Rana pre poslankyňu Cigánikovú, ako šéfka zdravotníckeho výboru končí
- Poslanec Martin Čepček navrhol odvolanie Jany Bittó Cigánikovej z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru
- Poslanci dnes podvečer rozhodovali
- Poslanec Martin Čepček navrhol odvolanie Jany Bittó Cigánikovej z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru
- Poslanci dnes podvečer rozhodovali
Poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková dnes končí vo funkcii predsedníčky Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo. Poslanci o tom rozhodli vo štvrtkovom tajnom hlasovaní. Návrh, ktorý podal nezaradený poslanec Martin Čepček, podporilo celkom 67 poslancov z 91 prítomných. Proti bolo 22 poslancov, dvaja sa zdržali. Na jej odvolanie bol potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
Čepček vyčítal Bittó Cigánikovej, že nespĺňa odborné ani osobné predpoklady na funkciu. Poslanec tiež tvrdil, že šéfka výboru zneužíva svoje postavenie vo výbore na presadzovanie „progresívnej ideologickej agendy“.
Ako uvádza portál Trend, Cigániková sa k situácii vyjadrila aj na sociálnej sieti. „Keďže parlament je šialený a prepadávajú desiatky bodov, možno na to príde už zajtra,“ píše Bittó Cigániková.
Koniec Cigánikovej
Poslanec Čepček sa pre portál TV Noviny vyjadril, že poslankyňa Bittó Cigániková nespĺňa podľa neho základné predpoklady na to, aby mohla viesť zdravotnícky výbor, pričom si myslí, že zneužíva svoje postavenie predsedníčky.
„Ja to beriem ako dehonestáciu postavenia poslanca Národnej rady, ktorý je predsedom výboru. V podstate nespĺňa základné predpoklady na to, aby zdravotnícky výbor vôbec mohla viesť. Ona sa dosť často deleguje do pozície a zneužíva svoje postavenie predsedníčky,“ povedal pre TV Noviny Martin Čepček.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Vo svojom príspevku sa však Cigániková vyjadruje aj k iným dôvodom, ktoré mali odídenca z OĽANO motivovať k jej odvolávaniu. Jedným z problémov je podľa nej aj to, že obhajuje právo žien podstúpiť interrupcie. „A to sa pánu Čepčekovi nepáči, lebo ženy majú povinne vynosiť všetky deti, porodiť ich a aj ich vychovať,“ píše.
https://www.facebook.com/jankabittociganikova/posts/pfbid024znmPRkDFY8E8utYExaEfTJyqgceKrZBnv2cSjYNjURQX8SZMd1krP2Da88HQBxel
„Klamem o tom, že plod je plod a nie dieťa, čiže odporujem bájnej siedmackej učebnici biológie, ktorú stále nikto nenašiel, ale pravidelne čítam, že sa v nej píše o začiatku života,“ pokračuje v príspevku.
Ďalším dôvodom na jej odvolanie má byť aj fakt, že nezabránila podaniu výpovedí lekárov. Avšak Bittó Cigániková tvrdí, že na tento problém upozorňovala už od apríla a samotný premiér jej sľúbil, že všetko vyrieši do júna. Avšak nikde sa nenašli peniaze.
Pripravení na diskusiu
Čo sa týka výpovedí lekárov, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) by chcel požiadavky Lekárskeho odborového združenia (LOZ) uzavrieť na budúci týždeň. O memorande je ochotný diskutovať. Rezort sa tiež snaží pripraviť variantné riešenia, a to najmä v platoch. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Minister predpokladá, že sa so šéfom lekárskych odborárov Petrom Visolajským stretne v pondelok (14. 11.). Očakáva od neho výhrady ku konkrétnym bodom memoranda, keďže doteraz dostali k nemu len všeobecnú odpoveď. „Samozrejme, sme pripravení o tom diskutovať,“ podotkol. Lengvarský potvrdil, že k požiadavkám LOZ je pripravený stretnúť sa aj premiér Eduard Heger (OĽANO).
Šéf rezortu zdravotníctva verí, že v prípade platov dôjde k dohode, pretože Visolajský o nich bol rokovať s ministrom financií Igorom Matovičom (OĽANO). „K dohode nedošlo, pripravujú sa nejaké ďalšie varianty, tak uvidíme, aký bude postoj ministerstva financií,“ poznamenal Lengvarský. Myslí si, že sa s lekármi dohodne na predstavenej sume zvýšenia platov.
Ak by k dohode s LOZ nedošlo a lekári by výpovede podali, Lengvarský ubezpečil, že urgentná zdravotná starostlivosť fungovať bude. „Verím tomu, že k tejto situácii nedôjde. Pokiaľ by došlo, budeme riešiť, akým spôsobom poskytnúť zdravotnú starostlivosť tak, aby to pacient čo najmenej pocítil,“ skonštatoval minister. Na budúci týždeň tiež chce mať stretnutie s riaditeľmi nemocníc, kde vyhodnotia situáciu regionálne.
Rezort zdravotníctva môže tiež vyhlásiť hospodársku mobilizáciu, čím by zabránil lekárom odísť. Je to podľa Lengvarského jedna z možností. „Ja by som k nej nerád pristúpil, lebo sme videli jej efekt pri Covide,“ poukázal. Zároveň dodal, že je veľa alternatív, ako sa dá mobilizácii vyhnúť, a rezort nechce ísť „takýmto silovým smerom“.
LOZ tento týždeň informovalo, že návrh memoranda od ministerstva zdravotníctva obsahuje len vágne sľuby a nerieši ich osem požiadaviek. Materiál podľa Visolajského vládu k ničomu nezaväzuje a nesvedčí o snahe dohodnúť sa.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Trend, TASR, TV Noviny