„Twitter za týždeň umrie,“ tvrdí jeho zamestnanec. Rúca sa všetko, čoho sa Musk chytí
- Elon Musk sa obáva vlastných zamestnancov
- Jeden z nich dáva Twitteru približne týždeň života
- Možností jeho prípadného nástupcu je viac
- Elon Musk sa obáva vlastných zamestnancov
- Jeden z nich dáva Twitteru približne týždeň života
- Možností jeho prípadného nástupcu je viac
Kancelárie sa zatvárajú, zamestnanci masovo odchádzajú a tí zvyšní tvrdia, že spoločnosti už veľa života neostáva. Svetoznámy podnikateľ Elon Musk odkúpil sociálnu sieť Twitter 28. októbra za 44 miliárd dolárov. Čo sa s ňou však odvtedy deje, ostáva záhadou.
Rodák z juhoafrickej Pretórie dal svojim zamestnancom na začiatku minulého týždňa ultimátum — buď budú pracovať mimoriadne intenzívne a veľa hodín, alebo môžu spoločnosť opustiť. Prvé kolo prepúšťania, v ktorom Twitter opustilo 3 500 pracovníkov z pôvodných 7 500, však nebolo jediným „preriedením“ personálu. Ďalšie stovky ľudí, vrátane množstva inžinierov, ktorí držali stránku nažive, sa rozhodli odísť tiež.
Zo 7 500 na 2 500
Ako uvádza Forbes vo svojom rebríčku miliardárov, Elon Musk sa v ňom v súčasnosti s hodnotou 189,4 miliárd dolárov nachádza na prvom mieste. Majiteľ Twitteru sa okamžite po prebratí vedenia rozhodol zaviesť rázne zmeny. Pokiaľ zamestnanci nemali špeciálne povolenie, museli pracovať výhradne z kancelárie.
Portál Sky News v piatok informoval, že sa kancelárie spoločnosti zatvorili, čím bolo pracovníkom znemožnené vstúpiť do nich. Novinka vyšla na povrch len pár dní pred začiatkom futbalových Majstrovstiev sveta, počas ktorých bola sociálna sieť počas posledných ročníkov veľmi aktívna.
Šéfredaktorka portálu Platformer na Twitteri informovala, že k tomuto kroku došlo, pretože sa „Elon Musk a jeho tím obávali toho, že by chceli zamestnanci sabotovať spoločnosť“. „Okrem toho rozmýšľajú nad tým, ktorým pracovníkom umožnia prístup.“
Muskovi to však zatiaľ úplne nevychádza, pretože aj napriek tomu, že viacero pracovníkov podalo výpovede, prístup k vnútorným systémom Twitteru stále majú. Najbližších pár týždňov bude pre sieť veľkou skúškou, namiesto 7 500 ľudí sa o ňu bude po novom musieť postarať už len zvyšných 2 500.
Prvé výpadky
Jedna z najväčších kultúrnych udalostí niekoľkých rokov, futbalové Majstrovstvá sveta v Katare, poriadne preveria stabilitu, ktorú poskytne len približne tretina z pôvodného počtu pracovníkov Twitteru. Pokiaľ sociálna sieť tento nápor nezvládne, stane sa nepoužiteľnou, všetko však bude záležať aj na inžinieroch a na ich únave a úrovni prepracovanosti.
K prvým vážnejším výpadkom došlo už vo štvrtok a piatok, kedy používatelia „tweetovali“ či diskutovali o výraznom znížení počtu zamestnancov siete. Verejnosť už Twitteru nedáva veľa mesiacov, ale ani týždňov života, čo umocnila aj anonymná reakcia jedného zo zamestnancov. Ten reportérovi Travisovi Akersovi povedal, že má Twitter podľa jeho názoru „približne týždeň, kým zomrie“.
Čo po smrti Twitteru?
Na stole je tak momentálne otázka, ktorá sa ešte pred pár týždňami zdala byť absolútne irelevantnou, ale nástup Elona Muska a jeho nariadenia ju priniesli na pretras. Platforma nie je len sociálnou sieťou, je dôležitou pre globálnu komunikáciu.
Svetoví lídri ju používajú na prehlásenia, novinári na uverejňovanie správ a celebrity a značky ako nástenku pre svoje oznámenia. Ak by teda Twitter zrazu zmizol, jeho adekvátnu náhradu by sme hľadali veľmi ťažko. Novinárka Emily Bell vo svojich tweetoch tvrdí, že by jeho koniec výrazne ovplyvnil žurnalistiku.
„Toto 24-hodinové globálne spojenie zmenilo takmer všetko, čo sa týka práce v spravodajstve a aj pre nezávislých novinárov. Čo ho nahradí, alebo čím sa Twitter stane s vlastníkom, ktorý je nevraživý a ignoruje biznis denných správ, je veľmi neisté,“ uvádza profesorka z Kolumbijskej univerzity v New Yorku.
Došlo by k roztrúseniu správ naprieč viacerými sociálnymi sieťami a prúdenie toku informácií by sa výrazne spomalilo, uvádza CNN. Medzi tieto možnosti patria Facebook, Instagram, TikTok a iné. Ani jedna z týchto aplikácií sa však k Twitteru typologicky nepribližuje, s výnimkou Facebooku.
Zdroje: Forbes, Sky News, Twitter, CNN