Nový prieskum: Republika a PS sú silnejšie ako SaS, rapídny prepad OĽANO
- OĽANO by sa podľa prieskumu agentúry Median SK nezmestilo do parlamentu
- Voľby by vyhral Hlas
- OĽANO by sa podľa prieskumu agentúry Median SK nezmestilo do parlamentu
- Voľby by vyhral Hlas
Podľa prieskumu výskumnej agentúry Median SK pre RTVS by sa OĽANO na základe preferencií nedostalo do parlamentu. Prieskum bol zrealizovaný na vzorke 1 011 respondentov vo veku nad 18 rokov. Uskutočnil sa medzi 25. októbrom až 8. novembrom.
Najsilnejšia je Pellegriniho strana HLAS-SD a hneď za ňou nasleduje Ficov Smer. V top trojke je aj hnutie Republika, na ktorého čele stojí Milan Uhrík.
Progresívne Slovensko predbehlo SaS. OĽANO sa umiestnilo ôsme.
Dvojciferné čísla
Tri najsilnejšie strany v prieskume presiahli 10 percentné preferencie. Vedúci Hlas zaznamenal 18,6 percenta a druhý Smer 14,2 percenta. Ide zároveň o strany vedené dvoma bývalými slovenskými premiérmi.
Desať percent prekonalo aj hnutie Republika, konkrétne získalo 11,8 %. Viacerí členovia hnutia v súčasnosti pôsobia v parlamente ako nezaradení poslanci. V posledných dňoch sa usilujú o odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca, ktorý podľa ich názoru nezvláda migračnú krízu, informuje TASR.
Liberáli sa predbiehajú
Prieskum Median zaraďuje na štvrté miesto sociálnoliberálne hnutie Progresívne Slovensko, ktoré sa v posledných voľbách v koalícii so stranou SPOLU do parlamentu tesne nedostalo. „PSko” tak predbehlo stranu SaS. Tá sa taktiež prezentuje ako liberálna.
Progresívne Slovensko v prieskume získalo 9,8 percenta, pričom Sulíkovci 6,5 percenta. Na základe týchto údajov by si Sloboda a Solidarita zachovala takmer rovnaké preferencie ako počas volieb v roku 2020, v ktorých získala 6,22 %.
Kollár a KDH
Za SaS sa v prieskume umiestnilo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), na ktorého čele stojí predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Podľa Medianu by ho volilo 5,8 percenta respondentov. Hnutie v posledných voľbách nezískalo dostatočnú podporu a s výsledkom 4,65 % sa do parlamentu nedostalo.
V porovnaní s volebnými výsledkami by sa podľa Medianu o približne 2,5 percenta prepadlo hnutie Borisa Kollára Sme rodina. V roku 2020 ho volilo 8,24 % voličov, zatiaľ čo agentúrny prieskum mu priradil preferencie na úrovni 5,8 percenta. Hnutie Sme rodina by teda dopadlo rovnako ako KDH.
Pod hranicou piatich percent
Čo sa týka hnutia OĽANO, ktoré pred dvoma rokmi získalo najviac hlasov, Median mu priraďuje najjasnejší pokles. Zatiaľ čo vo voľbách získalo 25,02 percenta, podľa najnovšieho prieskumu by sa s výsledkom 3,9 percenta do parlamentu nedostalo.
Mimoparlamentná by bola aj strana ĽSNS rovnako s 3,9 % či strana Za ľudí s výsledkom 2,4 percenta.
Avšak ako pre RTVS pripomína analytik Michal Mislovič, volebné preferencie sú jedna vec a volebný potenciál, respektíve ochota voliť, druhá.
„Napríklad v prípade OĽANO sa to pohybuje na desiatich percentách, pri Sme rodina takmer 17 %. Napriek tomu, že SaS klesla vo volebnom modeli na 6,5 %, tak jej volebný potenciál je na úrovni takmer 20 %. Podáva nám to informáciu, že pravicový volič je v súčasnosti ten, ktorý je nahnevaný na vládu a zvažuje voľbu viacerých strán,” vysvetlil Mislovič.
„Z veľmi veľa voličov, ktorí volili v posledných parlamentných voľbách, sa v súčasnosti stávajú nevoliči. Hlavne teda z voličov, ktorí volili strany, ako napríklad OĽANO, Za ľudí alebo SaS,” dodal analytik.
V parlamente dnes poslanci diskutovali o situácii v slovenskom zdravotníctve. Ako uvádza TASR, strana SMER-SD žiada prijať uznesenie, ktorým chce parlament zaviazať konať a dohodnúť sa s lekármi na prijateľných podmienkach.
Čo sa týka odvolávania ministra vnútra, poslanci Sme rodina sa zdržia, uviedol predseda parlamentu Kollár. Poslanci SaS sa hlasovania neplánujú zúčastniť.
Vláda podľa Kollára čelí veľkému problému, ktorým je rozpočtové provizórium. „Našťastie, si táto vláda zvýšila rozpočet o 1,5 miliardy, a tým pádom máme dosť zdrojov na financovanie celého ďalšieho roku,” uviedol.
Zdroje: RTVS24, TASR