Trolling, hejt a zločiny. Tínedžeri si z internetu spravili „divoký západ“
- Štúdia s viac ako 8 000 opýtanými odhalila šokujúce správanie mladých
- V online priestore im neprekážajú ani zločiny
- Štúdia s viac ako 8 000 opýtanými odhalila šokujúce správanie mladých
- V online priestore im neprekážajú ani zločiny
Kruté žarty, roasty, hejty, dokonca nelegálna činnosť. Moderné legendy hovoria o „kvetinkových profiloch s vnúčatkami“ ako o najčastejších internetových zloduchoch a buričoch, no mládež v ničom nezaostáva. Najnovšia štúdia ukazuje, že mladí si z internetu spravili divoký západ bez pravidiel a dovoľujú si na ňom veci, na ktoré by im zrejme v realite chýbala odvaha.
Trolling, risk, hejt
Riskantné či nelegálne správanie v online prostredí je medzi mladými ľuďmi považované za takmer normálne. Každý štvrtý tínedžer vo veku 16 – 19 rokov na internete už niekoho „trolloval“, čiže si zákerným spôsobom robil žarty. Vyplýva to z výsledkov štúdie zastrešovanej Európskou úniou a Europolom. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.
Do štúdie v deviatich európskych krajinách (Británii, Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Nemecku, Holandsku, Švédsku, Nórsku a Rumunsku) sa zapojilo 8 000 mladých ľudí. Bádatelia skúmali 20 riskantných správaní na internete vrátane nenávistných prejavov a uverejňovanie intímnych záberov z pomsty.
Vedci v rámci štúdie objavili dôkazy o tom, že internetové správanie mladých ľudí vo veku 16 – 19 vykazuje známky trestného, riskantného či delikventného správania. Najvyššiu mieru zistili v Španielsku, najnižšiu v Británii.
Malí piráti
Jeden zo štyroch tínedžerov už na internete niekoho sledoval či trolloval, každý ôsmy sa dopustil online obťažovania a každý desiaty zverejňoval nenávistné prejavy. Jeden z piatich mladých ľudí sa zúčastňoval na sextingu (písaní správ so sexuálnym obsahom) a každý tretí praktizoval tzv. digitálne pirátstvo, čiže kradol knižné či audiovizuálne diela v digitálnej podobe. Štyria z desiatich tínedžerov tiež sledujú pornografiu.
Spoluautorka štúdie a profesorka kriminológie Julia Davidsonová uviedla, že „množstvo tínedžerov pácha kyberzločiny a medzi mladou generáciou Európanov sa takéto správanie na internete postupne stáva normálnym“. Približne polovica účastníkov štúdie by mohla byť vo väčšine právnych systémov za svoje činy trestne stíhaná.
K riskantnému správaniu na internete sa priznalo viac chlapcov ako dievčat, až takmer trištvrte opýtaných. U dievčat to bolo len približne 65 percent. Obe skupiny najviac využívajú YouTube, Instagram, WhatsApp, TikTok a Snapchat.
O hejte na sociálnych sieťach sme sa s odborníkmi rozprávali aj v samostatnom rozhovore. Viacero osobností sa totiž rozhodlo najväčšiu sociálnu sieť opustiť, pretože miera hejtu už bola neúnosná. A to nehovoríme o tínedžeroch ako vyššie spomínaná štúdia, ale o dospelých ľuďoch.
Keď hovoríme o hejte na sociálnych sieťach, nemali by sme teda zabúdať aj na ľudí, ktorí dávno tínedžermi nie sú. Práve starší ľudia tvoria gro používateľov Facebooku, ktorý má, aspoň v slovenskom online priestore, povesť „stoky“.
Miroslav Schlesinger pracuje v informačnej kancelárii pre obete trestných činov Bratislava, kde sa, jednoducho povedané, snaží pomôcť týmto ľuďom – aj po psychickej stránke. Za mnohými nenávistnými príspevkami a správami nie je podľa neho nenávisť, ale skôr frustráciu a bezmocnosť. Taktiež často registruje znaky postraumatického i Stockholmského syndrómu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: TASR