázky a videá hlbokomorskej biodiverzity.

Výletná loď podobná Titanicu
zdroj: Pixabay/funnytools

Jedným z priaznivcov je bankárka Renata Rojas, informuje BBC. Tvrdí, že peniaze na to, aby mohla vidieť Titanic, šetrila príliš dlho.

„Nemám auto, ešte som sa nevydala, nemám deti. Všetky tieto rozhodnutia vznikli preto, že som chcela vidieť Titanic,“ podotkla Rojas na konci svojej výpovede.

Pre oceánografa Steva Rossa tento vzácny zážitok naberá iný význam. „Ide tu o akési preteky v pochopení hlbokého mora, ktoré tvorí najväčšie prostredie v oceánoch, a je zároveň najmenej preskúmané. Zmeny v oceáne majú obrovský vplyv na celú zemeguľu,“ podelil sa o svoje myšlienky Ross.

Prihlásiť sa môže ktokoľvek

Súčasťou tímu môžeš byť aj ty, pretože spoločnosť OceanGate po úspešných expedíciách prijíma prihlášky do svojho tímu na rok 2023, informuje Fox Weather.

Práve títo šťastlivci, ktorým dá spoločnosť šancu, si môžu prezrieť Titanic počas 10-dňovej misie. Okrem toho budú môcť zdokumentovať stav lode, morský život na mieste či posúdiť, ako sa mení, keďže vrak lode naďalej chátra. Stačí len zaplatiť 250 000 dolárov, aby sa ponorkou nazývanou „Titan“ priblížili asi 3,5 míle k vraku na dne oceánu.

čiernobiela fotografia Titanicu
zdroj: Ocean Gate

Brožúra upozorňuje, že pre každú misiu je k dispozícii iba šesť pozícií na špecialistov na misie. Ďalším dôležitým faktorom je, aby záujemcovia na začiatku misie mali aspoň 18 rokov. Medzi podmienky patrí aj platný cestovný pas či komfortnosť v dynamickom prostredí.

OceanGate ďalej uvádza, že účastníci musia byť fyzicky zdatní, pretože je možné, že budú vykonávať akcie, ako je napríklad lezenie po 6-stopovom rebríku.

„Šťastie, radosť a všetky emócie,“ opisuje svoje pocity jedna zo špecialistiek na misiu, ktorá bola vybraná na expedíciu v roku 2022.

Zdroje: Fox Weather, BBC, The Business Post

Najnovšie videá

Trendové videá