Ruské rakety mali byť určené na jadrový útok. Miesto pôvodných hlavíc vypchali
- Rusi použili raketu, ktorá bola pôvodne určená na jadrový útok
- Jadrovú hlavicu odobrali a nahradili balastom
- Svedčiť to môže o viacerých veciach
- Rusi použili raketu, ktorá bola pôvodne určená na jadrový útok
- Jadrovú hlavicu odobrali a nahradili balastom
- Svedčiť to môže o viacerých veciach
Rusko sa zrejeme uchýlilo k netradičnému riešeniu svojho problému s nedostatkom munície. Britské ministerstvo obrany na základe informácií spravodajských služieb tvrdí, že Rusko pravdepodobne ostreľuje Ukrajinu strelami určenými na jadrový útok. Strely ale majú odstránenú jadrovú hlavicu, ktorá je pravdepodobne nahradená balastom.
Ukrajinský portál Defense Express priniesol takéto informácie už pred týždňom, odvolával sa pri tom na svoje zdroje.
Ministerstvo obrany v Londýne uviedlo, že na voľne dostupných snímkach vidieť trosky zostrelenej ruskej riadenej strely vypálenej na Ukrajinu, ktorá bola podľa všetkého navrhnutá ešte v 80. rokoch ako nosič jadrových hlavíc, uvádza TASR. Konkrétne má ísť o riadenú strelu Ch-55.
Čo je Ch-55
Ide o sovietsku raketu, ktorá bola vyvinutá v 70. rokoch minulého storočia. Vyvinula ju konštrukčná kancelária Raduga. Má dosah až 2 500 kilometrov. Odpaľovali ju bombardéry, no neskôr z nej bolo vyvinutých viacero striel ako Ch-101 a Ch-555. Ch-55 vznikol podľa vzoru americkej riadenej strely BGM-109 Tomahawk.
Pôvodný Ch-55 mal jadrovú hlavicu s výdatnosťou 50 kilotony TNT. Niektoré zdroje uvádzajú, že hlavica má výťažnosť 200 kilotony. Presnosť pôvodnej strely bola otázna, ale jadrová nálož ju kompenzovala.
Takto upravená strela stále môže spôsobovať škody prostredníctvom svojej kinetickej energie a nevyhoreného paliva. Je však nepravdepodobné, že dosiahne spoľahlivú účinnosť proti zamýšľaným cieľom, dodalo ministerstvo vo svojej pravidelnej správe o priebehu vojny na Ukrajine na sociálnej sieti Twitter.
Okrem spôsobenia škôd môžu mať rakety ešte významnejší cieľ, a to zamestnať ukrajinskú protivzdušnú obranu, vysvetľuje The Guardian.
Jerusalem Post špekuluje, že použitie rakety môže tiež vyslať signál, že Rusi sú ochotní použiť jadrové zbrane.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 26 November 2022
Find out more about the UK government’s response: https://t.co/htZ2ZsfvmF
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/RZ6by8tN5p
– Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) November 26, 2022
Rusi na útoky používajú aj ich modifikovanú verziu
Rusko zvyčajne používalo rakety Ch-555 na útoky na Ukrajinu. Ide o „nejadrovú“ modifikáciu rakety Ch-55, prerobenú na konvenčnú hlavicu s „klasickými“ výbušninami. Military Today uvádza, že okrem inej nálože má aj vylepšené schopnosti, ako sú lepší dosah, lepšie navádzanie a presnosť.
Konvenčné a jadrové hlavice sú štrukturálne odlišné, pripomína Defence Express. Portál predpokladá, že Rusi odstránili „špeciálnu hlavicu“, čo je vojenské označovanie jadrových hlavíc. Nemohli ju však vymeniť za konvenčnú hlavicu pre nedostatok konštruktívnych schopností, takže na úder použili Ch-55 s „prázdnym nábojom“.
1/2: APU provided photos of a RUS Kh-55 shot down on 17/11/2022. It had a dummy nuclear warhead installed. The missile, because of it electronics, cannot be converted to a conventional warhead. So…#OSINT #UkraineRussianWar️ pic.twitter.com/LoUaTzVGvd
— OSINT (Uri) (@UKikaski) November 18, 2022
Zdroje portálu však poukazujú, že tento krok môže súvisieť s nedostatkom munície. Britské ministerstvo obrany súhlasí.
„Bez ohľadu na zámer Ruska, táto improvizácia poukazuje na úroveň vyčerpania ruských zásob rakiet dlhého doletu,“ dodal britský rezort obrany.
Ministerstvo obrany v Londýne od začiatku ofenzívy, s odvolaním sa na poznatky svojich tajných služieb, každodenne zverejňuje informácie o priebehu vojny na Ukrajine. Moskva v tejto súvislosti Londýnu vyčíta cielenú dezinformačnú kampaň.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Defense Express, TASR, The Guardian, Jerusalem Post, Military Today, Military Today