Veľký úspech slovenských dobrovoľníkov: Zachránili unikát z 18. storočia
- Podarilo sa im to v rámci projektu Vištucké lipky
- Projekt finančne podporili viaceré organizácie a inštitúcie
- Podarilo sa im to v rámci projektu Vištucké lipky
- Projekt finančne podporili viaceré organizácie a inštitúcie
Slovenským dobrovoľníkom sa podarila naozaj ušľachtilá vec. Zachránili historickú alej z 18. storočia vo Vištuku. Podarilo sa im to v rámci projektu Vištucké lipky, ktorý zahŕňal výsadbu 136 mohutných líp a ošetrenie 22 starých ovocných stromov. Projekt, ktorý vznikal dva roky, dokončili začiatkom novembra.
Alej z 18.storočia
S nápadom zachrániť prastarú alej prišiel študent Sokratovho inštitútu Marek Ochaba v rámci svojho študentského projektu. „Alej bola za obcou Vištuk už v časoch Uhorska a prežila najrôznejšie štátne zriadenia, totalitné režimy aj obe svetové vojny. V posledných desaťročiach sme však boli svedkami toho, ako sa nám pred očami postupne strácala,“ približuje Ochaba.
https://www.facebook.com/VistuckeLipky/posts/pfbid023Fn1pVDC6x6RnHw15MiB3RVUBbWo35EAy1LVR3RfmoeKHL9FPNa4kSdmP7Q9wQGol
Obnova vištuckej aleje sa počas dvoch rokov stala podľa neho príkladom spolupráce občianskej verejnosti, odborníkov, podnikateľov, miestnej a krajskej samosprávy, ako aj štátnych orgánov. Podľa neho tým pomohli zveľadiť regionálne kultúrne dedičstvo.
Na stromy prispeli finančne prevažne obyvatelia západného Slovenska, ktorí vo verejnej zbierke na záchranu aleje vyzbierali viac ako 9 000 eur. Každá z nových líp má pritom svoju adoptívnu rodinu alebo spoločenskú organizáciu, ktorá prispela na svoj strom. Darcovia stromy nielen zasadili, ale sa aj o nich starajú.
Projekt Vištucké lipky realizovalo občianske združenie (OZ) Za zelený Vištuk v spolupráci s obcou Vištuk. Finančne ho podporili viaceré organizácie a inštitúcie.
Minulý rok dobrovoľníci vysadili viac ako 50-tisíc stromov
Minulý rok zase agentúra SITA informovala, že počas nultého ročníka projektu Milión stromov pre Slovensko vysadili dobrovoľníci viac ako 50-tisíc stromov. Projekt odštartoval v polovici apríla 2021 na Odštepnom závode Trenčín a uskutočnil sa na viacerých miestach Slovenska.
Vedúca odboru komunikácie Lesy SR Marína Debnárová vtedy priblížila, že Lesy SR spolu s PEFC a občianskym združením Moje Slovensko chceli v rámci spomínaného projektu koordinovane umožniť verejnosti na pozemkoch v správe štátneho podniku vysadiť milión sadeníc lesných drevín.
Na jar minulého roku sa podarilo vysadiť 29 365 kusov sadeníc, počas jesene ukončili výsadbu 19. brigádou s počtom 22 050 kusov vysadených sadeníc. Do projektu sa zapojili stovky ľudí, ktoré pod odborným dohľadom lesníkov vysadili dreviny, ako sú duby, buky lesné, javory, lipy, smreky, jedle, smrekovce či borovice. Debnárová dodala, že na Slovensku sa ročne vysadí okolo 35 miliónov sadeníc lesných drevín, z ktorých štátny podnik Lesy SR vysádza 16 miliónov kusov.
Ľudom na lesoch záleží
„Záujem ľudí o výsadbu stromov len potvrdil, že ľuďom na slovenských lesoch záleží a že sa chcú podieľať na ich aktívnom manažovaní a zveľaďovaní. Táto aktivita sa ukázala ako veľmi zaujímavý spôsob, keď každý dobrovoľník na vlastnej koži okúsi, aká krásna, ale fyzicky náročná je práca v lesoch,“ uviedla koordinátorka projektu za štátny podnik Lesy SR Anna Sliacka.
Dúfa, že projekt bude mať svoje pokračovania a že sa nájdu dobrovoľníci ochotní priložiť ruku k dielu. Debnárova zároveň poukázala na to, že kým dobrovoľník v priemere vysadí v ideálnom prostredí 40 sadeničiek, lesné ženy a lesní robotníci v rovnakých podmienkach vysadia denne 250 sadeníc.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SITA