Ruská propaganda hlása, že Európa zamrzne. „Naozaj mrzneme my,“ kričia Rusi, o plyne snívajú

  • Domácnosti z mnohých miest a obcí v Rusku sú bez plynu
  • Používajú nebezpečné plynové fľaše, ktoré ich stoja životy
  • Plyn je drahý alebo ani neexistujú prípojky
Zima v Rusku. Sneží, zasnežené Rusko. Bytovky v Rusku. Ľudia mrznú, nemajú ako kúriť
Twitter/Настоящее Время
  • Domácnosti z mnohých miest a obcí v Rusku sú bez plynu
  • Používajú nebezpečné plynové fľaše, ktoré ich stoja životy
  • Plyn je drahý alebo ani neexistujú prípojky

Situáciu na Ukrajine komplikujú nemilosrdné mrazy, ktorým sú po ruských útokoch na civilnú infraštruktúru vystavené mnohé domácnosti. Podľa agentúry SITA týmto spôsobom ostalo bez elektrického prúdu približne 1,5 milióna obyvateľov v Odeskej oblasti. Podobný problém hrozil i v Chersonskom regióne, avšak Kyjevu sa podarilo obnoviť dodávky už pre vyše 90 percent tamojších zákazníkov, píše The Kyiv Independent.

Energetické problémy zažívajú aj viaceré európske krajiny vrátane Slovenska a ruská propaganda to oslavuje. Ako informuje web Sever.Realii patriaci pod rádio Slobodná Európa, ruské propagandistické médiá s radosťou píšu o tom, ako Európa túto zimu  zamrzne a neprežije.

Realita je však taká, že zabúdajú na mnohé domácnosti vo svojej vlastnej krajine. Rusi naďalej vykurujú svoje domovy palivovým drevom alebo plynovými fľašami, ktoré od začiatku decembra neustále vybuchujú. Správy o ničivých explóziách vedúcim k stratám na životoch hlásia v rôznych ruských mestách. 

Katastrofálne incidenty

Situáciu preverili i ruskí korešpondenti pre Sever.Realii. Podľa ich zistení sa napríklad 4. decembra vznietil celý dom v meste Nižnevartovsk po tom, ako doma zapojil 10-litrovú plynovú fľašu. Keď ju doniesli do vnútra, plyn začal unikať a naplnil celý dom, čo viedlo k masívnej explózii. Incident neprežilo osem ľudí.

V ten istý večer sa podobná situácia odohrala v Jekaterinburgu, v nasledujúci deň hlásili takéto udalosti hlásili v Jaroslavli, Povolží či v obci Kantemirovka. Piateho decembra sa korešpondentom podarilo zaznamenať celkovo 5 incidentov súvisiacich výbuchom plynových fliaš.

Výbuchy pokračovali aj počas ďalších dní, k detonácii došlo aj v obchodnom centre v Nazrani. Na ostrove Sachalin došlo k veľkému výbuchu domáceho plynu. Pri explózii sa zrútil vchod do päťposchodovej obytnej budovy. Neprežilo to celkom deväť ľudí vrátane štyroch detí.

Ruská politika splynovania jednotlivých oblastí stagnuje. Mnohí si teda doma inštalujú plynové fľaše a pripájajú ich k sporákom. Dokonca aj v oblastiach, kde Kremeľ dokázal nainštalovať potrubie, v kuchyniach rodinných domov nemusí byť k dispozícii zemný plyn.

Náklady na pripojenie sú pre bežného Rusa s priemerným príjmom totiž príliš vysoké. Ale aj ľudia, ktorí sú pripravení zaplatiť, čakajú na plyn roky, kým regionálne úrady chudobnejších oblastí plynovody konečne postavia.

Tu mrzneme, Európa nijako zvlášť

S ťažkou situáciou sa musia vysporiadať i obyvatelia pohraničného regiónu Pskov. V samotnom kraji je z 26 obcí plynofikovaných 16, no ani v nich sa k plynu nedostane každý.

„Nijakým spôsobom nám nemôžu dodať plyn,“ píše Svetlana Chabarová, obyvateľka obce Bulynino ležiacej v tejto oblasti.  

„Kúpili sme kotol, všetko sme minuli na prípojky a všetko sme predložili Gazpromu. Stále nám však nevedia pripraviť dokumenty. Buď sú v našom akte chyby, alebo ho stratili. Vo všeobecnosti sme pôvodne mali zmluvu do augusta. Povedali nám, že bola automaticky predĺžená, takže teraz čakáme, neviem, čo sa stane. Samozrejme, spoliehame sa na plyn, ale teraz sa ohrievame teplovzdušnými pištoľami a konvektormi,“ povedala pre korešpondentov webu Sever.Realii.

V rovnakej situácii sa ocitla i Oľga z obce Veľké Lúky. Takzvané „bezplatné splyňovanie“, ktoré sa ruský prezident Putin snažil pred vojnou presadiť, ju vyšlo na 95-tisíc rubľov, čo si nemohla dovoliť. Býva v malom dvojposchodovom dome na okraji mesta a jej rodina taktiež používa plyn vo fľašiach.

„Samozrejme, myslíme si, že to nie je bezpečné,“ pripúšťa.

„Úrady sľubujú, že teraz Európa zamrzne bez nášho plynu. Tu mrzneme, Európa nijako zvlášť. Krajina, ktorá vyrába plyn, by sa mohla o svojich občanov postarať. Pravdepodobne sa im nevypláca starať sa o nás, výhodnejšie je predávať plyn. Nikdy nebolo pre našu krajinu výhodné zaoberať sa svojimi ľuďmi,“ dodala Oľga.

Situácia je podobná aj v ďalších dedinách a mestách vrátane Leningradskej či Novogorodskej oblasti. Sever.Realii podotýka, že podľa oficiálnych údajov dosiahla k 1. januáru 2021 plynofikácia Ruska 72,1 percenta.

Zdroje: SITA, The Kyiv Independent, Sever.Realii, RFERL.org, interfax.ru, Twitter/Настоящее Время

Najnovšie videá

Trendové videá