Slovenských mužov trápi konkrétny typ rakoviny. Prevencia je pomerne jednoduchá

  • Začína nenápadne a v drvivej väčšine prípadov je liečiteľná
  • Muži ju môžu mať pod kontrolou, ak zmenia svoj životný štýl
rakovina prostata muži starý muž
Ilustračný obrázok Unsplash/National Cancer Institute, mari lezhava
  • Začína nenápadne a v drvivej väčšine prípadov je liečiteľná
  • Muži ju môžu mať pod kontrolou, ak zmenia svoj životný štýl

Príčiny rakoviny prostaty sú zväčša neznáme, isté skutočnosti však vedia zvýšiť jej riziko. NHS uvádza, že jej pravdepodobnosť sa zvyšuje s vekom, väčšina prípadov spadá do mužskej kategórie 50 a viac rokov. Zvýšené riziko platí aj v prípade, že postihla otca, brata alebo pokrvného príbuzného daného človeka.

Rakovina prostaty postihuje až 60 % mužov nad 65 rokov. Ochorenie začína nenápadne, no v 90 percentách prípadov je liečiteľné, ak je odhalené včas. Dôležitá je preto prevencia v podobe prehliadky u urológa. Muži ju však môžu mať pod kontrolou a znížiť jej riziko, ak zmenia svoj životný štýl. 

Príznaky sú rôzne

Medzi preukázané rizikové faktory vzniku rakoviny prostaty patria vek nad 50 rokov, rasa, keďže rakovina prostaty sa častejšie vyskytuje u europoidnej rasy a rodinná predispozícia,“ načrtla urologička nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová.

Menej objasnenými faktormi sú podľa nej strava, nedostatok pohybu, fajčenie, obezita, vystavenie chemickým látkam a slnečnému žiareniu, zápal a pohlavne prenosné choroby.

Rakovina prostaty sa môže vyskytnúť i u mužov mladších ako 40 rokov. Handlovská lekárka sa vo svojej praxi stretla s prípadmi, v ktorých zohrala úlohu genetika.

„V začiatočných štádiách ochorenia často pacienti nemajú žiadne príznaky. S postupným rastom a šírením nádoru sa objavujú ťažkosti s močením – spomalený prúd, krv, pocity neúplného vymočenia alebo úniky. V prípade pokročilého ochorenia sa už objavujú aj príznaky metastatického postihnutia iných orgánov – kostné bolesti či neurologické prejavy,“ priblížila urologička.

Možností na prevenciu je viac

Príznaky môžu podľa nej súvisieť aj s nezhubným zväčšením či zápalovými ochoreniami prostaty, pri problémoch s močením však odporučila navštíviť odborníka.

„Muži nad 40 rokov by mali pravidelne absolvovať prehliadky u urológa. Práve tieto sú najúčinnejšou prevenciou ochorení prostaty a sú plne hradené zdravotnou poisťovňou,“ prízvukuje lekárka.

Portál Johns Hopkins Medicine rakovinu prostaty definuje ako „chorobu starnutia“. Okrem zvýšeného veku nemôžeme zmeniť ani náš pôvod, čo pociťuje predovšetkým komunita Afroameričanov. Tí majú dvojnásobnú pravdepodobnosť, že s ňou v druhej polovici života budú v kontakte. Ovplyvniť nemôžeme ani naše gény a zdravotnú minulosť našich predkov.

Znížiť pravdepodobnosť však môže úprava stravy — menej nasýtených tukov, viac ovocia a zeleniny, zeleného čaju či spracovaného mäsa. Okrem prijímania potrebných živín je výrazným plusom aj udržiavanie zdravej hmotnosti a pravidelný pohyb či cvičenie, uvádza Union.

Prestať či zredukovať fajčenie a pitie alkoholických nápojov na čo najnižšiu mieru je samozrejmosťou. Pomôže tiež dostatočný príjem vitamínu D a pravidelná sexuálna činnosť. Štúdie uvádzajú, že ejakulácia zbavuje tela toxínov, ktoré spôsobujú zápaly. Medzi dôležité prvky prevencie patrí aj spomínaná návšteva lekára. 

Vyšetrenie prostaty podľa urologičky zahŕňa hmatovú kontrolu, ultrasonografické vyšetrenie pomocou ultrazvukovej sondy umiestnenej na oblasť podbrušia a odber krvi so stanovením hodnoty onkomarkera PSA.

Ide o nebolestivé vyšetrenia s vysokou presnosťou. Obavy z vyšetrenia nie sú na mieste, nakoľko prínos vyšetrenia ďaleko presahuje ostych a len minimálny diskomfort, ktorý je tiež skôr spôsobený tým, že muži majú strach, než samotným vyšetrením,“ dodala Filipovičová.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, NHS, Johns Hopkins Medicine, Union

Najnovšie videá

Trendové videá