Státisíce ľudí dali košom Muskovi a jeho Twitteru. Ťaží z toho nenápadná sociálna sieť
- Musk kúpil Twtitter vo štvrtok (27.10.) za 44 miliárd dolárov
- Hneď po nástupe začal s vyhadzovaním zamestnancov
- Musk kúpil Twtitter vo štvrtok (27.10.) za 44 miliárd dolárov
- Hneď po nástupe začal s vyhadzovaním zamestnancov
Pred dvomi týždňami Elon Musk oficiálne prevzal vedenie platformy Twitter. Hneď sa hovorilo o prepustení mnohých vyššie postavených predstaviteľov tejto sociálnej siete, ako sme ťa nedávno informovali.
Na Twitteri uverejnil krátky „tweet“, v ktorom píše: „Vták je oslobodený.“
Musk kúpil Twitter vo štvrtok (27.10.) za 44 miliárd dolárov a takmer hneď na to začal „upratovať“ vo veľkom.
Štyri dni na to, ako sa stal oficiálnym šéfom spoločnosti, sa zmeny diali rýchlejšie, ako si možno zamestnanci a aj samotný Musk predstavovali. Hneď po nastúpení prepustil najvyššie postavených predstaviteľov Twitteru, rovnako plánoval ďalšie prepúšťanie zamestnancov, ktorí v poslednom čase neprispievali na „kódovej základni“.
Hneď po prevzatí kontroly rozpustil predstavenstvo spoločnosti a odvolal aj výkonného riaditeľa Paraga Agrawala, finančného šéfa Neda Segala a šéfku právnych záležitostí a politiky Vijayu Gaddeovú.
Ako sme informovali, Musk plánoval prepustiť 3 700 zamestnancov Twitteru. Tí aktuálne spoločnosť zažalovali. Išlo o hromadnú žalobu podanú v San Franciscu, v ktorej tvrdia, že upozornenie na prepúšťanie vnímajú ako nedostatočné a má byť v rozpore s federálnymi a kalifornskými zákonmi.
Akoby škandálov nebolo dosť, Musk so svojimi zamestnancami nekomunikuje, jedine prostredníctvom e-mailu, prípadne všetko, čo mieni urobiť, oznámi prostredníctvom médií alebo jeho siete Twitter. Zamestnanci sa tak dozvedajú správy o ich možnom prepustení z „druhej ruky“.
To, čo sa deje na sociálnej sieti Twitter, zrejme nahnevalo viacero jej používateľov, a tak sa rozhodli zmeniť platformu.
Ako informuje portál BBC, niektorí používatelia si hľadajú alternatívne platformy, akou je napríklad Mastodon. Táto sociálna sieť je veľmi podobná Twitteru. Krátke správy sa nenazývajú „tweety“, ale takzvané „tootsy“. Toots môže mať 500 znakov, zatiaľ čo tweety len 280.
Sociálna sieť Mastodon nebola veľmi populárna až do momentu, keď začal Elon Musk prispôsobovať celý Twitter svojim predstavám. Táto platforma uvádza, že mala 655 000 používateľov, avšak za posledný týždeň sa do siete registrovalo a pripojilo viac ako 230-tisíc používateľov.
Sociálnu sieť vytvoril Nemec, programátor Eugen Rochko, v roku 2017. Ten chcel v tom čase vybudovať digitálny verejný priestor, ktorý by nebol pod kontrolou jednej organizácie.
Predtým, než sa na sociálnu sieť osoba registruje, musí si zvoliť server. Serverov je však mnoho a sú rozdelené podľa krajín, prípadne záujmov a podobne, čo umožňuje používateľom sledovať tých, ktorí sa nachádzajú v rovnakom serveri. Napriek tomu sieť následne umožní sledovať používateľov na všetkých ostatných serveroch.
Ako informoval účet zastupujúci platformu Mastodone, predtým, než bol šéfom Twitteru Elon Musk, dosahoval Mastodon priemerný rast 60 až 80 nových používateľov za hodinu. V pondelok ráno ich bolo 3 568 behom jednej hodiny.
Na sieti taktiež uviedol, že behom mesiaca počet aktívnych užívateľov siete presiahol jeden milión osôb.