V SaS síce nevedia, čo chcú, no nezastavia sa, dokým to nedosiahnu, píše Andrej Stančík
Autor komentáru je štátnym tajomníkom za hnutie OĽANO.
V SaS síce nevedia, čo chcú, no nezastavia sa, dokým to nedosiahnu. Raz pominú úškľabky a vtipy zo zmätkovania Igora Matoviča v paláci a vrátime sa na začiatok celej tejto tragédie. Potom zistíme, že SaS zahrala vabank s krajinou bez akéhokoľvek plánu B.
Rozohrali hru, na ktorú nemali, ktorá im vybuchla ako granát v ruke a krajinu uvrhne do chaosu. S nesprávnymi ľuďmi, s nesprávnymi cieľmi a v nesprávny čas.
Z ničoho nič sa mesiac po tom, čo Sulík odmietol iniciovanie pádu vlády, rozhodli povaliť vládu. Spolu s poslancami Hlasu išli so serióznou tvárou odvolávať vládu Hegera za „zlyhanie boja proti korupcii“.
Faul č. 1: Tvrdili, že vládu nepovalia, pretože ju zachránia „fašisti“. Možno si ozaj mysleli, že poslanci ĽSNS a Republiky spravia volte-face a podržia „proeurópsku“ a „proukrajinskú“ vládu. Až nato, že extrémisti do nohy zahlasovali za pád vlády a pomohli aj poslanci, ktorí ako Pavol z Tarsu precitli a zistili, že majú povaliť vládu, ktorú deň predtým podporovali. Každému triezvo uvažujúcemu poslancovi už vtedy malo dopnúť, o čo sa tu hrá a kto má záujem na páde vlády.
Faul č. 2: Keďže naratív boja proti korupcii s poslancami Hlasu zjavne fungoval tak dobre ako kampaň za triezvosť s fľašou tvrdého v ruke, zvolili iný príbeh. Vraj keď povalia vládu spolu so Smerom a extrémistami, zabránia nárastu Smeru a extrémistov. Roberta Fica tak dobehli, že zahlasoval proti vlastnému záujmu a sám tým obmedzil svoj rast. Šach-mat!
Faul č. 3: Vláda, v ktorej 2,5 roka spokojne sedeli po odchode ich nominantov, získala 4 nestranných odborníkov a medzi nimi top mená ako Káčer či Hirman. Rovnako minister Horecký je skvelý odborník s víziou. Zrazu sa táto vláda stala katastrofou pre Slovensko, ktorú treba rýchlo povaliť.
Napriek tomu, že bolo zjavné, že jediný, s ktorým mali problém, bol Igor Matovič. Ešte aj toho Mikulca podržali. Ak mala SaS problém s jedným ministrom, stačilo ho odvolať. Tentokrát by čísla určite boli, takýto návrh sa volá vyslovenie nedôvery ministrovi. Raz už ho podali, stačilo to zopakovať a bolo by to určite pochopiteľné. Netreba ale kvôli jednému ministrovi povaliť celú vládu a uviesť krajinu do chaosu a predčasných volieb, ktoré podľa ich vlastných slov prinesú návrat Fica.
Faul č. 4: Dielo skazy sa im ale podarilo. Fašisti do nohy hlasovali za povalenie, spolu s náhle osvietenými poslancami. Toľko o kupovaní poslancov a „dohode vlády s fašistami“.
Hneď po povalení vlády prišli s niekoľkými nereálnymi scenármi, ktoré urážajú politickú realitu:
1. Nechcú predčasné voľby: sama prezidentka po nich volá, volá po nich opozícia a aj Boris Kollár. Je to koniec koncov logický následok pádu vlády, sami by o tom niečo už mohli vedieť.
2. Chcú úradnícku vládu: táto nebude schopná získať podporu v parlamente a nechce ju ani prezidentka. Ideálne by bolo s ňou nabudúce prekonzultovať postup, nie vystreliť do prázdna a zahrať vabank s krajinou.
3. Podržte sa. Chcú vládu Heger 2: teda tú, ktorú povalili, len s drobnou rekonštrukciou. Prednedávnom publikovali grafiku s názvom „Konečne“, kde sa v písmenkách nachádzajú tváre členov vlády. Teda, chcú tú istú vládu, ktorú povalili, ktorá je katastrofa pre Slovensko a ktorá umožňuje návrat Fica.
Všetko nasvedčuje tomu, že SaS rozohrala hru bez toho, aby mala plán B a vedela, čo ďalej. Je tu aj možnosť, že zahmlievajú a všetko sú to dymové clony, pričom zámerom sú predčasné voľby. To ale treba ich voličom jasne povedať a nie podceňovať ich inteligenciu.
Bolo by fér napríklad povedať, že vládu chcú povaliť, aby po predčasných voľbách vládli s Hlasom a PS. Ako opozícia na to majú právo, aj keď s tým súhlasiť nemusíme. Každopádne, hovoriť o vláde diletantov a spraviť tak diletantský krok, ako povaliť vládu bez plánu a alternatívy, to je hazard so Slovenskom, ktorý sa nám všetkým veľmi škaredo vypomstí.
Faktom je, že iný scenár ako predčasné voľby, tak ako ich načrtla prezidentka, je len veľmi nepravdepodobný. Spoločným úsilím demokratických strán musí byť termín oddialiť a následne sa spájať tak, aby hlasy neprepadli. Scenár chýbajúcich 900 hlasov, ako tomu bolo by pri PS, sa už nesmie opakovať.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre