Desivé svedectvo z európskej krajiny: Ľudia jedia zvieracie krmivo, jedlo si ohrievajú nad sviečkami
- Ľudia vo Veľkej Británii si nemôžu dovoliť jedlo, preto sa majú uchyľovať k potrave pre zvieratá
- Zvláštnym spôsobom jedlo aj ohrievajú
- Ľudia vo Veľkej Británii si nemôžu dovoliť jedlo, preto sa majú uchyľovať k potrave pre zvieratá
- Zvláštnym spôsobom jedlo aj ohrievajú
Obyvatelia Veľkej Británie čelia možno najväčšej kríze zo všetkých národov starého kontinentu. Už v minulosti sme ťa informovali, že obchody sú nútené umiestňovať na potraviny bezpečnostné čipy pre stúpajúci trend krádeží. Chránené sú mäsové, ale aj mliečne výrobky, niektoré v hodnote iba dvoch libier.
Ďalším problémom je hygienická chudoba, trpí ňou až 6 % obyvateľov, ktorí si nemôžu dovoliť základné hygienické potreby, a preto sa hanbia chodiť do práce.
Situácia, ktorej ľudia skutočne čelia, môže byť ale oveľa horšia, ako si mnohí mysleli. Prevádzkar komunitného potravinového projektu Mark Seed v Trowbridge vo východnom Cardiffe uvádza, že počul desivé príbehy o tom, ako si ľudia nemôžu dovoliť poriadne jedlo, a preto konzumujú krmivo pre zvieratá. Iní sa zas snažia ušetriť na energiách, preto si jedlo hrejú na radiátoroch alebo pomocou sviečok.
„Stále som šokovaný skutočnosťou, že máme ľudí, ktorí jedia krmivo pre domáce zvieratá,“ povedal Seed v reportáži pre BBC. „Sú ľudia, ktorí sa snažia zohriať si jedlo na radiátore alebo pomocou sviečky. Sú to šokujúce príbehy, ktoré sú v skutočnosti pravdivé,“ dodal prevádzkar.
Seed uvádza, že jeho centrum, kde si ľudia v núdzi môžu zaobstarať potraviny za pár centov, navštevujú aj pracujúci ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť nákupy pre zlú situáciu.
„Hovoria nám, že pracujú každú hodinu, ktorú môžu,“ vysvetlil. Reed si myslí, že za ich neschopnosť dovoliť si nákup potravín môže fakt, že sú nedostatočne platení v práci. Upozorňuje, že neschopnosť kúpiť si potraviny sa netýka len chudobných oblastí. Britská vláda by sa podľa neho mala zamerať na ľudí a nie na miesta.
Inflácia, stúpajúce ceny a hroziaca potravinová kríza
Ďalším negatívnym faktorom sú stúpajúce ceny. Agentúra Bloomberg uvádza, že ceny potravín vzrástli takmer o 20 %, náklady na vykurovanie typického domu vyskočili o viac ako 150 %. S prichádzajúcimi Vianocami rodiny prijali aj úsporné opatrenia týkajúce sa vianočnej večere, niektoré rodiny sa dokonca rozhodli skladať na večeru.
Britská ekonomika navyše v uplynulých mesiacoch zažívala rekordnú infláciu, ktorá tu nebola štyri desiatky rokov. Vyhliadky ekonomiky tiež nie sú ružové.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) varuje, že ak sa nič nezmení, britská ekonomika bude rásť najpomalšie zo skupiny G20, s výnimkou Ruska.
OECD vo svojich najnovších ekonomických prognózach uviedla, že hrubý domáci produkt Veľkej Británie v roku 2023 klesne o 0,4 % a v roku 2024 vzrastie len o 0,2 %, uvádza Financial Times. To sú horšie prognózy, ako sa predpokladali pre Nemecko, ktorého ekonomika je veľmi citlivá na vysoké ceny energií.
Spojené kráľovstvo je zároveň jedinou krajinou v skupine G7, kde sa produkcia ešte nevyšplhala na úroveň pred pandémiou. Ekonomika sa ani nestihla spamätať z pandémie a už čelila problémom spojených s ruskou inváziou na Ukrajinu. Ďalším významným faktorom je Brexit, ktorého dosah bol citeľný už minulý rok, keď krajina čelila nedostatku pracovníkov a tovaru.
Brexit negatívne ovplyvňuje britský obchod. Nemecká tlačová agentúra, ktorá cituje z analýzy spolkovej spoločnosti Germany Trade, to ilustruje na jednoduchom príklade. Veľká Británia už nepatrí k najväčším obchodným partnerom najsilnejšej ekonomiky Európy – Nemecka. Z desiatej priečky ho vytlačila Česká republika.
Britskí farmári varujú, že čoskoro môže Veľkej Británii hroziť potravinová kríza, keď v krajine nebude dostatok potravín. Farmárom chýba dovoz základných surovín potrebných pre poľnohospodárstvo: paliva, hnojív a krmiva, uvádza The Guardian.
Ak by k takejto kríze naozaj došlo, inflácia by sa ešte viac zvýšila. Farmári tiež čelia zvýšeným vstupným nákladom, ktoré má na svedomí okrem Brexitu aj vojna na Ukrajine.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: BBC, Bloomberg , Financial Times, The Guardian