Pocta pre prezidentku Čaputovú: V USA si prevezme cenu za ochranu demokracie
- Prezidentka SR Zuzana Čaputová dostane cenu Madeleine Albrightovej
- Udeľuje sa ochrancom demokracie
- Prezidentka SR Zuzana Čaputová dostane cenu Madeleine Albrightovej
- Udeľuje sa ochrancom demokracie
Prezidentke Zuzane Čaputovej udelia v utorok večer vo Washingtone Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej. Ocenenie získa za neúnavné úsilie o presadzovanie a ochranu demokracie. Udeľuje ho americký Národný demokratický inštitút. TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.
„Ocenenia udelia na výročnom galavečere v National Portrait Gallery vo Washingtone, ktorý sa začne o 19.00 miestneho času (o 1.00 SEČ). Prezidentka sa na podujatí nezúčastní osobne,“ priblížil hovorca.
Cenu dostanú aj moldavská prezidentka Maia Sanduová a litovská premiérka Ingrida Šimonyté. Ďalším tohtoročným laureátom je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za odvahu ukrajinského ľudu, ktorý pod jeho vedením bráni demokraciu pred brutálnym útokom.
Cena za demokraciu nesie od tohto roka meno bývalej americkej ministerky zahraničných vecí Madeleine Albrightovej. Ako vysvetlil Strižinec, cena tak pripomína jej silný odkaz a princípy, ktorým zasvätila svoj život.
Kríza demokracie
Prezidentka Zuzana Čaputová predniesla v utorok 29.11.2022 v Národnej rade SR svoju správu o stave republiky. Upozornila v nej aj na hrozbu, že politická kríza prerastie do vážnej krízy demokracie. V takom prípade bude podľa nej lepšie umožniť občanom nanovo si vybrať svojich volených zástupcov. TASR prináša súhrn myšlienok z prezidentkinho prejavu.
V tomto roku je podľa Čaputovej v domácej politike zmätok. Verejnosť, ako tvrdí, stráca prehľad v tom, kto naozaj vládne a kto je v opozícii. Menšinové vládnutie sprevádza podľa jej slov oslabovanie funkčnosti parlamentu – cez neotváranie a odsúvanie schôdzí až po nejasný spôsob podpory vlády. Na súčasnej politickej kríze má podľa prezidentky každý politik svoj podiel viny.
Hlava štátu upozornila, že príjmové nerovnosti na Slovensku rastú a prehlbuje sa chudoba. Zdôraznila, že v chudobnej spoločnosti sa zvyšuje nespokojnosť a sociálne napätie, čo môže viesť k radikalizácii. Pri hľadaní riešení kríz treba podľa nej myslieť viac aj na dosahy na ženy.
Prezidentka označila prípadné rozpočtové provizórium za prehru všetkých. Dúfa v rozumný kompromis vo vzťahu k vecným a opodstatneným výhradám voči návrhu rozpočtu. Vláde vyčítala, že nedeklarovala spôsob vyrovnania sa so sankciami dlhovej brzdy, i neistotu, či v dôsledku schválenia rozpočtu neprídeme o financie z plánu obnovy. Ocenila však niektoré reformy.
Zvládnutie energetickej krízy bude podľa prezidentky jednou z najväčších výziev v budúcom roku. Kríza však bude podľa nej aj príležitosťou, aby sme využívali stále viac obnoviteľné zdroje. Ocenila niektoré kroky vlády, napríklad diverzifikáciu dodávky energií i to, že nám nehrozí bezprostredný nedostatok počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny.
Hlava štátu apelovala, aby sa neposudzovali či neodsudzovali paušálne všetci lekári pre zlyhania jednotlivcov. Odmietla živenie novej vlny nenávisti v spoločnosti. Poznamenala, že odkladanie riešení na poslednú chvíľu urobilo zo situácie v zdravotníctve drámu.
Najväčšia hrozba pre Európu
Slovensko podľa Čaputovej zažíva najrizikovejšie časy z hľadiska bezpečnosti v novodobej histórii. Vojna na Ukrajine, ako tvrdí, spochybnila všetky princípy európskej bezpečnosti a stala sa najväčšou hrozbou mieru v Európe. Ocenila prínos členstva SR v Európskej únii aj Severoatlantickej aliancii. Rovnako aj to, že väčšina vládnych činiteľov, zvolených zástupcov v parlamente aj verejnosti sa postavila na správnu stranu.
Prezidentka upozornila, že Slovensko je už dlhodobo terčom hybridnej vojny. Mnohí podľa jej slov ešte stále veria, že dezinformácie a konšpirácie sú len produktom modernej doby a fenoménom sociálnych sietí a internetu. Podotkla však, že to nie je tak a masívna časť z nich je súčasťou cielenej propagandy.
V oblasti spravodlivosti je podľa Čaputovej nevyhnutné opustiť dlhodobé podceňovanie verbálnych útokov. Prezidentka odsúdila tlak na ľudí v orgánoch vymožiteľnosti práva, verbálne útoky a vyhrážky novinárom. Za neprípustné považuje šírenie nenávisti, dehumanizáciu a ponižovanie názorového oponenta.
Čaputová avizovala, že bude s ešte väčšou pozornosťou strážiť kvalitu a zákonnosť legislatívneho procesu. Skrátené legislatívne konania boli podľa nej totiž nadužívané. Politikov požiadala, aby dbali na dodržiavanie vlastných procesných pravidiel. Upozornila, že k budovaniu dôvery neprispieva ani prebiehajúca polemika o spôsobe používania paragrafu 363.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR