Prelomový moment pre medicínu: Lekár zoperoval dieťa použitím kmeňových buniek z placenty
- Kardiochirurg tvrdí, že zachránil dvojročného chlapca
- Uskutočnil prvú operáciu na svete, pri ktorej použil kmeňové bunky z placenty
- Kardiochirurg tvrdí, že zachránil dvojročného chlapca
- Uskutočnil prvú operáciu na svete, pri ktorej použil kmeňové bunky z placenty
Medicína je zase o krok ďalej. Kardiochirurg Massimo Caputo, pôsobiaci v Británii, tvrdí, že „pravdepodobne zachránil život“ dvojročného chlapca, keď uskutočnil prvú operáciu na svete, pri ktorej použil kmeňové bunky z placenty. TASR správu prevzala v utorok z webovej stránky stanice BBC.
Profesor Caputo pôsobí na inštitúte so špecializáciou na srdcové a cievne ochorenia v anglickom Bristole (Bristol Heart Institute; BHI). Kmeňové bunky použil podľa BBC „prelomovým“ spôsobom, aby vyliečil vrodenú chybu na srdci chlapca menom Finley.
Prvá operácia v histórii
Finley sa narodil s poruchou v oblasti hlavných srdcových tepien a prvú operáciu absolvoval, keď mal štyri dni, píše BBC. Tento zákrok však problém nevyriešil a funkcia chlapcovho srdca sa výrazne zhoršila. V ľavej časti srdca bol výrazný nedostatok prísunu krvi a chlapec potreboval lieky, aby jeho srdce pracovalo.
Caputo mu injekčne aplikoval do srdca kmeňové bunky v nádeji, že pomôžu opätovnému rastu poškodených ciev. Tieto tzv. alogénne bunky vypestovali vedci v nemocnici Royal Free Hospital v Londýne. Alogénne bunky majú schopnosť vrásť do tkaniva, ktoré nie je telom odmietnuté – a vo Finleyho prípade obnovili poškodený srdcový sval.
„Vysadili sme uňho všetky lieky a odpojili sme ho od ventilácie,“ povedal Caputo. „Bol prepustený z jednotky intenzívnej starostlivosti a teraz je z neho šťastný rastúci chlapec,“ dodal profesor.
Caputo je presvedčený, že vyvinie technológiu, po použití ktorej nebudú musieť deti s vrodeným defektom srdca absolvovať veľké množstvo operácií.
Profesor a jeho tím uviedli, že technológia kmeňových buniek môže britskej Národnej zdravotnej službe (NHS) ušetriť odhadom až 30 000 libier (vyše 34 300 eur) za každú operáciu, ktorá už nebude potrebná. To by znamenalo úsporu niekoľkých miliónov libier ročne, uvažuje BBC.
Robotická revolúcia v zdravotníctve
Ako nedávno informoval Fontech, zdravotníctvo sa chystá na obrovskú revolúciu, ktorú so sebou prináša umelá inteligencia a pokročilá robotika.
Interesting Engineering píše že, robot vôbec po prvý raz úspešne z pacienta vyoperoval obrovský nádor s priemerom takmer 6 cm, pričom to zvládol pomocou jedinečnej, oveľa efektívnejšej metódy.
Pri operácii bol použitý špičkový robot Versius spoločnosti CMR Surgical, ktorý umožnil 61-ročnému pacientovi Martinovi Nugentovi ďalej žiť. Z jeho hrdla odstránil nádor, čo sa v Spojenom kráľovstve podarilo vôbec po prvý raz a v blízkej budúcnosti sa môže takáto technológia stať bežnou praktikou a v menej pokročilých krajinách.
Robot Versius v tomto prípade umožnil odstrániť tumor aj bez toho, aby bolo nutné vykonať veľký, otvorený zákrok. Miesto toho robot vybral nádor cez otvor s minimálnou veľkosťou, čo pacientovi umožňuje rýchlejšie zotavenie sa po zákroku a zároveň predstavuje menšie riziko. Po operácii navyše nedochádza k tak veľkým bolestiam a nie sú prítomné ani veľké jazvy.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Fontech, Interesting Engineering