Polícia môže po novom používať smrtiace roboty ako zo sci-fi, aktivisti sa búria

  • V americkom meste San Francisco dostane polícia smrtiace roboty
  • Tie smie používať v extrémnych situáciách
  • Existujú prípady, kedy roboty mužom zákona úspešne pomohli
Na snímke sú protestanti.
Ilustračná: Unsplash/ Colin Lloyd, Twitter/Marcus
  • V americkom meste San Francisco dostane polícia smrtiace roboty
  • Tie smie používať v extrémnych situáciách
  • Existujú prípady, kedy roboty mužom zákona úspešne pomohli

Zatiaľ čo na Slovensku dostali muži zákona nové autá, v americkom meste San Francisco ich rady posilnia stroje z úplne iného súdku. Tamojšia mestská rada 30. novembra rozhodla, že policajtom dodá „robotických kolegov“.

BBC podotýka, že roboty sú vybavené výbušninami a dokážu nimi aj usmrtiť človeka. Polícia ich môže nasadiť len v extrémnych podmienkach.

Proti rozhodnutiu sa okamžite začali ozývať aktivisti. Podľa doktorky Catherine Connollyovej zo skupiny Stop Killer Robots (v preklade „Zastavte zabijácke roboty“) môže ísť o negatívny až nebezpečný krok. Tvrdí, že toto nariadenie môže „ľudí stále viac vzďaľovať následkov použitia sily“ a zároveň by im mohlo aj „v prvom rade uľahčiť rozhodovanie, či smrtiacu silu použiť“.

Dokážu sa dostať cez opevnenie

Mestská polícia s označením SFPD pre BBC uviedla, že v súčasnosti neprevádzkuje žiadne roboty, ktoré dokážu zabíjať. V budúcnosti sa však podľa hovorcu môžu objaviť scenáre, v ktorých by sa tak mohlo skutočne stať. 

Muži zákona vysvetľujú, že „roboty by mohli byť potenciálne vybavené výbušnými náložami, aby prelomili opevnené stavby obsahujúce násilné, ozbrojené alebo nebezpečné subjekty“.

Uviedli tiež, že roboty by mohli byť použité na „zneschopnenie či dezorientáciu násilných, ozbrojených alebo nebezpečných podozrivých, ktorí predstavujú životunebezpečné riziká“.

Obavy z militarizácie policajného zboru

Podľa obhajcov týchto nových opatrení smie polícia „smrtiace roboty“ použiť len v extrémnych situáciách a podmienkach. Avšak odporcovia naznačujú obavy z toho, k čomu takéto vyzbrojovanie polície povedie. Podľa viacerých nespokojných predstaviteľov môže začlenenie robotov viesť i k ďalšej militarizácii tamojšieho policajného zboru.

Na druhej strane sa však dané roboty používajú aj v ďalších častiach USA. Ako informuje The Washington Post, pred šiestimi rokmi sa tak stalo v texaskom Dallase.

V tomto prípade muži zákona použili robota vyzbrojeného výbušninou C-4 na zneškodnenie ostreľovača. Ten predtým zabil piatich dôstojníkov a policajtov dostal na niekoľko hodín do bezvýchodiskovej situácie. Pomohlo im práve použitie provizórnej bomby, ktorou strelca zabili.

V dôsledku toho zostali odborníci ohromení. Situácia vyvolala diskusie a otvorila otázky, či by mali mať predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní povolené používať roboty so schopnosťou usmrtiť človeka.

„Žiadny typ politiky nemôže predvídať všetky možné situácie alebo výnimočné okolnosti, ktorým môžu policajti čeliť. SFPD musí byť pripravené a musí byť schopné primerane reagovať,“ uviedol hovorca polície v San Franciscu.

Vláda USA už dlhodobo poskytuje vojenské vybavenie ako uniformy, bajonety či obrnené vozidlá, aby pomohla miestnym orgánom činným v trestnom konaní. Nový zákon v Kalifornii však po novom vyžaduje, aby mestské policajné sily mali v arzenáli aj vojenské vybavenie a požiadali o súhlas na jeho použitie.

Nariadenie prvýkrát navrhli v septembri. Od vtedy ho autority pozmenili a doplnili aj na žiadosť samotnej polície.

Zdroje: BBC, The Washington Post, Twitter/Marcus

Najnovšie videá

Trendové videá