Slováci podpisujú petíciu, ktorá môže zmeniť tisíce životov. Vláda dlhodobo ignoruje vážny problém

  • Ľudia končia na ulici z rôznych príčin
  • Slováci podpisujú petíciu, ktorou chcú politikov upozorniť na vážny problém
človek bez domova so psom
Unsplash/Nick Fewings
  • Ľudia končia na ulici z rôznych príčin
  • Slováci podpisujú petíciu, ktorou chcú politikov upozorniť na vážny problém

Každý deň ich stretávame. Ľudia bez domova sa stali slovenskou realitou, s ktorou si nevieme poradiť a hlavne dlhodobo nevieme týmto ľuďom pomôcť. Úlohu štátu často suplujú neziskové organizácie aj cirkev. Snažia sa ľuďom v ťažkej životnej situácii podať pomocnú ruku a upozorňujú na vážny problém, ktorému čelíme. Nastupujúca kríza a blížiaca sa zima môžu pritom situáciu ešte viac skomplikovať. 

Podľa sčítania obyvateľstva z roku 2011 žije na Slovensku približne 23-tisíc ľudí bez domova. Viac ako 600-tisíc ľudí žije pod hranicou príjmovej chudoby.

„Kvôli energetickej kríze a inflácii sa tento problém bude týkať čoraz viac ľudí. Napriek týmto alarmujúcim číslam je téma ľudí bez domova a ľudí ohrozených stratou bývania dlhodobo na okraji záujmu štátu,“ píše nezisková organizácia Vagus na svojom webe

Aké problémy vyháňajú ľudí na ulicu? 

  • Na Slovensku máme dlhodobo nedostatok cenovo dostupného bývania. 
  • Neexistuje komplexná národná stratégia na riešenie tohto problému. 
  • Slovenská legislatíva nepozná pojem človek bez domova – to znamená komplikácie s návrhmi ohľadom bývania, zdravotnej starostlivosti či finančnej pomoci.

Vagus preto spustil podpisovú akciu, ktorou chcú na tieto problémy upozorniť. Aj ty máš tak možnosť upozorniť na problémy, s ktorými sa ľudia bez domova stretávajú. 

Vagus vďaka svojej terénnej práci ročne osloví asi 700 ľudí, ktorým sprostredkujú možnosti napojenia sa na sociálnu pomoc. „Sociálni pracovníci a pracovníčky v ňom poskytujú širokú paletu služieb, od poskytnutia deky či teplého čaju, cez základné zdravotné ošetrenie a odborné sociálne poradenstvo až po sprostredkovanie lekárskej starostlivosti a privolanie záchranných zložiek. To všetko sa deje priamo na miestach, kde ľudia bez domova žijú,“ píše Vagus na svojom webe. 

Okrem Vagusu v Bratislave pôsobí aj nezisková organizácia Depaul, ktorá okrem iného ľuďom bez domova poskytuje nocľah či jedlo. Prevádzkujú najväčšiu nízkoprahovú nocľaháreň v strednej Európe. Na svojom webe sprostredkúvajú aj príbehy ľudí bez domova, ktoré ľuďom pomáhajú predstaviť si situácie, ktoré ľudí na ulicu dostanú.

Niektorí ľudia skončia bez domova kvôli nezvládnutým životným situáciám, ako je rozvod či strata práce. Iní na ulicu zamieria priamo z detských domovov, pretože sa po odchode z nich nevedia zaradiť. 

Na Slovensku už 20 rokov pôsobí časopis NOTA BENE, ktorý predávajú práve ľudia bez domova. „Vďaka pouličnému časopisu NOTA BENE si 330 predajcov v 19 mestách Slovenska dokáže zabezpečiť strechu nad hlavou a základné potreby,“ píše občianske združenie na ich webe. Pomáhajú tiež s ubytovaním pre ľudí bez domova či s právnou pomocou. 

Na ulici ľudia čelia množstvu problémov – okrem nedostatku jedla či rizika veľkej zimy, s ktorou súvisia aj zdravotné problémy, je to pocit hanby a obavy, že sa už nikdy do spoločnosti nezačlenia. Neziskové organizácie sprostredkúvajú ľuďom cestu k sociálnej či právnej pomoci, k bývaniu či k práci. 

Prispieť môžeš aj ty – napríklad v dennom centre pre ľudí Domec, ktorý prevádzkuje Vagus, prijímajú okrem finančných darov aj materiálnu pomoc – napríklad trvanlivé potraviny či pracie prostriedky. Organizácie tiež ponúkajú možnosť zapojiť sa do dobrovoľníckych akcií. Môžeš tiež podpísať spomínanú petíciu

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Vagus, Depaul, NOTA BENE

Najnovšie videá

Trendové videá