Hegerova vláda visí na hlásku. Títo traja poslanci môžu rozhodnúť
- Najhorúcejšou témou posledných dní je odvolávanie vlády Eduarda Hegera
- Startitup sa bližšie pozrel na poslancov, ktorí budú pri hlasovaní kľúčoví
- Najhorúcejšou témou posledných dní je odvolávanie vlády Eduarda Hegera
- Startitup sa bližšie pozrel na poslancov, ktorí budú pri hlasovaní kľúčoví
S trochou trpkého humoru môžeme povedať, že aktuálne najžiadanejšou prácou na Slovensku sú posty nezaradených poslancov. Témou číslo jeden je totiž odvolávanie vlády Eduarda Hegera. To sa začalo vo štvrtok na mimoriadnej schôdzi parlamentu, ktorá sa vyznačovala poriadne vypätou atmosférou a padali tam vskutku ostré slová.
Nervy si na uzde neudržal predseda NR SR Boris Kollár, ktorý v pléne doslova vrieskal a iniciátorov odvolávania vlády – stranu SaS označil za „farizejov a osvedčených rozbíjačov vlád“. Kritikou nešetrila ani poslankyňa liberálov Jana Bittó Cigániková, ktorá po schôdzi pre Startitup vyhlásila, že „Heger nie je schopný robiť absolútne nič, ten sa bude modliť a to je všetko, čo zvládne“.
Tak či onak, pri samotnom hlasovaní o vyjadrení nedôvere vláde, ktoré má byť pravdepodobne v utorok 13. decembra, budú viac než emócie dôležité pragmatické parlamentné počty.
Na povalenie vlády je potrebných aspoň 76 hlasov, opozícia ich má momentálne takmer istých 75. Z toho vyplýva, že hlasovanie môže reálne rozhodnúť jeden poslanec či poslankyňa. Kto bude tým rozhodujúcim článkom?
Miroslav Kollár
Podľa politológa Jozefa Lenča sa dnes reálne hrá iba o dvoch poslancov – Miroslava Kollára (Spolu) a nezaradenú Slavěnu Vorobelovú. „Ak sa oni dvaja pridajú na jednu stranu, tak tá strana bude mať 76 hlasov. V podstate stačí, ak sa jeden z nich nepridá na stranu opozície a bude to 75 : 75, čo znamená, že vláda nie je odvolaná,“ vysvetľuje politológ.
Nezaradený poslanec je predsedom mimoparlamentnej strany Spolu a do parlamentu sa v roku 2020 dostal na kandidátke strany Za ľudí. Zaujímavosťou je, že krátko po vstupe strany do vládnej štvorkoalície, sa stal jediným poslancom, ktorý odmietol podpísať koaličnú zmluvu.
V roku 2021 po ostrej kritike, ktorú adresoval vláde v súvislosti s narastajúcimi rozpormi v koalícii či nezvládnutím boja s pandémiou COVID-19, zo strany Za ľudí vystúpil a stal sa nezaradeným poslancom.
V súčasnosti je predsedom Spolu a včera uviedol, že jeho strana bude mať snem, na ktorom sa dohodne, ako bude postupovať v hlasovaní o vyjadrení nedôvere vláde.
O páde vlády tak môže rozhodnúť mimoparlamentná strana s jediným poslancom parlamentu, ktorá má v prieskumoch absolútne mizivé čísla. Napríklad podľa posledného prieskumu agentúry AKO mala Spolu 0,4 % podporu voličov.
„Kľúčoví sú nezaradení poslanci s tým, že vieme, že koalícia spolupracuje aj s tými, ktorí sa dostali do parlamentu v rámci opozície, ale sú tu aj poslanci, ktorí boli pri formovaní tejto vlády,“ hovorí pre Startitup politologička Darina Malová.
Slavěna Vorobelová
Pozoruhodným a priam bizarným faktom je, že o páde vlády môže rozhodnúť aj poslankyňa, ktorá do parlamentu vstúpila ako Kotlebova náhradníčka. Tomu totiž v apríli tohto roku zanikol mandát v dôsledku odsúdenia za úmyselný trestný čin podpory ideológií potláčajúcich ľudské práva.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Najhorúcejšou témou dnešných dní je možný pád vlády
- Kto sú poslanci, ktorí môžu byť kľúčoví pri hlasovaní o vyjadrení nedôvere vláde
- Viacerí z nich boli v minulosti spájaní s extrémistickou ĽSNS
- Aký názor majú na situáciu politológovia
- Ktorí poslanci sa už rozhodli a ako budú hlasovať
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity