Po útoku v Bruseli hlásia mŕtvych. Útočníka podozrievajú z terorizmu

  • Bruselom otriasla vražda policajta
  • Útočník zaútočil nožom a vyšetrovatelia ho podozrievajú z terorizmu
  • V miestnych obyvateľoch to vyvolalo nepekné spomienky
Brusel, policajti v Belgicku na mieste činu, kde útočník zabil policajta
TASR/AP, Sylvain Plazy
  • Bruselom otriasla vražda policajta
  • Útočník zaútočil nožom a vyšetrovatelia ho podozrievajú z terorizmu
  • V miestnych obyvateľoch to vyvolalo nepekné spomienky

V Bruseli došlo vo štvrtok (10. 11.) večer okolo 19:15 k tragickému útoku na policajtov. Páchateľ na mužov zákona zaútočil nožom pri železničnej stanici Brusel-Sever, jedného zranil a druhý zraneniam podľahol.

Útočníka po útoku „zneutralizovala“ ďalšia policajná hliadka, pričom ho strelila do nôh a brucha. Poranenia boli u muža vážne a vyžiadali si jeho prevoz do nemocnice. Podľa miestnych médií páchateľ zomrel na ošetrovni. Jeho motív je neznámy, no existuje podozrenie na teroristické pohnútky a prípad prevzali protiteroristickí vyšetrovatelia. Informuje o tom agentúra SITA na základe správy BBC.

„Prevzali sme prípad, pretože existuje podozrenie z teroristického motívu. Vyšetrovatelia ho potvrdia alebo vyvrátia,” uviedol hovorca Eric Van Duyse.

Miestni počuli výstrely

BBC sa podarilo získať svedeckú výpoveď od jedného z miestnych obyvateľov, podľa ktorého bolo v oblasti krátko po útoku počuť „päť alebo šesť výstrelov”.

„Prišiel som z práce a telefonoval som s otcom. Zrazu som začul päť alebo šesť výstrelov,” povedal svedok Kremel.

„Otec sa ma spýtal, čo sa deje? Vravel som, že je to pravdepodobne ohňostroj. Povedal mi: ‚Nie, toto sú výstrely.’ Chcel, aby som sa šiel pozrieť, čo sa deje. Potom som sa otočil a videl som zvedavý dav bežiaci po ulici k miestu, aby zistili, čo sa deje. Chcel som sa tiež pozrieť. Zaparkoval som auto a zbadal som muža umierať na zemi. Videl som krv a tak ďalej. Začal som sa báť,” opísal situáciu Kremel.

K situácii sa vyjadrujú aj belgickí predstavitelia vrátane premiéra Alexandra De Crooa.

„Naši policajti každý deň riskujú svoje životy, aby zaistili bezpečnosť občanov. Dnešná dráma to opäť dokazuje. Moje myšlienky sú s rodinou a priateľmi zosnulého dôstojníka. Úprimne dúfam, že jeho hospitalizovaný kolega bude v poriadku,” napísal predseda vlády.

Teroristické útoky v Bruseli

Slovné spojenie teroristický útok evokuje u Bruselčanov nepríjemné spomienky na marec z roku 2016. Hlavným mestom vtedy otriasli výbuchy spôsobené koordinovanými samovražednými útokmi. Zomrelo pri nich spolu 32 ľudí a zranili sa stovky.

Prvý útok sa odohral na bruselskom medzinárodnom letisku a vyžiadal si 16 ľudí. O niečo viac ako hodinu neskôr došlo k ďalšiemu výbuchu v stanici metra Maelbeek, ktorá sa nachádza v blízkosti inštitúcií Európskej únie. Zabitých bolo pri ňom taktiež 16 ľudí.

Pri výbuchoch zahynuli traja páchatelia a viac ako 340 ľudí sa zranilo. Miestnym sa tieto hororové udalosti utkveli do pamäti a ako hovorí Hussein, otec 22-ročnej Sabriny, ktorá podľahla zraneniam v stanici Maelbeek, úplne im rozbili rodiny.

„Štyri roky po útoku som sa udržal silný kvôli svojej manželke a rodine. Ale počas posledných dvoch rokov som po smrti dcéry upadol do ťažkej depresie. Býval som vodičom električky, ale kvôli silným úzkostiam som začal pracovať v administratíve,“ uviedol Hussein pre Deutsche Welle.

Podobne ako Sabrinin otec, mnohé rodiny obetí potrebujú aj dnes neustálu psychologickú podporu. Jednou z organizácií, ktoré ju ponúkajú, je združenie Life4Brusels. Založili ho deň po útokoch na podporu obetí.

„Keď sa obete stretnú, pochopia, že to, čím prechádzajú, je úplne normálne a že nie sú sami,” vysvetľuje predsedníčka organizácie Jamila Addaová.

„Zriadili sme pre nich aj právne horúce linky, kde môžu hľadať pomoc… Mnohí z nich si ani neuvedomujú svoje práva, preto sme vytvorili kolektív právnikov, ktorí zastupujú približne 250 obetí a pomáhajú im bez právneho poplatku,“ podotkla.

Teroristický útok zaznamenalo aj Slovensko, a to 12. októbra tohto roku, keď na Zámockej ulici v Bratislave došlo k streľbe pred podnikom Tepláreň. Vraždy dvoch mladých ľudí označila a terorizmus Národná kriminálna agentúra v rámci vyšetrovania.

Páchateľ strieľal pred barom, ktorý navštevuje LGBTI+ komunita. Počas útoku bola zranená aj žena, ktorá je, našťastie, už prepustená z nemocnice.

Zdroje: SITA, BBC, Deutsche Welle

Najnovšie videá

Trendové videá