„Putinov Rasputin“ zvažuje obetu prezidenta. Strata Chersonu je pre Rusko obrovskou ranou

  • Rusko vo štvrtok deklarovalo, že jeho vojaci začali z mesta Cherson ustupovať
  • Za tento nelichotivý vývoj vojny pre Rusko obviňuje Dugin Putina
Vladimir Putin a Alexandr Dugin
Vladimir Putin a Alexander Dugin TASR/Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, File, FB/Alexandr Dugin
  • Rusko vo štvrtok deklarovalo, že jeho vojaci začali z mesta Cherson ustupovať
  • Za tento nelichotivý vývoj vojny pre Rusko obviňuje Dugin Putina

Iba vo štvrtok Rusko deklarovalo, že jeho vojaci postupne začínajú ustupovať z mesta Cherson. Toto juhoukrajinské územie okupovala ruská armáda už od marca. Ich odsun údajne prikázal počas stredy ruský minister obrany Sergej Šojgu. Podľa rozkazu sa mali presunúť z pravého na ľavý breh rieky Dneper.

V centre juhoukrajinského mesta Cherson zaviala ihneď po tom vlajka Ukrajiny, ktorú tam zrejme vyvesili ukrajinskí partizáni. Uviedol to v piatok poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko s odkazom na zábery vlajky, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach.

Tento nelichotivý vývoj vojny na Ukrajine pre Rusko má za následok hľadanie vinníkov. Ako informuje portál iDnes, v reakcii na stratu strategického prístavu pripustil ultranacionalistický filozof Alexander Dugin, že by za to mohol byť zodpovedný aj ruský prezident Vladimir Putin.

Výmena „Vládcu dažďa“

„Autokracia má aj svoje odvrátené stránky. S úspechom sa spája absolútna moc, za zlyhanie nesiete absolútnu zodpovednosť,“ zhodnotil na svojom telegramovom kanáli dopady jedného z najväčších neúspechov ruskej armády na Ukrajine vôbec známy ultranacionalistický filozof Dugin.

Stratu tohto strategického územia prirovnal „Putinov Rasputin“ Dugin k možnej strate veľkých ruských miest hraničiacich s Ukrajinou – Kurska alebo Belgorodu. Podľa neho nesie za to vo veľkom zodpovednosť súčasný ruský režim, ktorého strojcom je samotný Putin.

„Dali sme Vodcovi absolútnu moc, aby nás všetkých, národ, štát, ľudí, občanov, v kritický moment zachránil. A ak nezachráni? Potom ho čaká osud ‚Vládcu dažďa‘,“ napísal ideológ ruského sveta, pričom chcel poukázať na knihu Zlatá ratolesť od antropológa Jamesa Frazera. V nej popisuje tradície kmeňa Dinkov, ktorý žije na hornom toku rieky Níl.

https://www.facebook.com/agdugin/photos/a.429784582601/10154149577737602/?type=3

Toto prirovnanie Dugina vyvolalo obrovskú vlnu zvedavosti, pretože Dinkovia bývali v minulosti kočovní pastieri, ktorí boli závislí na pravidelných sezónach dažďa. Verili tomu, že do ich vodcu (náčelníka) zostupuje duch veľkého Vládcu dažďa, ktorý im zaistí príchod vlahy. Ak však dlho nezaprší, náčelník je bez akejkoľvek milosti obetovaný a na jeho miesto nastúpi niekto iný. 

Dugin, ktorý má 63 rokov, je okrem iného často označovaný aj ako ideológ „ruského sveta“. Stal sa autorom teórie, ktorá odkazuje na to, že Rusko je stredobodom Eurázie a osudom tejto krajiny je ochrániť všetky priľahlé štáty proti prehnitému Západu. Aj keď je označovaný za „Putinovho Rasputina“, až taký blízky vzťah ku Kremľu nikdy nemal.

Zabitie Duginovej

Iba v auguste zabil výbuch auta na predmestí Moskvy jeho dcéru. Vyšetrovací výbor Moskovskej oblasti informoval, že explóziu spôsobila bomba vo vozidle, ktoré 29-ročná Daria Duginová šoférovala.

Výbuch sa stal, keď sa Duginová vracala z kultúrneho festivalu, na ktorom bola s otcom. Niektoré ruské médiá s odvolaním sa na svedkov informovali, že vozidlo patrilo jej otcovi a on sám sa na poslednú chvíľu rozhodol ísť v inom aute. Úrady zatiaľ neidentifikovali žiadnych podozrivých.

Vodca samozvanej separatistickej Doneckej ľudovej republiky (DĽR), ktorá je v centre ruskej vojny na Ukrajine, Denis Pušilin, explóziu pripísal „teroristom ukrajinského režimu snažiacim sa zabiť Alexandra Dugina“.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) uviedla, že zabitie Duginovej „pripravili a spáchali ukrajinské špeciálne služby“. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v nedeľu poprel akékoľvek zapojenie Ukrajiny do zabitia Duginovej. FSB však v pondelok vyhlásila, že páchateľkou je ukrajinská občianka Natalia Vovková, ktorá potom z Ruska utiekla do Estónska.

Podľa ruskej spravodajskej služby Vovková pricestovala do Ruska v júli s 12-ročnou dcérou a prenajala si byt v budove, v ktorej žila Duginová. Vovková bola podľa FSB s dcérou na nacionalistickom festivale, ktorý navštívili aj Dugin a jeho dcéra. FSB tvrdí, že Vovková po zabití Duginovej s dcérou odišla z Ruska do Estónska v automobile s iným evidenčným číslom.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: iDnes.cz, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá