Chcú ich nevzdelané. Taliban vydal nový zákaz pre ženy
- Obmedzovanie práv žien by mohlo napĺňať definíciu zločinov proti ľudskosti
- Univerzity museli zaviesť nové pravidlá vrátane segregácie pohlaví
- Obmedzovanie práv žien by mohlo napĺňať definíciu zločinov proti ľudskosti
- Univerzity museli zaviesť nové pravidlá vrátane segregácie pohlaví
Taliban, afganské vládnuce hnutie, zakázal s okamžitou platnosťou navštevovať univerzity v krajine všetkým ženám. Ministerstvo vysokého školstva to v utorok oznámilo v liste, ktorý bol adresovaný všetkým štátnym a súkromným univerzitám. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Všetci ste informovaní, aby ste na základe spomínaného nariadenia pozastavili prístup ženám k vzdelávaniu až do odvolania,“ uvádza sa v liste, ktorý podpísal minister vysokého školstva Neda Mohammad Nadím.
Hovorca ministerstva fundamentalistického hnutia, ktorý list zverejnil na sociálnej sieti Twitter, informáciu potvrdil aj agentúre AFP.
K zákazu prichádza necelé tri mesiace po tom, ako tisíce dievčat a žien absolvovali prijímacie skúšky na štúdium na afganských univerzitách. Mnohé z nich si vybrali technické odbory a medicínu.
Po tom, ako Taliban vlani v auguste opätovne ovládol Afganistan, museli univerzity zaviesť nové pravidlá vrátane segregácie pohlaví. Ženy mohli vyučovať len profesorky alebo starí muži.
V Afganistane má už väčšina dospievajúcich dievčat zakázané navštevovať stredné školy, čo výrazne obmedzilo aj počet prijatých uchádzačov na univerzitách, píše AFP.
Je to zločin proti ľudskosti
Obmedzovanie práv a slobôd afganských žien a dievčat hnutím Taliban by mohlo zrejme z právneho hľadiska napĺňať definíciu zločinov proti ľudskosti, vyhlásil ešte v novembri osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva v Afganistane Richard Bennett. TASR správu prebrala od agentúry AFP.
Podľa Bennetta a ďalších expertov OSN politika Talibanu voči ženám a dievčatám prehlbuje „flagrantné porušovanie ich ľudských práv a slobôd, ktoré už aj tak patria medzi najdrakonickejšie na svete“. Pravdepodobne tak ide o „genderový útlak – zločin proti ľudskosti“, dodal spravodajca.
Odkedy sa v auguste minulého roku Taliban dostal k moci, väčšina žien zamestnaných vo verejnej správe prišla o prácu.
Afganské ženy majú zakázané kamkoľvek cestovať bez sprievodu mužského príbuzného a mimo svojho domova sa musia zahaľovať do celotelového odevu burka alebo nosiť hidžáb. Taliban tento mesiac zakázal ženám vstup do parkov, lunaparkov, posilňovní a verejných kúpeľov. Školy pre dospievajúce dievčatá sú vo väčšine krajiny zatvorené už viac než rok.
Ženy protestujú
V Kábule sa počas novembra, v predvečer Medzinárodného dňa boja proti násiliu na ženách, uskutočnil protest skupiny žien, ktoré žiadali, aby im boli priznané ich práva. Vo štvrtok to uviedla agentúra AFP, informuje TASR.
Na záberoch z protestu sú ženy zahalené v pokrývkach hlavy, rúškach a slnečných okuliaroch. Jedna z nich nesie transparent s nápisom: „Budeme bojovať za naše práva až do konca a nevzdáme sa.“ Na demonštráciu dohliadali jednotky Talibanu a takisto afganská tajná služba.
Odkedy sa v Afganistane dostal vlani v auguste k moci Taliban, v krajine boli postupne zavedené prísne nariadenia vychádzajúce z islamského práva šaría.
Afganky majú po nástupe Talibanu výrazne obmedzený prístup k verejnému životu. Museli sa vzdať svojich pracovných pozícií, mimo domu musia nosiť burku alebo hidžáb a nesmú cestovať bez sprievodu mužského príbuzného. Zakázaný majú tiež vstup do parkov, fitnescentier či kúpeľov.
Organizácia Spojených národov si pripomína Medzinárodný deň boja proti násiliu na ženách každoročne 25. novembra. Tento druh násilia je podľa OSN najrozšírenejším porušovaním ľudských práv na svete a v priemere postihuje jednu z troch žien. Tento počet sa pritom za uplynulých desať rokov nezmenil, pripomína AFP.
Zdroj: TASR