V Iráne strieľajú ženy do hláv a pohlavných orgánov: Pália naslepo do každého, kto nie je jedným z nich

  • V Iráne už takmer tri mesiace prebiehajú protivládne protesty
  • Lekári varovali, že strelné poranenia sú v niektorých prípadoch obzvlášť závažné
Protesty v Iráne
Protesty v Iráne TASR/AP/Middle East Images TASR/AP/Masoume Aliakbar
  • V Iráne už takmer tri mesiace prebiehajú protivládne protesty
  • Lekári varovali, že strelné poranenia sú v niektorých prípadoch obzvlášť závažné

V Iráne už takmer tri mesiace prebiehajú protivládne protesty, ktoré bezpečnostné zložky hrubo potláčajú. Demonštrácie, ktoré v krajine vypukli, boli odozvou na smrť Mahsy Amíníovej, ktorá zomrela 16. septembra, po zatknutí teheránskou mravnostnou políciou za porušenie pravidiel obliekania pre ženy.

Portál The Guardian uviedol, že Iránske bezpečnostné služby sa na protestoch zameriavajú streľbou z brokovnice na ženy, na ich tváre, prsia a pohlavné orgány.

V krajine musia demonštrantov lekári liečiť tajne, aby neboli zatknutí bezpečnostnou službou, políciou. Lekári si všimli, že ženy prichádzali s ranami na genitáliách a tvári častejšie ako muži. Tí mali najčastejšie strelné rany práve na nohách, zadku a chrbte.

Iránska bezpečnostná služba strieľa na demonštrantov z brokovnice malé „strelné“ guľôčky, ktoré sa vedia vryť hlboko do svalu, kože či kosti. Lekári varovali, že strelné poranenia sú v niektorých prípadoch obzvlášť závažné, napriek tomu tvrdia, že zranenia na očiach detí, žien a mužov sú viac než bežné.

Chcú zničiť ich krásu

Jeden lekár pre portál The Guardian povedal, že verí, že úrady (bezpečnostná služba, pozn. red.) sa zameriavajú na mužov a ženy rozličnými spôsobmi. „Chcú zničiť krásu týchto žien,“ uviedol lekár.

„Liečil som ženu vo veku okolo 20 rokov, ktorá bola postrelená dvoma guľkami do genitálií. Desať ďalších guľôčok bolo uviaznutých vo vnútornom stehne. Týchto 10 guľôčok sa dalo odstrániť jednoducho, ale tieto dve boli skutočnou výzvou, pretože boli zakliesnené medzi jej močovou rúrou a vaginálnym otvorom,“ tvrdí lekár.

Dodal, že žena bola vystavená skutočnému riziku vaginálnej infekcie. Protestujúca žena tvrdila, že na proteste sa okolo nej zišlo približne desať bezpečnostných agentov a tí ju postrelili do stehien a genitálií.

Iní zdravotnícki pracovníci obvinili bezpečnostné služby Iránu z ignorácie praktík, ktoré sa používajú na potláčanie protestov. Praktiky vyzerajú asi tak, že streľba zo zbrane má smerovať na chodidlá a nohy, aby tak nedošlo k vážnemu poškodeniu životne dôležitých orgánov.

„Strieľajú do tvárí a ,súkromných‘ častí tiel žien, pretože majú komplex menejcennosti a chcú sa zbaviť svojich sexuálnych komplexov tým, že budú týmto mladým ľuďom ubližovať,“ povedal jeden z lekárov.

V Teheráne prebieha aj takzvaná zastrašovacia kampaň, v ktorej sa bezpečnostné služby a úrady vyhrážajú lekárom, ktorí zranených ošetrujú.

Lekárka z Mazandaranu pre The Guardian povedala, že z tela odstraňovala guľôčky, ktoré boli niekedy kovové a niekedy plastové, pri vypnutých svetlách, aby ju náhodou neodhalili. „Ženy sa hanbia ísť do nemocnice, takže sa mnohé liečia doma a to je veľmi nebezpečné,“ tvrdí lekárka.

Zdravotníci pred lekárskou radou Iránu protestovali už v októbri, no aj tých postrelili. Jeden z ďalších lekárov uviedol, že ošetroval vážne zranenia minimálne piatim demonštrantom, ktorých guľky zasiahli zblízka. „Jeden zo zranených, ktorých som ošetroval, ani neprotestoval. Bol náhodným okoloidúcim a myslel si, že na neho nebudú strieľať. Strieľajú naslepo do každého, kto nie je jedným z nich,“ konštatoval lekár.

Lekári taktiež uviedli, že mnoho z nich musí ošetrovať aj takých demonštrantov, ktorí majú guľôčky v hlavách a očiach. Niektorí sú zasiahnutí v oblastí očí tak, až oslepnú.

Trest smrti 

V Iráne vo štvrtok popravili muža odsúdeného za zločin údajne spáchaný počas protivládnych protestov. Ide o prvý trest smrti vykonaný v tejto krajine v súvislosti s demonštráciami, TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

O poprave odsúdeného muža informovala tlačová agentúra iránskej justície Mizan. Muž bol obvinený z blokovania ulice v Teheráne a úmyselného napadnutia príslušníka bezpečnostných síl mačetou. Verdikt vyniesol revolučný súd v Teheráne, ktorý zvyčajne pojednáva za zatvorenými dverami, za čo čelí kritike zo zahraničia.

Popravený Iránec bol zatknutý 25. septembra a odsúdený 20. novembra za „vedenie vojny voči Bohu“, obvinenie, za ktoré hrozí trest smrti.

Agentúra AFP pripomína, že v súvislosti s demonštráciami už iránske súdy vyniesli 11 rozsudkov smrti. Päť osôb odsúdili na smrť za to, že počas pokračujúcej vlny protestov zabili člena provládnych milícií Basídž.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá