Problém samovrážd riešia v Japonsku bizarným spôsobom: Spoliehajú sa na vec, ktorú máš doma aj ty

  • V strednom Japonsku riešia problém samovrážd mládeže veľmi neobvykle
  • Tlačia podporné odkazy a rady na toaletný papier
vľavo žena prežívajúca ťažké životné obdobie, vpravo človek zažívajúci depresívne pocity
Ilustračný obrázok Pexels/Daniel Reche Pexels/Engin Akyurt
  • V strednom Japonsku riešia problém samovrážd mládeže veľmi neobvykle
  • Tlačia podporné odkazy a rady na toaletný papier

V strednom Japonsku majú dlhodobý problém so samovraždami mládeže. V krajine sa snažia tento problém vyriešiť neobvyklým novým spôsobom: tlačia podporné odkazy a rady na toaletný papier. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AFP.

„Drahý priateľu, ty, ktorý možno chceš všetko ukončiť,“ píše sa na toaletnom papieri. Ide o nezvyčajnú novú iniciatívu v Japonsku, ktorá má osloviť mladých ľudí so samovražednými sklonmi.

Upokojujúce odkazy                                    

Samovraždy sú v Japonsku dlhodobým problémom a tak ako aj inde na svete zaznamenala krajina vychádzajúceho slnka počas niektorých období koronavírusovej pandémie prudký nárast dokonaných samovrážd.

Počet žiakov na základných a stredných školách, ktorí spáchali samovraždu, dosiahol v roku 2020 nový rekord 499, uvádza japonské ministerstvo zdravotníctva.

Predstavitelia v prefektúre Jamanaši sa domnievajú, že zverejnenie upokojujúcich odkazov a čísel poradenských liniek na hárkoch toaletného papiera by mohol byť účinný a taktný spôsob, ako pomôcť zúfalým mladým ľuďom.

„Na toalete je človek sám. Máme pocit, že možno práve v takýchto chvíľach majú ľudia väčší sklon k úzkosti a k mučivým myšlienkam,“ povedal pre AFP predstaviteľ prefektúry Jamanaši Keniči Mijazawa.

V rámci tejto kampane rozviezli minulý mesiac do 12 univerzít v prefektúre celkovo 6 000 kotúčov potlačených odkazmi a telefónnymi číslami.

Odkazy odborníkov na duševné zdravie sú roztrúsené medzi kresbami, akými sú napríklad stúlená mačka či žena s dáždnikom pozerajúca k oblohe. Odkazy majú rozptýliť pocit osamelosti.

„Drahý priateľu, dlhé bolestné dni si strávil predstieraním pred niekým, že si v poriadku,“ píše sa v jednom odkaze modrým písmom na bielom papieri. „Nemusíš nám povedať všetko…, ale čo tak aspoň niečo z toho?“

Záchrana života

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií stúpa v skupine mladistvých do 19 rokov počet samovražedných pokusov. Často nedisponujú prostriedkami na vyhľadanie pomoci a majú obavy zo stigmatizácie.

Žena so sklonenou hlavou
zdroj: Pixabay/Counselling

„Na našich linkách pomoci a v rámci krízových služieb pomoci sme v prvom polroku 2022 zaznamenali 22,6 -percentný nárast v téme ,Myšlienky na samovraždu’. Ľudia nás v tejto súvislosti kontaktovali 8 839-krát. V krízovom momente pokusu o samovraždu sa na nás obrátilo 1 817 ľudí. Na ukrajinskej linke pomoci sa nám so samovražednými myšlienkami a sklonmi ozvalo 23 ľudí, 864 o nich hovorilo v našich centrách na hraniciach s Ukrajinou,“ priblížil psychológ a riaditeľ občianskeho združenia IPčko Marek Madro.

Hlavná odborníčka pre psychiatriu na Ministerstve zdravotníctva SR Ľubomíra Izáková konštatuje, že samovraždy a samovražedné pokusy sa môžu týkať každého, no častejšie sa týkajú ľudí, ktorí trpia psychickou poruchou. „Mnohí z nich nevyhľadajú odbornú pomoc a nevyužijú možnosť liečby. Kľúčový na záchranu života je prvý kontakt, ktorý zmenší fatalitu v pacientovom uvažovaní a nahradí ju inými možnosťami riešenia,” vysvetľuje Izáková.

Hlavná odborníčka pre psychológiu na Ministerstve zdravotníctva SR Katarína Jandová doplnila, že na Slovensku je informovanosť o možnostiach získania odbornej pomoci pomerne slabá, čo pravdepodobne súvisí s pretrvávajúcou stigmou súvisiacou s duševným zdravím.

Podľa nej sa však situácia pomaly zlepšuje, hoci študentské poradenské centrá, napríklad na vysokých školách, stále nie sú dostatočne pokryté. Rezort zdravotníctva uvažuje o zavedení systému rovesníckej študentskej podpory.

IPčko za účelom sprístupnenia pomoci a podpory v krízových momentoch, akými sú myšlienky na samovraždu či samovražedné pokusy, vybudovalo sieť centier krízovej intervencie. Káčka sa nachádzajú v Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici, Trnave a Bratislave, onedlho by mali pribudnúť aj v Trenčíne a Žiline. Súčasťou centier sú aj intervenčné výjazdové tímy. Pomoc tiež možno nájsť na webe organizácie a Krízovej linke prostredníctvom internetu. IPčko poskytuje pomoc nonstop, bezplatne a anonymne.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá