Luxus ako z inej planéty. Takto má vyzerať prírastok pre najvyšší mrakodrap sveta v Dubaji

  • Dubaj má na konte najvyššiu budovu sveta
  • K nej by mohla pribudnúť futuristická stavba
  • Má kombinovať verejný priestor v spojení s udržateľnosťou
Dubai
reprofoto: Instagram/znera.space
  • Dubaj má na konte najvyššiu budovu sveta
  • K nej by mohla pribudnúť futuristická stavba
  • Má kombinovať verejný priestor v spojení s udržateľnosťou

Dubaj nám každým jedným dňom dokazuje, že je to miesto v púšti, kde sa z nemožného stáva možné. Len v roku 1833 sa začali črtať prvé známky mesta. V tej dobe malo ísť len o malú rybársku dedinku.

V roku 1970 sa však Dubaj vydal na veľmi rýchlu cestu k tomu, aby sa stal populárnou svetovou metropolou. Za taký krátky čas si vyslúžil množstvo svetových rekordov, ako napríklad najväčšia sieť metra alebo dva najvyššie 4- a 5-hviezdičkové hotely na svete. 

Burj Khalifa je najvyššou budovou sveta, ktorá dosahuje až neuveriteľných 827 metrov. Tento mrakodrap by mohol dostať masívnu prístavbu. Nehovoríme pri tom o jednom alebo dvoch poschodiach, ale o celej mestskej štvrti, ktorá by bola vybudovaná vo futuristickom prstenci okolo tohto mrakodrapu. 

Prstenec ako Saturn

Architektonická firma s názvom ZNera Space, ktorá sídli v Dubaji, len pár dní dozadu predstavila koncept, ktorý navrhli mestu. Malo by ísť o skutočne majestátne doplnenie najvyššej budovy sveta. Táto dominanta by mala slúžiť mestu ako samostatná mestská časť, ktorá by obkolesovala Burj Khalifu a zároveň priniesla väčšiu udržateľnosť.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZNera (@znera.space)

Projekt dostal názov „Downtown Circle“ a výška by mala presahovať pol kilometra. Portál ArchDaily píše o tom, že tento projekt by mal preskúmať, ako sa v kritickom období rozvoja krajiny môžu architekti a urbanisti posunúť od predchádzajúcich mestských modelov izolovaných mrakodrapov k lepšiemu variantu, ktorý sa snaží priniesť viac prírody a naďalej vytvárať rozmanité verejné priestory. 

Dizajnom za zelenšiu budúcnosť

V Dubaji veľa príležitostí mimo klimatizácie na ochladenie nie je. Teploty tu priemerne dosahujú aj 40 stupňov. Architekti chcú tento problém riešiť udržateľnou cestou. Dvaja hlavní architekti tejto spoločnosti prezradili pre CNN ich bližšie vízie. Radi by mali celú strechu pokrytú solárnymi panelmi a taktiež chcú použiť technológie z ich predošlých projektov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZNera (@znera.space)

„Chceli by sme vytvoriť mikroklímu v samotnom centre mesta a tým akýsi obal v okolí, aby sme vedeli kontrolovať teplotu a zároveň spríjemnili život v horúcom počasí,“ povedal jeden z architektov pre CNN.

Multifunkčný priestor

Má ísť o skutočne výnimočný projekt. Celkový priemer kruhu by mal predstavovať až 3 km priestorov. Malo by ísť o jednoduché oddelené bunky. Každá jedna časť by si mala nájsť svoje využitie na sociálne, kultúrne, ale aj praktické využitie obyvateľov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZNera (@znera.space)

Na svojom Instagrame ZNera informuje, že projekt by mal obsahovať aj nebeský park. Tu sa možno stretneme so živou rekonštrukciou rôznych biosystémov. Pre návštevníkov to znamená rovnaký zážitok z prírody, ako keby boli stále dole na zemi.

Pozoruhodné je, že budeš môcť zažiť prostredie pozostávajúce z kaňonov, piesočných dún, ale aj pestrej flóry. O jedinečnú interpretáciu zeleného ekosystému sa postará aj tvorba močiarov, vodopádov, tropickej vegetácie alebo aj digitálne jaskyne a ovocné stromy spolu s kvetinami rôznych druhov. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: ArchDaily, CNN, Instagram/znera.space

Najnovšie videá

Trendové videá