Slovenská protivzdušná obrana teraz závisí na rozhodnutí Nemecka

  • Systémy Patriot v SR budú musieť ísť na údržbu späť do Nemecka
  • Toto prezbrojenie systémov Patriot už bolo dohodnuté s príslušnými podnikmi v Nemecku
Systém protivzdušnej obrany Patriot
Ilustračný obrázok TASR/Ján Krošlák
  • Systémy Patriot v SR budú musieť ísť na údržbu späť do Nemecka
  • Toto prezbrojenie systémov Patriot už bolo dohodnuté s príslušnými podnikmi v Nemecku

Najneskôr na budúci rok je nutné, aby nemecká vláda rozhodla o prípadnej ďalšej účasti Bundeswehru na vzdušnej obrane Slovenska. Tá je totižto spojencom Nemecka v Severoatlantickej aliancii.

Systémy protivzdušnej obrany Patriot umiestnené v SR musia byť totiž koncom roka 2023 prevezené do Nemecka na technickú údržbu, informuje TASR.

Operačná pripravenosť

Tlačová agentúra SR sa odvoláva na správu nemeckého rezortu obrany týkajúcu sa pripravenosti nemeckých ozbrojených síl, ktorá bola predstavená Spolkovému snemu a v utorok z nej citovala agentúra DPA.

„Na zachovanie operačnej pripravenosti systémov Patriot je od roku 2024 nevyhnutné rozsiahle prezbrojenie, keďže v opačnom prípade by bola závažne ohrozená interoperabilita s integrovaným systémom protivzdušnej obrany NATO,“ píše sa v správe.

Z tohto dôvodu je nevyhnutné systém presunúť do Nemecka. Toto prezbrojenie systémov Patriot už bolo dohodnuté s príslušnými podnikmi v Nemecku a nie je možné ho ďalej oddialiť.

DPA pripomína, že SR darovala Ukrajine na obranu pred ruskými útokmi vlastný systém protivzdušnej obrany S-300. Aj preto Berlín poskytol Slovensku systémy Patriot v rámci zaistenia ochrany východného krídla NATO.

Momentálne prebiehajú rokovania aj o umiestnení nemeckých systémov Patriot v Poľsku. DPA konštatuje, že kapacity nemeckej protivzdušnej obrany sú obmedzené materiálovo aj personálne.

Napätie vo vzťahoch

Poľsko sa rozhodlo iba pred pár dňami, že prijme systém protivzdušnej obrany Patriot, ktorý mu v októbri ponúklo Nemecko. Oznámil to v utorok poľský minister obrany Mariusz Blaszczak, informuje agentúra AP, od ktorej TASR správu prevzala.

Ponuka Berlína prišla po tom, ako strela ukrajinskej protivzdušnej obrany dopadla na poľskú dedinu neďaleko ukrajinskej hranice, kde zabila dvoch ľudí.

Protivzdušný systém
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Blaszczak pôvodne ponuku privítal. Neskôr však spolu s ďalšími poľskými predstaviteľmi uviedol, že systémy Patriot by podľa nich mali byť radšej poslané na Ukrajinu. Berlín to však nebol ochotný urobiť a zdôraznil, že ide o súčasť integrovanej obrany NATO určenej výlučne pre územie Severoatlantickej aliancie.

Zjavne chladný postoj Poľska k nemeckej ponuke vytvoril napätie vo vzťahoch susedných krajín, ktoré sú napriek zložitej  histórii dôležitými obchodnými partnermi a spojencami v NATO, napísala AP.

Blaszczak v utorok na Twitteri uviedol, že mu je ľúto, že Nemecko nechce umiestniť systém Patriot na Ukrajine. „So sklamaním som prijal rozhodnutie odmietnuť podporu Ukrajiny,“ napísal. „Umiestnenie patriotov na západnej Ukrajine by zvýšilo bezpečnosť Poliakov a Ukrajincov.“

Napriek tomu podľa neho obe strany pokračujú „v prípravách týkajúcich sa umiestnenia odpaľovacích zariadení v Poľsku a ich napojenia na náš veliteľský systém“.

Výzva spojencom

Okrem toho iba pred pár dňami ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ vyzval spojencov na dodávky systémov protivzdušnej obrany Patriot, ako aj ďalších obranných systémov, aké Kyjevu už predtým dodali Nemecko a Francúzsko. TASR informuje na základe pondelkovej správy agentúry AP.

AP pripomína, že systémy Patriot dosiaľ Ukrajine nedodala žiadna krajina. Tento krok by pravdepodobne znamenal eskaláciu napätia s Ruskom.

Šmyhaľ v nedeľnom rozhovore pre francúzsku stanicu LCI povedal, že Ukrajina potrebuje aj zásoby delostreleckých granátov a moderných tankov. Rusko podľa jeho slov každý deň na ukrajinské ciele vypáli 50 000 až 70 000 striel. Dodal, že „každý deň potrebujeme aspoň tretinu z tohto množstva“.

Ako ďalej uviedol, Rusko chce cielenými útokmi na kľúčovú infraštruktúru docieliť zaplavenie Európy ukrajinskými utečencami.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá