V Rusku sú tisíce voľných bytov za smiešny peniaz. Nikto ich nechce

  • Množstvo Rusov predáva svoje byty
  • Dôvodom je odchod krajiny alebo zlá finančná situácia
  • Sú lacné, kupovať ich však nemá kto
rusi byty
Ilustračná fotografia TASR/AP, Unsplash/Ardy Alfred
  • Množstvo Rusov predáva svoje byty
  • Dôvodom je odchod krajiny alebo zlá finančná situácia
  • Sú lacné, kupovať ich však nemá kto

Ľudia utekajúci z krajiny či masové protesty nie sú jediným dopadom čiastočnej mobilizácie v Rusku. Tvrdú ranu si odniesol aj trh s nehnuteľnosťami. Ten je ponukami presýtený viac ako kedykoľvek predtým.

Bytov je príliš veľa

O situácii na realitnom trhu informuje ruský nezávislý denník The Moscow Times. Čiastočná mobilizácia totiž u mnohých ľudí vyvolala obavy z možného povolávacieho rozkazu či dokonca všeobecnej mobilizácie, ku ktorej by Vladimir Putin mohol teoreticky uchýliť.

V dôsledku tohto strachu z krajiny len počas prvých pár dní utiekli státisíce ľudí. Čo však s bytmi a domami, ktoré za sebou zanechali? Na mnohé z nich bola jednoducho nalepená nálepka „na predaj“.

Objem bytov ponúknutých na predaj sa teda v októbri zvýšil o ďalších 20 % a na celkovom súčte za posledné tri mesiace sa zvýšil o 60 %, vypočítali analytici z International Realty Network.

Často však za predajom nehnuteľností nestojí len ich nepotrebnosť. Zúfalá je v súčasnosti aj samotná ekonomika Ruskej federácie. Mnohí obyvatelia sú nútení svoje majetky predať kvôli zhoršeniu finančných podmienok, strate práce alebo neschopnosti splácať hypotéku.

Tých, ktorí chcú byt predať, je v súčasnosti omnoho viac ako tých, ktorí sú ho ochotní kúpiť,“ uvádzajú podľa Moscow Times analytici z IRN. Základné trhové mechaniky pritom diktujú, že tento stav musí mať za následok prepad cien.

Nehnuteľnosti „za babku“

A tak tomu aj naozaj je. V októbri klesli priemerné náklady na meter štvorcový na sekundárnom trhu o ďalších 0,8 %. Od mája hovoríme o prepade o 5,9 % na 255 700 rubľov, alebo v prepočte približne 4 000 eur.

O niečo rýchlejšie však klesajú ceny starších a beztak lacných bytov a domov. Byty v panelových a tehlových budovách stratili medzi 1,3 – 1,7 % svojej hodnoty. Nehnuteľnosti v moderných panelových domoch stratili „len“ 0,2 – 0,6 %. svojej pôvodnej hodnoty.

zničený byt
zdroj: Unsplash/Nathan Wright

Skutočný kolaps trhu je však podľa IRN ešte omnoho väčší. Ceny reálnych transakcií sú totiž omnoho nižšie než tie deklarované, nedajú sa však uviesť v tabuľkách, keďže tieto dohody sa uzatvárajú medzi kupcom a predajcom ústne.

Analytici však odhadujú, že prepad cien by v realite mohol dosiahnuť pokojne aj 10 – 20 %, keďže na nájdenie kupca je vo väčšine prípadov potrebné ponúknuť výraznú zľavu.

Bili sa, kto odíde skôr

O masívnom odlive Rusov sme v čase vyhlásenia mobilizácie informovali aj prostredníctvom nášho článku. Počas prvých pár dní z Ruska utieklo už viac ako 261-tisíc mužov, ako napočítala známa Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie (FSB), informuje ruský nezávislý denník Novaja Gazeta. Dialo sa tak i napriek tomu, že ruské aerolínie mali dostať zákaz predaja leteniek mužom vo veku 18 až 65 rokov.

dav ľudí
zdroj: TASR/Ramil Nasibulin/BelTA pool photo via AP

Vyťažené boli aj mnohé pozemné komunikácie. Napríklad, na hraniciach so susedným Gruzínskom sa vytvorili obrovské zápchy. V určitých momentoch dosahoval rad i desať kilometrov. Rusi pritom začali postupne zisťovať, že ich v iných krajinách nebude každý vrúcne vítať.

Spôsob, ako ujsť z krajiny, však našli mnohí bohatí Rusi. Kým bežnému obyvateľstvu vláda zakázala kupovať bežné komerčne letenky, Rusom nič nebránilo v tom, aby si prenajali súkromné tryskáče.

Pasažieri tohto druhu mierili prevažne do Arménska, Turecka a Azerbajdžanu, ktoré Rusom umožňujú vstup bez víz. Za sedadlo v súkromnom lietadle pritom platili v prepočte od 22 000 do 28 000 eur. Cena za prenájom osemmiestneho stroja sa počas špičky pohybovala v sumách zhruba od 90 000 do 150 000 libier, čo je niekoľkonásobne viac než za bežných okolností.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: The Moscow Times, Novaja Gazeta, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá