V Tatrách sa dnes otvára unikát, aký inde nenájdeš. Za vstup nemusíš platiť

  • Atrakcia otvára dvere verejnosti desiatykrát
  • Tento rok reflektuje situáciu vo svete
  • Jubilejný ročník vyrovná rekord v počte použitých ľadových blokov
tatranský ľadový dóm 2022 2023
Tento ročník Tatranského ľadového dómu nie je jedinečný len pre svoje jubileum TASR/Adriána Hudecová
  • Atrakcia otvára dvere verejnosti desiatykrát
  • Tento rok reflektuje situáciu vo svete
  • Jubilejný ročník vyrovná rekord v počte použitých ľadových blokov

Počas poslednej dekády boli zimy na Hrebienku o čosi majestátnejšie. Tatranský ľadový dóm, ktorý patrí medzi najlákavejšie atrakcie v regióne, ročne navštívia státisíce ľudí z celého Slovenska a okolitých krajín. Jeho popularitu potvrdzuje aj pravidelný úspech v ankete Naj produkt cestovného ruchu, v ktorom hlasujú návštevníci, informuje Naša Voda.

Tento rok pozostáva tím sochárov či tesárov aj z umelcov z Česka či Nemecka. V roku 2013, kedy sa uskutočnil prvý ročník, organizátori použili 30 ton ľadu, v tomto roku toto číslo znásobia viac než osemkrát. 

Bolesť, odvaha a mier

Tohtoročná podoba Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách reflektuje súčasnú situáciu vo svete, a to na troch základných témach – bolesť, odvaha a mier. Pripomína Chrám Božieho hrobu v Jeruzaleme a tamojšiu krížovú cestu Via dolorosa.

Návštevníci budú môcť stavbu z ľadu obdivovať jubilejný desiatykrát od štvrtka 17. novembra do nedele 16. apríla. Jedno z našich najnavštevovanejších zimných lákadiel bude verejnosti prístupné každý deň od 9:00 do 16:15, uvádza portál Turisticky

Tému bolesť má podľa manažéra strediska Vysoké Tatry Lukáša Brodanského symbolizovať práve spomínaná krížová cesta v Jeruzaleme, po ktorej kráčal Ježiš Kristus. Za odvahu označil fakt, že po prvýkrát sa v ľadovom dóme budú môcť návštevníci poprechádzať aj priamo medzi ľadovými stenami dómu.

Mier je pre nás stelesnením faktu, že v Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa nachádzajú kaplnky mnohých kresťanských náboženstiev a samotný chrám patrí trom kresťanským cirkvám. Zaujímavosťou je, že napriek tomu je jeho správcom moslimská rodina, ktorá stavbu každý deň otvára a zatvára. Je to znak toho, že na jednom mieste dokážu žiť ľudia iných názorov, a predsa v mieri, a to je pre túto dobu veľmi dôležité,“ skonštatoval Brodanský.

Vyššie teploty nie sú problém

Tím remeselníkov zo Slovenska, Česka a Nemecka viedol aj v tomto roku Adam Bakoš. Počas tohto roka použili na výstavbu 225 ton ľadu, stavba je umiestnená v kupole s priemerom 25 metrov. Použitím 1 880 ľadových blokov opäť vyrovnali rekord z predošlých troch ročníkov. 

Organizátori sú opäť pripravení aj na prípadnejšiu teplú zimu. Po minuloročnom testovaní pod strechu kupoly znovu použili termoizolačnú izoláciu, ktorá udrží dielo v mínusových teplotách, aj keď je vonku teplejšie.

Desiaty ročník Tatranského ľadového dómu

Sú dve možnosti dopravy k ľadovému dómu — buď sa rozhodnete ísť 45-minútovou nenáročnou pešou trasou, alebo pozemnou lanovkou. Tá vedie priamo na Hrebienok zo Starého Smokovca. Vstup do dómu je bezplatný a prístupný bezbariérovo. 

Ľadová atrakcia patrí medzi slovenské unikáty, turisti síce každoročne tušia, čo ich čaká, ale organizátori ich vždy prekvapia novou zaujímavou témou a prevedením dostanú. Zatiaľ, čo v sezóne 2013/2014 bola do diel zakomponovaná Pražská gotika a ľadové kamzíky, v sezóne 2016/2017 brali umelci inšpiráciu zo spišských kostolov či tatranskej prírody, o čom sme ťa informovali v tomto článku

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: Naša Voda, Turisticky, SITA, TASR, YouTube, YouTube

Najnovšie videá

Trendové videá