Nestresuj sa kvôli stresu. Radšej ho „hackni“ a využi vo svoj prospech
- Stres je väčšinou vnímaný ako niečo negatívne
- Nemusí to tak byť vždy
- Pozitívny stres nám môže pomôcť
- Stres je väčšinou vnímaný ako niečo negatívne
- Nemusí to tak byť vždy
- Pozitívny stres nám môže pomôcť
Stres väčšinou vnímame ako faktor, ktorý negatívne ovplyvňuje náš život. Aj napriek tomu ho však z bežných dní často nedokážeme odstrániť. Jednoducho – je súčasťou toho, ako veci prežívame.
Avšak, nie je stres ako stres. Počul si už o pozitívnom strese, vďaka ktorému budeš nielen šťastnejší, ale aj produktívnejší v práci? Ak nie, čítaj ďalej. Vyšiel totiž nový výskum, ktorý odhalil dôležitosť pozitívneho stresu.
Aj so stresom môžeš pracovať
Ak by sme sa ťa spýtali, kde zažívaš najviac stresu, pravdepodobne by to bola práca. Nie je tajomstvom, že naše povolania vedia byť často vyčerpávajúce. Preto je dôležité naučiť sa s tým pracovať.
Ako uvádza CNBC, príliš veľa stresu môže spôsobiť vážne zdravotné problémy – napríklad srdcové choroby či cukrovku. Nehovoriac o tom, že stres vplýva aj na duševné prežívanie jedinca.
Avšak, existuje správny druh stresu, ktorý pre teba v skutočnosti môže byť prospešný. Potvrdzuje to nový výskum, ktorý bol uverejnený v Indeed. Zúčastnilo sa ho 5 026 amerických pracovníkov.
Toxicita a stres
Je veľmi dôležité pochopiť, aký je rozdiel medzi dobrým a zlým stresom. A teda zlý stres, ktorý nám škodí, zväčša navodzujú veci, ktoré nedokážeme ovplyvniť – hromadné prepúšťanie, toxický šéf či vyhorenie.
Samotná toxicita kráča s negatívnym stresom ruka v ruke. Ako uvádza MIT Sloan, poznáme niekoľko učebnicových prvkov toxického pracoviska, ktoré spôsobujú stres – ide o neúctivé, neetické, bezohľadné alebo také pracovisko, kde sú zamestnanci zneužívaní.
Avšak v reálnom živote je takýchto indikátorov viac. K negatívnemu stresu prispievajú aj opakované konflikty a zlé vzťahy s kolegami či manažérmi.
Čo však so stresom, ktorý dokážeme mať pod kontrolou a ovládať ho? Práve v tomto prípade ide o pozitívny stres a môžeme ho využiť najmä vo vlastný prospech.
Pozitívna sila
Za všetkým stojí pozitívne stresové myslenie. To znamená, že stres sa pre nás stane výzvou, ktorú prijmeme a popasujeme sa s ňou. Ľudia, ktorí to dokážu, sú podľa výskumu produktívnejší.
A nie len to. Dokážu sa lepšie sústrediť a vo svojej práci sa cítia viac motivovaní. V tomto prípade je menej pravdepodobné, že by kvôli stresu zvažovali nové pracovné príležitosti.
„Stres je normálna ľudská emócia. Ale väčšina ľudí považuje stres za pocit, ktorého sa treba báť,“ povedala doktorka Wendy Suzuki, neurovedkyňa z New York University, pre CNBC. Je teda hlavne na nás, ako sa k stresu postavíme.
V istých prípadoch môžeme stres premeniť na pozitívnu silu, ktorá nás motivuje. Napokon, vnímať stres nie ako problém, ale ako výzvu, je celkom jednoduchý trik, vďaka ktorému sa zbavíme nepríjemných pocitov.
Emócia, ktorú môžeš ovládať
Dosiahnuť level tohto myslenia je náročné pre nejednu osobu. Ako uvádza BetterYou, prvým krokom je pracovať na obmedzujúcich presvedčeniach a vzorcoch, v ktorých často žijeme.
Vedome vnímať vlastné myslenie nie je nemožné. Podstatné je nechcieť hneď pretransformovať celú myseľ, ale ísť na to postupne. Napríklad, môžeš začať s jedným konkrétnym presvedčením a čeliť mu optimistickejšou myšlienkou.
V konečnom dôsledku ťa pozitívny postoj k stresu môže zachrániť od vyhorenia, ktoré trápi veľkú časť populácie. Samozrejme, nie je všetko ružové a nie vždy sa dá stres zvládnuť na jednotku.
Aj to je však v poriadku. Tento výskum je však priam perfektným príkladom toho, ako si uľahčiť život a aj z ťažkých situácií vyťažiť niečo pozitívne. Napokon, stres je stále len emócia, ktorú dokážeme ovládať.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: CNBC, Indeed, MIT Sloan, BetterYou