Slováci si musia pripraviť nervy. Na nový občiansky preukaz si poriadne počkáš
- MV SR môže začať s vydávaním biometrických bezkontaktných OP už od tohto decembra
- To si vyžaduje úpravy a dôkladné testovanie v informačnej infraštruktúre
- MV SR môže začať s vydávaním biometrických bezkontaktných OP už od tohto decembra
- To si vyžaduje úpravy a dôkladné testovanie v informačnej infraštruktúre
Už v decembri začne štát vydávať bezkontaktné biometrické občianske preukazy s čipom. To si však vyžaduje úpravy a dôkladné testovanie v informačnej infraštruktúre.
Ministerstvo vnútra SR preto upozorňuje občanov, že kvôli týmto posledným krokom pred spustením vydávania biometrických občianskych preukazov, môžu počítať s obmedzeniami pri podaní žiadosti o vydanie občianskeho preukazu (OP). V tlačovej správe o tom informovalo MV SR.
Proces vydávania OP sa spomalí
„V praxi to znamená, že oddelenia dokladov vybavia v posledných novembrových dňoch menej žiadateľov o vydanie občianskeho preukazu. Proces sprevádzaný s podaním žiadosti o vydanie občianskeho preukazu a jeho vydaním sa spomalí,“ uviedlo MV SR, a preto prosí verejnosť v tejto veci o trpezlivosť, keďže technologické nastavenie infraštruktúry je pomerne zložité a možné iba za plnej prevádzky.
Rezort vnútra tiež upozorňuje na to, že v piatok 18. novembra nebudú oddelenia dokladov prijímať žiadosti o vydanie OP z dôvodu vykonávania záťažových predprodukčných testov na komunikačnej infraštruktúre, avšak klienti, ktorí majú na tento deň vytvorenú online rezerváciu, budú vybavení.
Národná rada SR schválila návrh, na základe ktorého môže MV SR začať s vydávaním biometrických bezkontaktných OP o mesiac skôr ako pôvodne, čiže už od decembra 2022. MV SR preto občanom odporúča požiadať o vydanie nového OP až v decembri. V súčasnosti vydávané OP majú zákonom určenú 10-ročnú platnosť skrátenú do augusta 2031.
„Dôvodom je uplatňovanie európskeho nariadenia o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie, na ktorého základe musí mať najneskôr v auguste 2031 každý obyvateľ Únie biometrický doklad, ktorý obsahuje aj odtlačky prstov,“ vysvetlilo MV SR a dodalo, že keďže vnútroštátne právo v oblasti ochrany údajov musí byť v súlade s právom EÚ, nie je možné uchovávať databázy biometrických údajov. Z toho dôvodu bola aj elektronická služba na podanie žiadosti o vydanie OP deaktivovaná.
O vydanie občianskeho preukazu je teda možné požiadať len osobnou návštevou ktoréhokoľvek oddelenia dokladov okresného riaditeľstva PZ. Rezort vnútra odporúča zvoliť menšie policajné pracoviská, kde sú čakacie lehoty výrazne kratšie ako vo veľkých klientskych centrách.
Koľko za výmenu OP zaplatím?
Keďže je to zmena zo strany štátu, nový, vymenený občiansky preukaz bude zadarmo na akejkoľvek pobočke na Slovensku.
„V prípade, že si idem vybaviť občiansky preukaz na základe toho, že mi končí certifikát s elektronickým podpisom, vtedy to mám, v súčasnosti, bez poplatku, čo sa týka klasického vybavenia dokladu, tak tam už sa ide v zmysle platného cenníka,“ povedala Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva vnútra SR pre TA3.
Ak ide o urýchlené vydanie OP, je potrebné zaplatiť si kolok (číslo kolku 6904), stojí 20 eur a OP ti príde na určenú pobočku do dvoch dní.
Nezabúdaj, ak si občiansky preukaz vybavíš teraz, bude platný len do augusta 2031. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Čo je nové v biometrickom OP
Nový typ občianskeho preukazu má nový dizajn s duálnym rozhraním a novými bezpečnostnými prvkami. Nový typ občianskeho preukazu má odlišný dizajn, teda ide o nový typ eID karty, kde bude okrem biometrickej podoby tváre a odtlačkov prstov aj bezkontaktný čip.
Taktiež bude vybavený množstvom najmodernejších bezpečnostných prvkov, ktoré znížia riziko zneužitia OP pri strate alebo krádeži, uvádza Ministerstvo vnútra SR.
„Je teda pripravený pre používanie e-služieb cez mobil. Čip je chránený mechanizmami aktívnej a pasívnej autentifikácie. Jeho držiteľ si s pomocou voľne prístupných aplikácií bude môcť sám prečítať základné údaje o svojej osobe zapísané v čipe,“ uviedlo ministerstvo vnútra.
Zdroje: SITA, Archív Startitup