Vláda schválila návrh na zvýšenie platov lekárov
- Kabinet schválil návrh na zvýšenie platov lekárov
- Za každý rok praxe, najviac za 30 rokov, získa neatestovaný lekár 0,015-násobok priemernej mzdy
- Kabinet schválil návrh na zvýšenie platov lekárov
- Za každý rok praxe, najviac za 30 rokov, získa neatestovaný lekár 0,015-násobok priemernej mzdy
Plat neatestovaného lekára sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasného 1,25-násobku na 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku.
Za každý rok praxe, najviac za 30 rokov, získa neatestovaný lekár 0,015-násobok priemernej mzdy. Plat atestovaného lekára stúpne z 2,3-násobku na 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku a za každý rok praxe bude mať nárok na 0,025-násobok priemernej mzdy, najviac za 30 rokov.
Od 1. januára 2025 sa pri atestovaných lekároch zvýši koeficient za roky praxe z 0,025 na 0,03. Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý v utorok schválila vláda. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament novelou zákona zaoberal v zrýchlenom konaní.
Pokles záujmu o štúdium
Legislatívnym návrhom vláda plní požiadavky Lekárskeho odborového združenia, čím sa má zabezpečiť stiahnutie hromadných výpovedí lekármi v nemocniciach. Vláda od toho tiež očakáva zmenu v trende poklesu záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií zo strany študentov a odchodu zdravotníckych pracovníkov zo systému zdravotníctva, prípadne ich presunov do iných štátov.
Novým nastavením platových koeficientov sa nástupný plat lekára po štúdiu podľa rezortu zdravotníctva stáva konkurencieschopný ostatným krajinám V4.
„Zároveň lekári bez atestácie tvoria polovicu hromadných výpovedí v nemocniciach a ich absencia v systéme by predstavovala od 1. decembra 2022 vážne ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uviedol rezort.
Posledná šanca
Kríza v zdravotníctve však podľa Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ) ešte nie je zažehnaná. Upozorňuje na to, že vzhľadom na ohlásenú infláciu na budúci rok požadovala zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo minimálne o 800 miliónov eur.
„V Českej republike na obdobnú situáciu zareagovala vláda navýšením rozpočtu o 3 miliardy eur v prepočte na počet obyvateľov,“ uviedol v tlačovej správe prezident APAZ Štefan Zelník.
Poslednou šancou na zažehnanie krízy a kolapsu rezortu je podľa asociácie úprava rozpočtu pre zdravotníctvo v Národnej rade SR s tým, že zdravotné poisťovne zvýšia úhrady za jednotlivé výkony a body pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
„Toto dofinancovanie je nevyhnutné, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dokázali uhrádzať platby za navýšenie miezd, rast cien energií, zdravotníckych materiálov, nájmov, údržbu prístrojovej techniky a ďalších nákladových položiek,“ tvrdí Zelník.
Rozpočet je podľa neho oproti očakávaným výdavkom v zdravotníctve na rok 2022 zvýšený pre rok 2023 len o 130 miliónov eur. „To v žiadnom prípade nemôže pokryť tieto výdavky bez ďalšieho zadlžovania. Ak sa zdravotníctvo nedofinancuje, lekári síce zostanú v nemocniciach, ale nebudú mať čím liečiť,“ uviedol.
Nemocnice evidujú dlh v nezaplatených faktúrach a na sociálnom poistení vo výške viac ako jedna miliarda eur. Niektorí dodávatelia liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu sú podľa APAZ opatrní. Tovar dodávajú zdravotníckym zariadeniam až po uhradení faktúr.
Ambulantný sektor bez navýšenia ceny za bod skolabuje. „Reálne hrozí, že poskytovatelia v dôchodkovom veku, ktorí nedokážu vyfinancovať svoje prevádzky, jednoducho zatvoria svoje ambulancie,“ varuje šéf APAZ. Ak skolabuje ambulantný sektor, nemocnice podľa neho nebudú schopné nápor pacientov zvládnuť. „Dohoda o platoch bez dofinancovania systému v adekvátnej sume krízu nerieši, len ju odsúva o niekoľko mesiacov,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: SITA