Slovensko dostalo novú skvelú rozhľadňu, ihneď sa stala hitom
- Na Kysuciach vyrástla nová rozhľadňa
- Ponúka výhľady, ktoré stoja za to
- Na Kysuciach vyrástla nová rozhľadňa
- Ponúka výhľady, ktoré stoja za to
Na Kysuciach vyrástla celkom nová rozhľadňa, ktorá už teraz láka k návšteve množstvo nielen nadšených turistov. Ako informuje portál mojekysuce.sk, nájdeš ju v Novej Bystrici, konkrétne v časti Vychylovka. Nachádza sa na Smrekovke, ide o kopec na rázcestí ciest do Skanzenu a do časti Rycerová (Vychylovka), smerom pod Rycierovu horu.
Ako pre portál objasnil starosta obce Nová Bystrica Jozef Kuric, rozhľadňa je postavená z pozinkovanej oceľovej konštrukcie. Staticky zabezpečuje celú konštrukciu gravitačná pätka, ktorá je celá zakrytá v zemi.
O výstavbu sa postarala spoločnosť SOAR sk, a. s. „V rámci operačného programu efektívnej spolupráce pohraničných partnerských obcí Poľsko-Slovensko sme dokončili stavebné práce na rozhľadni Nová Bystrica,“ uvádza firma na sociálnej sieti.
„Ponúka krásne výhľady z vrchu Smrekovka, na ktorom môžete z výšky 25 metrov obdivovať krásy okolitej prírody. Práce v náročnom teréne trvali tri mesiace, ale napriek ťažkým podmienkam je rozhľadňa dokončená a my dúfame, že si k nej nájde cestu čo najviac ľudí.“
Zimná prechádzka na vrch Tábor
Keď už budeš na Kysuciach, nevynechaj ani túru na Tábor s nadmorskou výškou 697 m n. m. Ide o pravú dominantu Kysuckého Nového Mesta.
Je na ňom vystavaná mohutná, štvorposchodová drevená rozhľadňa. Cesta k nej vedie zo železničnej stanice Kysucké Nové Mesto po modro značkovanom turistickom chodníku.
Po približne hodinke stúpania cez smrekový les s obmedzenými výhľadmi sa dostaneš na vrchol Tábora, ktorého pomenovanie vychádza z jeho osídlenia husitmi v dávnej minulosti.
Pri návšteve rozhľadne sa nezabudni podpísať do pamätnej knihy, ktorá skrýva množstvo vtipných komentárov spolupútnikov. Rozhľadňa ponúka takmer dokonalý kruhový výhľad na okolité i vzdialené vrcholy, pričom dominantným ostáva pohorie Malej Fatry.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Podľa obrysov končiarov možno rozoznáš Malý a Veľký Rozsutec, Stoh, Chleb, Malý a Veľký Kriváň, z Kysuckej Vrchoviny sa vyníma Ľadonhora, Malý a Veľký Vreteň, Kysucká brána tvorená vrchmi Rochovica a Brodnianka.
Ak by si po modrej značke pokračoval ďalej, dostal by si sa až do Zákopčia. Celá 16 kilometrov dlhá trasa má pomenovanie podľa propagátora kysuckej turistiky a prírody, rodáka z Kysuckého Nového Mesta, Viliama Galvánka.
K rozhľadni je možné sa dostať aj po zelenej značke z Ochodnice či Nesluše. Pri plánovaní trasy dobre poslúži turistická mapa alebo GPS navigácia.
Je to nenáročná, približne tri kilometre dlhá trasa zo železničnej stanice. Ak pôjdeš autom, môžeš zaparkovať vyššie a skrátiť si ju o pár stoviek metrov.
Je pravdou, že momentálne zimné dni mnohí považujú za ideálne práve na nenáročnú turistiku po Slovensku. Ak ti dochádzajú nápady, kam vyraziť v najbližších týždňoch, inšpirovať sa môžeš aj naším článkom o najlepších rozhľadniach, z ktorých sú nezabudnuteľné výhľady.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Facebook/Soar, mojekysuce.sk, regionkysuce.sk