Jedinečné bývanie: Zanedbanú chatrč z 80. rokov premenili na dizajnový klenot zasadený uprostred hôr
- Za sebou majú stovky zrealizovaných projektov a medzinárodné ocenenia
- Mjölk architekti predstavili renováciu, ktorá si zaslúži pozornosť
- Za sebou majú stovky zrealizovaných projektov a medzinárodné ocenenia
- Mjölk architekti predstavili renováciu, ktorá si zaslúži pozornosť
Nad Bukovou sa architektonickému štúdiu Mjölk architekti podaril ukážkový projekt. Nájdeš tu dizajnový čierny dom, ktorý sa týči priamo na úpätí kopca plného veľkých bukových stromov.
Predtým tu stála pôvodná nedostavaná chata z osemdesiatych rokov, ktorá sa vďaka architektom zmenila na nepoznanie. Šedivý brizolit nahradilo čierne drevené obloženie, ktoré si majitelia sami opaľovali.
Obklad prechádza aj na strešné plochy a hlavný dom aj s malou chatkou tak vyzerá veľmi abstraktne. Strecha, múr či komín splývajú do jedného celku.
Niektoré z okien celkom nevšedne orezáva fasádne obloženie do okrúhleho tvaru. Dom tak vyzerá trochu ako prerastená vtáčia búdka. V chate je vskutku útulne. Nechýba tu presklený krb, v ktorom možno pozorovať plamene ohňa a praskajúce drevo. To najhoršie počasie tu môže vlastne byť tým najlepším.
Interiér je jednoduchý a funkčný. Pôvodný obytný priestor zostal na svojom mieste, ale zmenila sa dispozícia spální. Teraz sú v dome dve. Jedna je veľká, prístupná po utajených schodoch v skrini. Druhá, o trošku menšia, je prístupná po rebríku z kuchyne. Oproti krbu je vynález zvaný „spiace okno“, kde sa pohodlne vyspí nečakaná návšteva.
Cestou od domu sa dostaneš k menšej chatke, ktorá hostí saunu a spálňu pre návštevy. Vo vedre nechýba namočené brezové drevo, ktoré dokáže celú saunu rozvoňať. Je odtiaľto navyše aj veľmi pekný výhľad a len na skok sú lyžiarske vleky.
„Máme šťastie na ľudí. Spoločne s našimi klientami realizujeme veci, ktoré sme predtým len obdivovali v časopisoch. Opravovať starý dom je vždy odvaha, pretože nie je nikdy úplne jasné, čo vás v priebehu prác čaká. Niekde spadne nejaký múr, inde sa zase zistí, že dom nemá ani základy, alebo sa niekde nájde pár kostí zo stredoveku a všetko sa musí meniť,“ opisujú priebeh prestavby autori projektu.
„O to väčšiu radosť máme, keď všetko dobre dopadne. Chce to mať len pevné nervy a partiu ľudí, ktorí vám veria, že bude všetko dobré.“
Ako sme už spomenuli, za celým návrhom stojí tím skúsených profesionálov z Mjölk architekti. V roku 2008 dokončili štúdium na Fakulte umenia a architektúry a založili si vlastný ateliér. Ten podľa ich slov pomenovali podľa najkrajšieho slova zo slovníka, a teda Mjölk.
„Cieľom našej práce je spoznávať kontexty, odkrývať kvality miest, plniť najhlbšie túžby našich klientov a ešte sa pri tom dobre baviť. Chceme, aby táto radosť zo slobody a kreativity bola cítiť nielen z našich projektov, ale aby sme ju dokázali preniesť aj do života našich zákazníkov. Maximálne nasadenie sa vypláca.“
Tvrdia, že keď v roku 2010 bodovali v ich prvej medzinárodnej súťaži a presadili sa medzi stovkami architektov z cudziny, zistili, že má zmysel bojovať.
Odvtedy s ich prácami obišli kus sveta a stále veria, že sa oplatí robiť veci naplno. „Obrázky sú k ničomu. Potrebujeme realizovať domy, ktoré sme si spoločne s klientami vysnívali. Nevidíme rozdiel medzi mestom, domom, rozhľadňou, interiérom či kusom nábytku. Prácu v ateliéri zakladáme na úzkom spoločenstve ľudí, ktorí majú podobné princípy myslenia a dokážu s nami sledovať určený cieľ. Cieľom je tvoriť najlepšiu architektúru,“ dodávajú.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: Mjölk architekti