Po lekároch bijú na poplach sestry: Je nás katastrofálne málo a môžu za to politici, tvrdia
- Nedostatok sestier na Slovensku spôsobilo aj zhoršovanie ich pracovných podmienok
- Tvrdí to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA)
- Nedostatok sestier na Slovensku spôsobilo aj zhoršovanie ich pracovných podmienok
- Tvrdí to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA)
Za nedostatok zdravotných sestier na Slovensku nemôže iba zmena vzdelávania. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) hovorí aj o dlhodobom nezáujme o situáciu sestier a pôrodných asistentiek či neustálom zhoršovaní ich pracovných podmienok.
Komora tak reaguje na dlhodobý tlak na zníženie nárokov na vzdelávanie sestier s údajným cieľom nahradiť sestry menej vzdelanou pracovnou silou, ako opatrenie na doplnenie katastrofálneho nedostatku sestier.
Tlak politikov
„Tento tlak nevyvíjajú iba zamestnávatelia v zdravotníctve, ale aj politici, ktorí idú poruke populistickým, neodborným a ničím nepodloženým tvrdeniam niektorých zástupcov stredných zdravotníckych škôl,“ uviedla SKSaPA. Komora tvrdí, že disponuje niekoľkými prieskumami o tom, aké sú motivačné a demotivačné faktory pre prácu v našom zdravotníctve.
„Poniektorí odborníci, ako aj politici, sa zrejme pozabudli, že žijeme v 21. storočí, kde svetové trendy poukazujú na dôležitú úlohu vzdelaných sestier v starostlivosti o zdravie populácie,“ zdôraznila komora. Sestry dnes podľa SKSaPA preberajú na seba dôležité úlohy naprieč celým zdravotníckym systémom, majú iné vzdelanie, iné kompetencie, môžu v mnohých oblastiach rozhodovať samostatne a preberajú na seba čoraz viac zodpovednosti.
Aj napriek týmto atakom ošetrovateľstvo na Slovensku podľa komory napreduje. „Skvalitňuje sa vzdelávanie sestier, napriek mnohým prekážkam sa snažíme priblížiť kompetenciami našim zahraničným kolegyniam a kolegom, realizujeme ošetrovateľský výskum, vzdelávame nové kolegyne a kolegov, aplikujeme do praxe dôkazy dobrej praxe, sme samostatní a autonómni poskytovatelia ošetrovateľskej starostlivosti, čo je tiež jeden z motivačných faktorov,“ dodáva SKSaPA.
Aktualizácia zdravotníckych povolaní
Ministerstvo zdravotníctva SR popritom pripravuje aktualizáciu rozsahu praxe niektorých zdravotníckych povolaní. Uvádza sa to v predbežnej informácii k príprave novely vyhlášky o rozsahu praxe v niektorých zdravotníckych povolaniach, ktorú rezort predložil do pripomienkového konania.
Novelizovaná vyhláška má stanoviť rozsah pracovných činností v povolaní praktická sestra – asistent. Zároveň určí, ktoré činnosti na základe odbornej spôsobilosti môže vykonávať samostatne, na základe indikácie lekára alebo sestry či pôrodnej asistentky samostatne. Ako aj v spolupráci so sestrou alebo pôrodnou asistentkou, v spolupráci so sestrou, resp. pôrodnou asistentkou či sanitárom, prípadne, pri ktorých asistuje lekárovi alebo sestre, resp. pôrodnej asistentke.
Pripravovaná úprava rozsahu praxe praktickej sestry – asistenta je reakciou na nesplnenie povinností vyplývajúcich predovšetkým z európskej smernice o uznávaní odborných kvalifikácií. Európska komisia podľa rezortu zdravotníctva identifikovala rozpor pri dodržiavaní smernice v oblasti diferencovania poskytovanej zdravotnej starostlivosti praktickou sestrou – asistentom a sestrou zodpovednou za všeobecnú starostlivosť.
Praktická sestra – asistent je členom ošetrovateľského tímu, ktorý sa podieľa na zdravotnej starostlivosti o osoby, rodiny a komunity s potrebou uspokojenia bio – psycho – sociálnych a duchovných potrieb, a to nielen v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Dosiahnutým zdravotníckym vzdelaním sú odborne spôsobilí vykonávať a poskytovať zdravotnú starostlivosť, a tým odbremeniť sestru, ktorá môže svoje vzdelanie, skúsenosti a zručnosti nadobudnuté praxou využiť pre poskytovanie kvalitnej zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: SITA