Premiér Eduard Heger má zvažovať, že podá demisiu

  • Ak by premiér podal demisiu, padla by celá vláda
  • Kabinet by bol v prípade vyslovenia nedôvery parlamentom v úplne inej situácii
heger
TASR/Jaroslav Novák
  • Ak by premiér podal demisiu, padla by celá vláda
  • Kabinet by bol v prípade vyslovenia nedôvery parlamentom v úplne inej situácii

Premiér Eduard Heger zvažuje, že podá demisiu. Informuje o tom Denník N. Odvoláva sa pritom na informácie z prostredia koalície a naznačil to aj poslanec OĽANO Tomáš Šudík.

Ak by parlament vyslovil vláde nedôveru, Hegerov kabinet by mal do volieb oklieštené právomoci. Podľa Ústavy však platí aj to, že ak premiér podá demisiu, odstupuje celá vláda. Vláda je v demisii, ale má rovnaké právomoci ako doteraz. Prezidentka Čaputová by tak musela poveriť zostavením vlády niekoho iného. Po voľbách je to obvykle víťaz volieb, alebo predseda najsilnejšej koaličnej strany. 

Premiér sa dnes stretol a s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.  Hovorili spolu o vývoji aktuálnej politickej situácie. Pre TASR to uviedol prezidentkin hovorca Martin Strižinec, píše TASR.

Stretnutie sa uskutočnilo z iniciatívy predsedu vlády Eduarda Hegera, ktorý si ho vyžiadal, aby si s prezidentkou vymenili pohľady na aktuálnu krízu a povedali si, aké sú možnosti riešenia,“ priblížila hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.

Poslanci Národnej rady SR v utorok posunuli hlasovanie o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde na štvrtok (15. 12.) o 17.00 h. Prezidentka následne uviedla, že situáciu v parlamente pozorne sleduje. Zdôraznila, že akékoľvek riešenie vládnej krízy má aktuálne v rukách parlament alebo vláda.

„Ja som, samozrejme, pripravená realizovať svoje kompetencie, keď na to príde,“ dodala. Slovensko podľa nej potrebuje pokoj, ako aj stabilnú a funkčnú vládu.

Úradnícku vládu považuje prezidentka za krajnú možnosť. Ako zdôvodnila, nie je jednoduché takýmto spôsobom zostaviť odborníkov na krátky čas, keďže úradnícka vláda sa väčšinou zostavuje do predčasných volieb. Zároveň znamená úradnícka vláda podľa nej prebranie politickej zodpovednosti v čase kríz.

Hlasovanie vo štvrtok

15. decembra má parlament rozhodnúť o tom, či súčasná vláda bude mať dôveru alebo nie. K samotnému aktu malo dôjsť už v utorok, avšak situácia sa zamotala. 77 poslancov totiž dalo zelenú presunutiu kľúčového hlasovania o vyslovení nedôvery vláde na štvrtok podvečer.

„Buď to môže byť prvý krok k záchrane súčasnej vlády, aj keď pravdepodobne pozmenenej, ale stále vlády Eduarda Hegera, alebo to môže byť len oddialenie nevyhnutného, ktorým je koniec Hegerovej vlády,“ povedal pre Startitup Jozef Lenč.

Odborník vidí dva varianty konca vlády. Prvý označuje ako neriadený – hlasovaním sa vláda odvolá, a bude sa potom improvizovať, čo sa bude robiť.

Druhú možnosť označuje ako riadenú, v tomto prípade hovorí o možnosti, že by sa koalícia s opozíciou dohodla na jasnom termíne predčasných volieb, a zároveň aj na konci existencie súčasnej vlády.

To je práve možnosť, ktorú má Eduard Heger zvažovať, hoci o predčasných voľbách reč nie je. V prípade jeho odstúpenia by prebehla rekonštrukcia vlády, rovnako ako sa to udialo po odstúpení Igora Matoviča z postu premiéra SR. Prezidentka vtedy poverila zostavením vlády práve Eduarda Hegera. Takáto vláda by mohla fungovať až do riadnych volieb, resp. do najbližšej krízy.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: DenníkN, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá