FOTO: November 1989 a 2022. Slováci oslavujú vybojovanú slobodu
- Ak o slobodu prídeme, môžeme ju získať späť len za cenu obetí, varovala Zuzana Čaputová
- Podľa historika je Nežná revolúcia stále predmetom výskumu
- Ak o slobodu prídeme, môžeme ju získať späť len za cenu obetí, varovala Zuzana Čaputová
- Podľa historika je Nežná revolúcia stále predmetom výskumu
Dnes si pripomíname významný historický míľnik našej histórie. Presne pred 33 rokmi sa totiž začala Nežná revolúcia. Ak o slobodu prídeme, môžeme ju získať späť len za cenu obetí. Je dôležité udržiavať našu historickú pamäť v bdelosti, aby nás opäť nerozdelila železná opona. Skonštatovala to prezidentka Zuzana Čaputová počas pietnej spomienky pri Bráne slobody pod Devínskym hradom. Práve 17. november 1989 označila hlava štátu za jeden z najvýznamnejších historických dátumov našej minulosti.
Bez odvahy občanov by nebol November ´89, odkazuje prezidentka
„Tu, pri sútoku Moravy a Dunaja vstúpil do našich dejín tieň Železnej opony. Ostatý drôt rozdelil svet na dve časti,“ povedala prezidentka. Aj na tomto mieste podľa jej slov položili život mnohí Česi a Slováci i občania iných krajín pri ceste za slobodou.
Pripomenula, že hoci komunizmus sľuboval občanom raj slobody a mnohí naň tak aj dnes spomínajú, musel si režim prísne strážiť hranice, aby z jeho „raja“ ľudia neutekali.
Hlava štátu vyzdvihla odkaz Nežnej revolúcie. Zdôraznila, že bez odvahy občanov by nebol November ´89 a nenastalo by u nás prebudenie občianskej spoločnosti.
„Hodnoty, ktoré sme si vtedy vydobyli, nie sú získané navždy,“ upozornila s tým, že ich aj v súčasnosti treba ochraňovať pred populizmom či extrémom, aby nedochádzalo k oslabovaniu dôvery v demokraciu. Vyzdvihla i potrebu vysvetľovať a snažiť sa, aby mladí ľudia rozumeli a vnímali rozdiel medzi demokraciou a totalitou, medzi slobodou a neslobodou.
Historik: Ide o jednu z mála celonárodných udalostí
Pri skúmaní udalostí Nežnej revolúcie je dôležitým rozmerom regionálny aspekt. Ide o jednu z mála udalostí v slovenských dejinách, ktorá mala celonárodný charakter. V každom regióne dochádzalo k špecifickým udalostiam. Uviedol to historik Ústavu pamäti národa (ÚPN) Peter Jašek.
Pripomenul, že len veľmi málo udalostí v moderných slovenských dejinách bolo v pravom zmysle slova celonárodnými tak ako udalosti Nežnej revolúcie. „Každé väčšie mesto malo svoj November, svoju Nežnú revolúciu, svojich tribúnov a svoje starosti, ktoré v novembri 1989 riešili,“ skonštatoval historik. Víta, že aj na tejto úrovni sa odkryli mnohé dokumenty a zaujímavé príbehy.
Nežná revolúcia je podľa Jašeka stále predmetom intenzívneho historického výskumu. Pripomenul, že z pohľadu histórie ubehla ešte veľmi krátka doba. „Sprístupňujú sa nové pramene, máme k dispozícii svedectvá, materiály z osobných archívov ľudí. Stále dopĺňame naše poznanie,“ dodal s tým, že doteraz sa veľmi nediskutovalo o fungovaní komunistickej strany v novembri 1989, ako ani o úlohe kresťanského disentu.
Chýba tiež celkové vedecké spracovanie tejto problematiky. „Zatiaľ je naše poznanie ohraničené, vychádzame často najmä z pamätníkov udalostí, vychádzame z toho, ako si spomínajú na november 1989. Množstvo novosprístupneného materiálu, ktorý sa stále sprístupňuje, bude treba ešte vedecky spracovať a vyhodnotiť,“ priblížil historik. Výzvou do budúcna je podľa neho spísanie vedeckej monografie o Nežnej revolúcii na Slovensku.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: TASR