Česi nás nechali ďaleko za sebou. Ukázalo sa, že Slovensko zaostáva v kľúčovej oblasti

  • Platforma Dealroom ponúka podobné dáta o celom našom regióne
  • Startupy v podunajskej oblasti majú teraz hodnotu viac ako 413,7 miliardy eur
Bratislava, Česko
Ilustračný obrázok Unsplash/Radek Kozák, Martin Katler
  • Platforma Dealroom ponúka podobné dáta o celom našom regióne
  • Startupy v podunajskej oblasti majú teraz hodnotu viac ako 413,7 miliardy eur

Slovensko stále výrazne zaostáva v rozvoji inovácií v našom regióne a podobná je situácia aj v startupovom ekosystéme. Kým na Slovensku máme približne 380 zmapovaných startupov, v Česku je ich takmer 1 100. Podobný nepomer je aj v zamestnávaní ľudí v oblasti startupov.

Slovensko má podľa dát v startupovom prostredí zamestnaných približne 8 700 ľudí, Česká republika zamestnáva v tomto odvetví 41 000 ľudí. Vyplýva to z novej otvorenej databázy Dealroom, ktorú spustila medzinárodná organizácia Globsec.

Platforma Dealroom ponúka podobné dáta o celom našom regióne. Startupy v podunajskej oblasti majú teraz hodnotu viac ako 413,7 miliardy eur a v roku 2022 doteraz získali 27,6 milióna eur nového kapitálu.

„Táto nová databáza nielenže ponúka doteraz najpodrobnejší obraz o technologickej scéne v podunajskej oblasti, ale je to projekt, ktorý vytvára spoluprácu v celom ekosystéme. Každý začínajúci, investor alebo zainteresovaný subjekt v ekosystéme môže pridať svoje vlastné podrobnosti o spoločnosti a organizácii a vylepšiť svoj profil – poskytuje komunite otvorený prístup k údajom v reálnom čase,“ priblížila Katarína Cséfalvayová, výkonná riaditeľka Globsec‚s Danube Tech Valley Initiative (DTVI).

Nesmieme zaostávať

Členstvo Slovenska v Európskej vesmírnej agentúre (ESA) je veľmi dôležité. V oblasti vesmírneho výskumu a vývoja vesmírnych technológií nesmieme zaostať. Poznamenal to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký po tom, čo sa zúčastnil v Paríži (22. – 23. 11.) na zasadnutí Rady ESA.

Slovenská republika je od 13. októbra pridruženým členom ESA a podieľa sa tak na kľúčových udalostiach v rozhodovaní agentúry. Cieľom ministerskej Rady ESA bolo určenie ďalšieho smerovania agentúry a schválenie finančných prostriedkov na prebiehajúce a budúce programy a misie ESA v rámci trojročného rozpočtového obdobia agentúry v rokoch 2023 – 2025. Podľa Horeckého je členstvo SR v ESA dôležité.

„Je to segment s najväčšou perspektívou a najvyššou pridanou hodnotou. Susedné krajiny už majú skúsenosti a evidenciu o tom, aký pozitívny vplyv má vesmírny sektor na ich hospodárstvo vďaka zapojeniu technologických firiem, generovaniu inovatívnych startupov a prepojeniu výskumníkov s biznisom. Keby sme túto oblasť zanedbali, tak by naozaj hrozilo, že zostaneme na úrovni montážnej haly,“ uviedol Horecký.

Okrem schválenia programov a rozpočtu agentúry sa počas zasadnutia prijalo napríklad aj uznesenie ESA k akcelerácii využívania vesmíru v Európe s úmyslom využiť príležitosti, ktoré vesmírny sektor a technológie, dáta a služby ponúkajú a podporiť komercializáciu vesmírnych aktivít.

„Vesmírny sektor nie je len o teórii a výskume, bez vesmírnych technológií si každodenný život už nevieme predstaviť. Jednoducho komunikačné satelity, satelitná navigácia a diaľkový prieskum Zeme sú nevyhnutnou súčasťou dnešného fungovania na Zemi, napríklad v poľnohospodárstve, doprave, bankovníctve, ako aj pri riešení krízových situácií,“ vyzdvihol šéf rezortu školstva.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá