Pre Slovákov sú Vianoce stresujúce. Toto sú chyby, ktoré robíme najčastejšie, hovoria odborníci

  • Vianoce nemusia byť pre všetkých sviatkami radosti a pokoja
  • Viacerí uviedli, že sú počas vianočných sviatkov sami
Ilustračná foto
Ilustračná foto TASR/Dano Veselský Unsplash/Nikolay Vorobyev
  • Vianoce nemusia byť pre všetkých sviatkami radosti a pokoja
  • Viacerí uviedli, že sú počas vianočných sviatkov sami

Vianoce sú sviatky, ktoré mnohí považujú za najlepšie „prázdniny“ v roku alebo za jediný čas v roku, ktorý môžu stráviť v pohodlí doma so svojimi blízkymi, priateľmi a rodinami. Počas Vianoc sa nám naskytá množstvo príležitostí a hlavne času na zimnú dovolenku, na stretnutie so starými známymi či len na obyčajný, nikým nerušený oddych.

Ale keďže nie sme všetci rovnakí a neobľubujeme vždy tie isté jedlá, štýly či sviatky, Vianoce môžu byť pre niektorých celkom nepríjemným obdobím.

V našej ankete na Instagrame sme sa pýtali, či sa Slováci tešia na Vianoce. Až 84 percent odpovedalo možnosťou „áno“, čo predstavuje 1 485 hlasov. Dvanásť percent Slovákov sa na Vianoce neteší, čo je dohromady 221 hlasov, a štyri percentá, čo predstavuje 68 ľudí, odpovedalo, že sviatky Vianoc neoslavujú.

V odpovediach, ktoré ľudia uvádzali pri možnosti, že sa na Vianoce netešia, zazneli aj konkrétne dôvody. Ľudia sa na Vianoce netešia preto, že sú v ten deň, alebo počas celých sviatkov, v práci. Mnohí taktiež ako dôvod uviedli, že sa aj počas Vianoc musia učiť na záverečné skúšky na vysokých školách. „Budem musieť sedieť nad knihami do školy,“ uviedla účastníčka instagramovej ankety.

Viacerí uviedli, že sú počas vianočných sviatkov sami, a tak na radosť z ich strany neprichádza. „Odkedy sa nám rodina rozpadla, trávim Vianoce sám, aby to bolo fér voči všetkým,“ uviedol ďalší z účastníkov ankety.

V ankete sme taktiež postrehli kontrast v názoroch a rôznych pohľadoch na Vianoce z hľadiska duchovného a materiálneho vnímania. Jeden z účastníkov uviedol: „Vianoce majú byť o čase strávenom s rodinou a nie darčeky a podobne.“ Iný nemá rád Vianoce pre tento dôvod: „Nie som materiálny človek.“ Niektorí zas tvrdia, že na to „nie sú financie“.

Ďalší, na rozdiel od toho, že Vianoce by mali byť sviatkami mieru a pokoja, vnímajú toto obdobie skôr ako plné stresu, keď „zas nebude vianočná pohoda“. 

Štedrovečerný stôl nie je bojové pole

Vianoce sú často katalyzátorom rodinných hádok a sporov. Liga za duševné zdravie (LDZ) a občianske združenie IPčko odporúčajú vyhýbať sa počas sviatkov politickým a spoločenským témam, ktoré rodinu polarizujú.

Pripomínajte a oceňujte, čo je na rodinnom stretnutí pekné, hovorte o vďačnosti, spomínajte na blízkych a spoločné zážitky, pozrite si fotky,“ uviedol pre TASR psychológ z IPčka Marek Madro.

Liga odporučila, aby rodina počas sviatkov neotvárala riešenia problémov, ale odložila ich na iný čas po sviatkoch. „Pripravte si, čo pekné poviete každému členovi rodiny počas Vianoc, také, čo vám občas napadne a nikdy ste to nevyslovili,“ doplnila.

Odborníci tiež radia, aby mali ľudia počas sviatkov realistické očakávania, dodržiavali vlastnú osobnú psychohygienu či zdravú životosprávu. „Vynechať alkohol, vyvážená strava, dostatok spánku v pravidelnom režime, pohyb, striedať aktivitu s oddychom,“ odporučila LDZ.

LDZ a IPčko pripomenuli, že Vianoce nie sú o darčekoch. Vďačnosť sa dá podľa nich prejaviť aj inými spôsobmi. „Často sa vianočné prípravy a nákupy darčekov vzďaľujú od predstavy šťastných, veselých a pokojných Vianoc, čo spôsobuje, že sú viac zdrojom stresu ako potešenia,“ dodal Madro.

Netreba mať očakávania, že to vyjde na 100 %

Psychologička Romana Oravcová je zo spoločnosti K sebe, ktorá slúži na to, aby si tam mohol ktokoľvek vyhľadať psychológa, dohodnúť si s ním sedenie, a tak začať riešiť problém, s ktorým bojuje. Oravcová pre redakciu Startitup povedala, že ľudia si počas Vianoc viac uvedomujú osamelosť.

„Cez Vianoce je väčšina ľudí s rodinou, keď sa vyzdvihujú tie tradície, a ľudia si viac uvedomujú osamelosť, ktorú vedia počas roka zvládnuť a zakamuflovať, ale cez Vianoce je všetko zrazu také intenzívnejšie,“ hovorí psychologička Oravcová.

Psychologička sa taktiež vyjadrila k tomu, prečo ľudia nemajú Vianoce radi a sú z nich „pod stresom“. Povedala, že mnohí majú traumu z hádok ich rodičov: „Všetko je o strese, že máme spolu niečo robiť, a keďže bežne tá rodina trávi spolu menej času, nie sme zvyknutí byť tak veľa spolu. Je to podobné, ako keď ideme na dovolenku. Tešíme sa, ale zároveň nás to veľmi stresuje, pretože je to únik z reality, reagujeme prehnane, každý túži po tom, aby to bolo dokonalé, ale nič nie je dokonalé, a práve to nás môže rozhodiť.“

„Je to o tom očakávaní, tej dokonalosti,“ hovorí ďalej a pripomína, že riešením je znížiť si latku, pretože to treba brať tak, ako to je, nie, ako si predstavujeme, že by to malo byť. Je potrebné tešiť sa, že sme spolu a že nám je spoločný čas vzácnejší ako po iné dni v roku. „Nemajme očakávania, že to všetko vyjde na 100 %,“ dodáva.

Psychologička Romana Oravcová dala Slovákom, ktorí budú tráviť Vianoce sami, niekoľko tipov, aby Vianoce neboli trápením. Uviedla, že si treba hľadať náhradný program, „kde sa viem ja realizovať, urobiť si pocit šťastia a naplnenosti nejako inak. Nemusí to byť tradičná predstava, ale možno máme známych, priateľov“.

„Často si práve títo ľudia dávajú zmeny v práci, aby nemuseli byť tou bolesťou konfrontovaní, alebo hľadajú niečo iné, aby prišli na iné myšlienky a aby si zamestnali myseľ,“ pripomína Oravcová s tým, že ak už aj majú byť títo ľudia doma, odporúča, aby si zavolali so známymi, pustili nejaký film. Absolútne nemusia robiť niečo, čo je pre Vianoce typické či tradičné, „aby tá bolesť neprišla, a treba to potom brať tak, ako to je. Je dobré si o tom vopred popremýšľať, urobiť si plán B,“ vysvetľuje.

Syndróm povianočnej depresie 

Psychologička uviedla, že syndrómom takzvanej povianočnej depresie môžu trpieť aj ľudia bez akýchkoľvek psychických problémov. „Prichádza väčšinou po Silvestri alebo po Novom roku, keď bilancujeme nejaké úspechy, neúspechy, to, čo sa nám za ten rok podarilo,“ pripomína. Dokonca tretí pondelok v januári je nazvaný ako Modrý pondelok, teda najdepresívnejší deň v roku. 

Oravcová priblížila, že je to tak preto, lebo „to oslavné obdobie (Vianoce, pozn. red.) je naozaj ďaleko, až o rok. Práve v tomto čase si môžeme uvedomovať, čo sa nám nepodarilo, to, čo som si zaumienila a nevyšlo to“.

„Veľmi funguje robiť si krátkodobé ciele vopred. Napríklad, že si stanovím nejaký cieľ, ktorý splním v prvom štvrťroku. Netreba si dávať veľké záväzky, ani od seba veľa chcieť. Dajte si krátkodobé ciele, dajú sa ľahšie splniť a aj vás to posilní, keď niečo dokážete,“ uzavrela psychologička Romana Oravcová.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Instagram/Startitup, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá