Požiadavky lekárov odobrila vláda, schválila memorandum

  • Vláda schválila Memorandum o zlepšení systému zdravotníctva
  • Ide o požiadavku LOZ
Premiér Eduard Heger a predseda LOZ Visolajský
TASR/Pavol Zachar
  • Vláda schválila Memorandum o zlepšení systému zdravotníctva
  • Ide o požiadavku LOZ

Vláda dnes (30. 11.) schválila Memorandum o zlepšení systému zdravotníctva 2022, ktoré bolo požiadavkou Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Vláda reaguje na hromadné podanie výpovedí lekárov v nemocniciach.

Ako uviedlo ministerstvo zdravotníctva, schválenie memoranda je jedným z nevyhnutných predpokladov pre zachovanie kontinuity poskytovania zdravotnej starostlivosti a obnovenie stability systému poskytovania zdravotnej starostlivosti. Znenie memoranda je konsenzom medzi vládou a Lekárskym odborovým združením.

Kabinet sa v memorande zaväzuje vyvinúť systémové kroky najmä k financovaniu zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť vrátane zohľadnenia ceny práce zdravotníckych pracovníkov.

Ďalšie záväzky vlády hovoria o zvýšení počtu lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, podpore vzdelávania v zdravotníctve, reforme vzdelávania lekárov či zabezpečení mzdovej konkurencieschopnosti Slovenska pri získavaní lekárov.

Za vládu by ho mali podpísať premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Ministerstvo zdravotníctva pripomenulo, že schválenie memoranda bolo jedným z nevyhnutných predpokladov na zachovanie kontinuity poskytovania zdravotnej starostlivosti a obnovenie stability systému poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Vyše 2 100 lekárov siahlo začiatkom októbra po výpovediach pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve. Neskôr tiež viacerí podali výpovede z decembrových služieb. Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov. Pokiaľ by k dohode nedošlo, hrozilo, že lekárom v stredu vyprší výpovedná lehota.

V reakcii na to viaceré nemocnice prestali objednávať pacientov na plánované operácie od 1. decembra. Hrozilo tiež vyhlásenie núdzového stavu. Vláda a lekárski odborári sa napokon dohodli na sobotňajšom (26. 11.) rokovaní.

Vláda a lekárski odborári majú v stredu po 15.30 h na Úrade vlády SR podpísať memorandum, ktoré rieši požiadavky lekárov. TASR o tom informovala hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.

Úskalia a otázniky

Výsledná dohoda vlády a Lekárskeho odborového združenia (LOZ) má podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušana Zachara viaceré úskalia a otázniky.

Podotkol, že také veľkorysé skokovité zvýšenie platov v slovenských nemocniciach si bude vyžadovať každý rok vyčleňovanie obrovského balíka peňazí z rozpočtu. Otázne je podľa neho, či to nie je mimo možností slovenskej ekonomiky a zadlžených verejných financií a či to následne negatívne nepocítia iné segmenty zdravotníctva, na ktoré už potom nezvýšia zdroje.

„Ďalšími nespokojnými v rade budú v takom prípade legitímne ambulantní lekári,“ doplnil.

Otázkou je tiež podľa neho, či sa naozaj zlepšia pracovné podmienky, okrem platových, v nemocniciach.

„Je dosť možné, že značný podiel zdrojov pôjde z titulu výrazného zvýšenia platov na personálne náklady nemocníc a veľmi málo potom zostane práve na zlepšovanie infraštruktúry a pracovných podmienok pre zamestnancov. Nedá sa preto vylúčiť ani ďalšie a rýchlejšie zadlžovanie niektorých zdravotníckych zariadení,“ skonštatoval.

V takom prípade sa podľa analytika pracovné podmienky lekárov tak rýchlo nezlepšia, a preto budú aj tak motivovaní odchádzať do zahraničia. „A budeme znovu stáť na začiatku. A možno pred ďalšími hromadnými výpoveďami. Riešením sú však reformy v zdravotníctve,“ poznamenal.

Malý priestor pre motivačnú zložku mzdy

Zvyšovaním koeficientov pre základnú mzdu lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov sa podľa neho ešte viac znižuje priestor pre motivačnú zložku mzdy, ktorú by mohli riaditelia a primári používať na odmeňovanie produktívnych a kvalitných zamestnancov.

„Rovnostárske odmeňovanie v takej miere, ako ho nastavuje platový automat, nezohľadňuje rozdiely v excelentnosti pracovníkov a pracovísk, nezohľadňuje regionálne potreby, potreby lepšieho odmeňovania rôznych špecializácií či skupín pracovníkov, ktorí najviac chýbajú a podobne,“ vysvetlil.

Podotkol, že takýto štedrý platový automat základných miezd zabetónuje na Slovensku priemernosť a nižšiu efektívnosť zdravotníctva.

Zachar považuje za obrovskú škodu, že pri rokovaniach nezaznievala, alebo len slabo, aj potreba viac sledovať, či za zvýšené peniaze získa spoločnosť aj vyššiu hodnotu.

„Treba preto oveľa intenzívnejšie merať, zverejňovať a vyhodnocovať produkciu, dostupnosť, kvalitu a efektívnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Aby sme v budúcnosti vedeli lepšie posúdiť, aký vplyv malo zvýšenie platov cez platový automat na zdravotné výsledky,“ doplnil.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá