Prelomový objav: Našla sa najstaršia veta na svete, vyrytá je na predmete, ktorý odstraňoval vši

  • Archeológom sa podaril úžasný objav
  • Ide o najstarší prípad použitia písma v histórii
  • Predmet mal slúžiť na odstraňovanie vší
hrebeň
Staroveký hrebeň, ilustračná fotografia TASR/AP/Israel Antiquities Authority, Pixabay/subhamshome
  • Archeológom sa podaril úžasný objav
  • Ide o najstarší prípad použitia písma v histórii
  • Predmet mal slúžiť na odstraňovanie vší

Ľudia, ako ich poznáme, sa po svete začali prechádzať približne 20 000 rokov dozadu. Trvalo im však minimálne ďalších 15 000 rokov, kým sa naučili písať. Archeológovia majú teraz v rukách najstarší fyzický dôkaz o tejto ľudskej schopnosti. Nachádza sa pritom na nečakanom predmete.

Úžasný objav

Zabudni na hlinené tabuľky či steny jaskýň. Predmet, ktorý zachytáva jednu za najstarších foriem písma a najstarší príklad využitia celej vety, sa nachádza na kúsku slonoviny, ktorá podľa všetkého slúžila na odstránenie vší z vlasov.

Inými slovami, išlo o obyčajný hrebeň. O úžasnom náleze informuje britský denník The Guardian. Archeológom sa hrebeň podarilo vykopať v (dnes už neexistujúcom) meste Lachíš v Izraeli. V súčasnosti je staroveké mesto len kôpkou zrúcanín, kedysi však bolo dôležitým sídlom Judského kráľovstva.

Práve tu bol v roku 2017 objavený malý predmet zo slonoviny, ktorému však nebola pripisovaná veľká váha. To zmenil až postreh archeológov, ktorí si všimli, že do hrebeňa je čosi vyryté.

Ako ďalej informuje portál New Scientist, drobné písmená sú široké okolo 3 mm a sú písané najstaršou formou písma a dialektu. Konkrétne ide o kanaánsku abecedu, ktorá sa neskôr stala základom pre všetky západné civilizácie.

Každodenný predmet

Maličký predmet odhaľuje hneď niekoľko skúseností. Azda najzaujímavejším je preklad samotnej rytiny. „Veta je veľmi ľudská,“ uvádza profesor archeológie z jeruzalemskej Hebrejskej Univerzity Yosef Garfinkel. „Máte hrebeň a na hrebeni prianie o odstránení vší z vlasov a brady,“ objasňuje profesor ďalej.

Krátka 7-slovná veta skutočne hovorí o odstraňovaní tohto parazitického druhu z ľudského porastu. Ide pritom o formu želania či zaklínania: „Nech tento kel vykorení vši z vlasov a brady.“

Ďalšou zaujímavosťou je aj samotný materiál, z ktorého je kozmetická pomôcka vyrobená. Ide o už spomínanú slonovinu, a teda o sloní kel. V Judskom kráľovstve však v danom čase žiadne slony nežili. Muselo ísť preto o skutočne drahý, importovaný tovar.

staroveká budova
zdroj: Unsplash/Arthur Yeti

Hrebeň pravdepodobne pochádza z obdobia dávno pred Kristom a teda približne 1 800 rokov p. n. l. Predošlý najstarší písomný záznam, ktorým boli hlinené kišské tabuľky zo Sumerského mesta Kiš na území dnešného Iraku, teda hrebeň predbehol o približne 300 rokov.

„To, že táto rytina je o bežnom živote, je ešte fascinujúcejšie,“ uviedol pre CNN Christopher Rollston, profesor severozápadných semitských jazykov a literatúr na Univerzite Georgea Washingtona,

Rollston ďalej dodáva, že vši, postrach všetkých rodičov do dnešného dňa, boli problémom ľudstva už od nepamäti. Prvá evidencia o ich parazitovaní na ľudských vlasoch sa našla na 10 000 rokov starej múmii. „Môžeme len dúfať, že hrebeň naozaj robil to, čo mal – odstraňoval z vlasov tie otravné chrobáky,“ povedal Rollston.

Za tisícky rokov sa nič nezmenilo

Aj napriek tomu, že je predmet starý približne 3 800 rokov, jeho podoba sa príliš nelíši od jeho dnešných plastových či drevených verzií. Hrebeň mal na sebe zúbky z obidvoch strán. Z jednej strany boli rozostavené o čosi redšie ako z druhej – konkrétne išlo o 6 a 14 zúbkov.

Strana so 6 zúbkami preto pravdepodobne slúžila na rozčesávanie vlasov, pričom strana so 14 zúbkami slúžila priamo na zbavovanie sa vší. Madeleine Mumcuoglu, archeologička, ktorej sa pripisuje zásluha za objavenie spomínanej rytiny. bola fascinovaná pôvodom hrebeňa, ako aj jeho veľkosťou.

Drahý materiál by totiž mohol naznačovať, že mohlo ísť o hodnotný dar. „V tom čase muselo ísť o elitný produkt,“ uviedla vedkyňa. Jeho rozmery, 2,5 cm x 3,5 cm, by pritom mohli naznačovať, že predmet bol určený na nosenie vo vrecku. „Možno sa nosil vo vačku a používal sa diskrétne. Možno sa ľudia už vtedy cítili zahanbene za to, že majú vši,“ uzavrela Madeleine.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: The Guardian, New Scientist, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá