Prvú ruskú „kozmonautku“ vycvičili drsné ulice Moskvy. Uvarila sa zaživa

  • Uplynulo 65 rokov od smrti fenky Lajky
  • Sovieti ju poslali do vesmíru na istú smrť
  • Iba týždeň pred odletom ju vzali z ulice
Pes Lajka a Sputnik 2
FB/Face The Past, FB/Imágenes Históricas
  • Uplynulo 65 rokov od smrti fenky Lajky
  • Sovieti ju poslali do vesmíru na istú smrť
  • Iba týždeň pred odletom ju vzali z ulice

Dňa 4. októbra 1957 vyniesla zo sovietskeho kozmodrómu Bajkonur raketa R-7 prvú umelú družicu Zeme Sputnik 1. Asi nikto v tej dobe však nečakal, že ani nie o mesiac na to vyrazí na túto cestu aj prvý živý vesmírny cestovateľ – fenka Lajka.

Avšak nadšenie širokej verejnosti z tejto neuveriteľnej cesty do vesmíru rýchlo vystriedala nevôľa a obrovské zdesenie. Stalo sa tak hneď po tom, ako vyšlo najavo, že tento obrovský úspech bol iba obyčajnou jednosmernou letenkou na smrť. Dňa 3. novembra uplynulo už 65 rokov od Lajkinho historického štartu. 

Pôvod vesmírneho psa

Ako uvádza portál Spicove.cz, z Lajky sa stal toho dňa prvý živý kozmonaut a jej meno sa zapísalo do svetovej histórie. Ale už menej ľudí tuší to, že jej letu predchádzalo množstvo iných pokusných parabolických letov rakiet R-2A. Na palube týchto strojov sa pritom tiež nachádzali pasažieri, ktorí boli tiež živí a vo väčšine prípadov išlo práve o psov. 

Sovietsky zväz trénoval však na svoj prvý vesmírny let nie jednu, ale hneď tri fenky – Lajku, Mušku a Albinu. Podľa portálu ČT24 boli dôvody, prečo si zvolili práve Lajku, rôznorodé. Jedným z nich však bolo aj to, že podľa niektorých bola jednoducho pekná a poslušná.

Pôvod tejto slávnej fenky je však nejasný, no mnohí tvrdia, že išlo o túlavého psa z ulíc Moskvy. Kozmonautika.sk uvádza, že práve kvôli tomu ju vedci vybrali. Domnievali sa, že vďaka drsnému životu na ulici by mohla zvládať veľké výkyvy teploty či hlad lepšie, ako ostatné psy. Okrem toho bolo vraj jej skutočné meno Kudrajvka, ale nazývali ju aj inými menami, medzi ktorými bola napríklad Zučka či Limončik. 

Meno Lajka v 19. storočí v Rusku používali na označenie všetkých psov špicovitých plemien. Čo sa týka plemena, práve Lajka bola pravdepodobne krížencom huskyho alebo samojeda.  

Odsúdená na smrť

Začiatky historického letu ale sprevádzali komplikácie. Sputnik 2 vážil len neuveriteľných 500 kilogramov a bol asi 4 metre dlhý. V priestoroch družice sa nachádzala aj samostatná kabína pre Lajku, ktorá merala 80 centimetrov. Práve v nej musela fenka čakať celé tri dni na štart, a to kvôli istým technickým problémom. 

Teplota tam však nebola príliš vysoká, a tak museli kokpit ohrievať za pomoci hadice. Keď družica Sputnik 2 odštartovala a zrýchlila, Lajkin srdcový tep sa neskutočne zrýchlil. V čase, keď sa družica však dostala na obežnú dráhu, Lajka už bola v poriadku. Počas letu sa živila špeciálne upraveným krmivom.

Napriek tomu, že zo začiatku vyzerala situácia nádejne, Lajka počas letu zahynula a Sovieti vedeli, že ju dňa 3. novembra 1957 vidia naposledy živú. Na základe pôvodných plánov sa mala iba dvojročná fenka vrátiť domov do ZSSR živá a úplne zdravá. Ako uvádza portál Listverse, vtedajší prvý tajomník ústredného výboru Komunistickej strany Nikita Sergejevič Chruščov vedel, že let Lajky je iba súčasťou propagandy.

https://www.facebook.com/imagenesdelahistoria/photos/a.432466900120982/1331577496876580/?type=3

Chruščov chcel Lajkin let dokonale načasovať, a tak urgoval všetkých vedcov, aby štart družice Sputnik 2 pripravili na 40. výročie boľševickej revolúcie. Získali tak iba 4 týždne na to, aby kozmickú loď pripravili do vesmíru. 

„Všetky tradície raketovej technológie boli zavrhnuté. Druhý satelit bol vytvorený bez predbežného návrhu,“ informoval jeden z raketových konštruktérov Boris Čertok.

Sovietov sa pokúsili zastaviť aj Briti, a tak bulvár Daily Mirror napísal: „Pes zomrie, nemôžeme ho zachrániť.“ Iní obyvatelia Británie každý jeden deň o 11.00 držali minútu ticha. Sovietskemu zväzu však nedochádzalo, prečo svet tak pobúril. 

Pravda o ceste smrti  

Ako uvádza portál BBC, Sovieti sa dlho snažili utajovať fakty súvisiace so smrťou prvého živého kozmonauta. Mnohí dokonca tvrdili, že Lajku otrávili vo vesmíre špeciálne upraveným jedlom. 

Pravda vyšla najavo až počas roku 2002, keď vedec Dimitrij Malašenkov odhalil, čo sa v ten osudný deň skutočne stalo. Podľa jeho slov umrela Lajka približne sedem hodín od štartu družice v ukrutných bolestiach. 

Dôvodom smrti fenky bol teplotný riadiaci systém, ktorý na narýchlo vybudovanom satelite jednoducho zlyhal. Sputnik 2 sa tak prehrieval až na 40 stupňov Celzia. Lajka mala následne začať panikáriť a po pár hodinách, ktoré strávila v bolestiach, zomrela na dehydratáciu organizmu a prehriatie. 

https://www.facebook.com/facethepast/posts/pfbid02fdbbDRDtxvbjBd6kqYYyhKyis3HcLZWos4pU2kLbtGHRmtU1B4agrQzJojqgsgoUl

Avšak aj napriek svojmu trpkému osudu sa z Lajky stala legenda. V Rusku bolo na jej pamiatku vybudovaných niekoľko pomníkov a stala sa inšpiráciou pre mnohých svetových umelcov. 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Techbox, Spicove.cz, ČT24, Listverse, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá