V Rusku sú tisíce voľných bytov za smiešny peniaz. Nikto ich nechce
- Množstvo Rusov predáva svoje byty
- Dôvodom je odchod krajiny alebo zlá finančná situácia
- Sú lacné, kupovať ich však nemá kto
- Množstvo Rusov predáva svoje byty
- Dôvodom je odchod krajiny alebo zlá finančná situácia
- Sú lacné, kupovať ich však nemá kto
Ľudia utekajúci z krajiny či masové protesty nie sú jediným dopadom čiastočnej mobilizácie v Rusku. Tvrdú ranu si odniesol aj trh s nehnuteľnosťami. Ten je ponukami presýtený viac ako kedykoľvek predtým.
Bytov je príliš veľa
O situácii na realitnom trhu informuje ruský nezávislý denník The Moscow Times. Čiastočná mobilizácia totiž u mnohých ľudí vyvolala obavy z možného povolávacieho rozkazu či dokonca všeobecnej mobilizácie, ku ktorej by Vladimir Putin mohol teoreticky uchýliť.
V dôsledku tohto strachu z krajiny len počas prvých pár dní utiekli státisíce ľudí. Čo však s bytmi a domami, ktoré za sebou zanechali? Na mnohé z nich bola jednoducho nalepená nálepka „na predaj“.
Objem bytov ponúknutých na predaj sa teda v októbri zvýšil o ďalších 20 % a na celkovom súčte za posledné tri mesiace sa zvýšil o 60 %, vypočítali analytici z International Realty Network.
Často však za predajom nehnuteľností nestojí len ich nepotrebnosť. Zúfalá je v súčasnosti aj samotná ekonomika Ruskej federácie. Mnohí obyvatelia sú nútení svoje majetky predať kvôli zhoršeniu finančných podmienok, strate práce alebo neschopnosti splácať hypotéku.
„Tých, ktorí chcú byt predať, je v súčasnosti omnoho viac ako tých, ktorí sú ho ochotní kúpiť,“ uvádzajú podľa Moscow Times analytici z IRN. Základné trhové mechaniky pritom diktujú, že tento stav musí mať za následok prepad cien.
Nehnuteľnosti „za babku“
A tak tomu aj naozaj je. V októbri klesli priemerné náklady na meter štvorcový na sekundárnom trhu o ďalších 0,8 %. Od mája hovoríme o prepade o 5,9 % na 255 700 rubľov, alebo v prepočte približne 4 000 eur.
O niečo rýchlejšie však klesajú ceny starších a beztak lacných bytov a domov. Byty v panelových a tehlových budovách stratili medzi 1,3 – 1,7 % svojej hodnoty. Nehnuteľnosti v moderných panelových domoch stratili „len“ 0,2 – 0,6 %. svojej pôvodnej hodnoty.
Skutočný kolaps trhu je však podľa IRN ešte omnoho väčší. Ceny reálnych transakcií sú totiž omnoho nižšie než tie deklarované, nedajú sa však uviesť v tabuľkách, keďže tieto dohody sa uzatvárajú medzi kupcom a predajcom ústne.
Analytici však odhadujú, že prepad cien by v realite mohol dosiahnuť pokojne aj 10 – 20 %, keďže na nájdenie kupca je vo väčšine prípadov potrebné ponúknuť výraznú zľavu.
Bili sa, kto odíde skôr
O masívnom odlive Rusov sme v čase vyhlásenia mobilizácie informovali aj prostredníctvom nášho článku. Počas prvých pár dní z Ruska utieklo už viac ako 261-tisíc mužov, ako napočítala známa Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie (FSB), informuje ruský nezávislý denník Novaja Gazeta. Dialo sa tak i napriek tomu, že ruské aerolínie mali dostať zákaz predaja leteniek mužom vo veku 18 až 65 rokov.
Vyťažené boli aj mnohé pozemné komunikácie. Napríklad, na hraniciach so susedným Gruzínskom sa vytvorili obrovské zápchy. V určitých momentoch dosahoval rad i desať kilometrov. Rusi pritom začali postupne zisťovať, že ich v iných krajinách nebude každý vrúcne vítať.
Spôsob, ako ujsť z krajiny, však našli mnohí bohatí Rusi. Kým bežnému obyvateľstvu vláda zakázala kupovať bežné komerčne letenky, Rusom nič nebránilo v tom, aby si prenajali súkromné tryskáče.
Pasažieri tohto druhu mierili prevažne do Arménska, Turecka a Azerbajdžanu, ktoré Rusom umožňujú vstup bez víz. Za sedadlo v súkromnom lietadle pritom platili v prepočte od 22 000 do 28 000 eur. Cena za prenájom osemmiestneho stroja sa počas špičky pohybovala v sumách zhruba od 90 000 do 150 000 libier, čo je niekoľkonásobne viac než za bežných okolností.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: The Moscow Times, Novaja Gazeta, TASR