Odvážna predpoveď o priebehu MS vo futbale: Výsledky nepotešia hneď niekoľko tímov
- Na výskum boli použité aj dáta staré 150 rokov
- Výsledkom predchádzalo 100-tisíc simulácií celých MS
- Na výskum boli použité aj dáta staré 150 rokov
- Výsledkom predchádzalo 100-tisíc simulácií celých MS
Dlhoroční futbaloví fanúšikovia si určite spomenú na chobotnicu Paula, ktorý v roku 2010 správne predpovedal priebeh Majstrovstiev sveta vo futbale. Tento podmorský hlavonožec vo svojom domovskom stánku v Nemecku trafil všetkých sedem výsledkov domácej reprezentácie a aj celkového víťaza, Španielsko.
Paul v októbri toho roku zomrel, a tak prichádza rad na umelú inteligencia. Inštitút Alana Turinga, pomenovaný po priekopníkovi výpočtovej techniky, zostrojil model algoritmu, ktorým predpovedali podrobný výsledok tohtoročného šampionátu. Tímy mimo Európy a Južnej Ameriky výsledky veľmi nepotešia.
100-tisíc simulácií
Spomínaný algoritmus, alebo skôr štatistický model, si vyžadoval dáta, ktoré vďaka vysokej popularite tohto športu nebolo až tak ťažké získať. Vedci uvádzajú ako zdroj používateľa s názvom martj42, ktorý má na platforme GitHub zverejnený súbor dát. Ten pozostáva z výsledkov a štatistík všetkých medzinárodných futbalových stretnutí od roku 1872. Za vôbec prvý medzištátny duel je považovaný zápas medzi Škótskom a Anglickom z 20. novembra toho roku.
Najväčšiu váhu prikladali údajom zo zápasov Majstrovstiev sveta a najaktuálnejším stretnutiam. Následne algoritmus pomocou Bayesovej štatistickej metódy, ktorá sa používa na výpočet pravdepodobnosti v súvislosti so štatistikami, predpovedá najpravdepodobnejšie výsledky jednotlivých zápasov, uviedol Quantstart.
Túto metódu počas svojho výskumu použili na simuláciu všetkých zápasov tohtoročných Majstrovstiev 100-tisíckrát a zistili, ktorý národný tím má najväčšiu šancu na celkový triumf.
Výsledky prieskumu
Najúspešnejšou krajinou by podľa prieskumu mala byť Brazília, ktorá by mala získať šiesty majstrovský titul, pričom ten posledný získala ešte v roku 2002. Na druhom mieste prekvapujúco skončilo Belgicko, ktoré sa do finále ešte nikdy nedostalo a tretia sa umiestnila Argentína.
Štvrté bolo Francúzsko, za ním Anglicko a prvú osmičku dopĺňajú Španielsko, Holandsko a Dánsko. Medzi ôsmimi najlepšími by tak mali zastúpenie len tímy z Európy a Južnej Ameriky.
Tím výskumníkov dodáva, že do prieskumu nemohol zahrnúť niektoré faktory, vrátane počasia, prispôsobenia sa časovej zóne či skvelých individuálnych výkonov, alebo pokutových kopov. Historické dáta teda nepozostávajú z údajov o penaltách a penaltových rozstreloch.
Anglicko a Wales
Jednou zo zaujímavostí celkového výskumu bola predpoveď počínania si Anglicka a Walesu. Keďže inštitút sídli v Londýne, výber týchto dvoch tímov zdôvodňovať netreba.
Zatiaľ čo model prisúdil Anglicku takmer 7-percentnú šancu na zisk vytúženého titulu, Wales má menej než 5-percentnú šancu dostať sa aspoň medzi štvoricu najlepších. Túto trojmiliónovú krajinu však nemožno odpisovať, na Majstrovstvách Európy v roku 2016 sa dostala do semifinále a pred dvomi rokmi skončila tesne pred bránami štvrťfinále.
Neručia za výsledky
„Určite neodporúčame vsádzať si na akýkoľvek z našich predpokladov! Pre nás šlo o zábavný projekt a naším cieľom bolo vytvoriť jednoduchý, pochopiteľný a otvorený model, ktorý môže ktokoľvek použiť, alebo ho nejak vylepšiť. Uvítame akékoľvek otázky a spätnú väzbu,“ uvádza tím výskumníkov z Inštitútu Alana Turinga vo svojom oficiálnom vyhlásení.
Zdôrazňujú, že futbal je šport, ktorý môže skončiť akokoľvek, čo potvrdzujú aj výsledky z úvodných zápasov turnaja. Toto tvrdenie potvrdzuje aj výsledok prvého utorňajšieho zápasu, v ktorom favorizovaná Argentína podľahla Saudskej Arábii 1:2.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: GitHub, Inštitút Alana Turinga, Quantstart