Čiližrút hodnotí: Poklad bratislavskej gastro scény ponúka zmrzlinu aj pizzu, ktorých chuť si zapamätáš navždy
- i Nonni Cremeria dáva obrovský focus na kvalitu
- Zároveň dbá aj na maximálne ľudský prístup
- i Nonni Cremeria dáva obrovský focus na kvalitu
- Zároveň dbá aj na maximálne ľudský prístup
i Nonni Cremeria je podľa mňa zatiaľ nie celkom objavený poklad bratislavskej gastro scény. Asi každý už išiel okolo nenápadného priestoru na Laurinskej, pred ktorým zvykne stáť kvetmi ozdobený bicykel a v lete kornútik zmrzliny. V zime zase subtílna informácia o ponuke pizze. Nuž, nejde o miesto veľkých marketingov a instagramového hajpu.
Je to skôr partička skromných ľudí pôvodom z Talianska, Slovenska a Chorvátska. Svoju prácu robia s obrovskou vášňou a láskou. Tradíciu zmrzlinárne majú cca. 150 rokov. Kvalita surovín aj produktu, nesmierne ľudský prístup a obrovská vôľa a vytrvalosť je to, čím sa snažia už niekoľko rokov zviditeľniť na trhu. A pre nás, ktorí sme ich už objavili, ide o čistú a nefalšovanú radosť a závislosť.
Túto skvelú robotu, ako som už naznačil, robia hneď na dvoch frontoch. Na jar, v lete a začiatkom jesene pripravujú bezkonkurenčne najlepšiu zmrzlinu nielen v Slovenskom porovnaní – dostanem sa k nej a dôvodom jej dokonalosti nižšie v článku.
A rozhodne tým nemyslím, že nemáme ďalších zopár miest, kde je zmrzlina tiež fantastická. Keď sa dni začínajú skracovať a ochladzuje sa, zmenia sa na miesto s jednou z najlepších neapolských pízz v Bratislave. Dá sa obe tieto činnosti vykonávať rovnako dobre? Ide to dokopy?
V Taliansku, odkiaľ, povedzme si úprimne, pochádza tá najlepšia zmrzlina vôbec, existujú tri spôsoby prípravy kvalitnej zmrzliny. Priemyselná, remeselná a prírodná remeselná. Tu sa robí zmrzlina spôsobom prírodná remeselná, teda výlučne z vlastnoručne spracovaných produktov.
Striktne zakázané je kupovanie akýchkoľvek spracovaných výrobkov. Áno, majú vlastné džemy, karamel, orechové pasty a tak ďalej. Zaujímavosť: z cca. 36 000 zmrzlinární v Taliansku touto metódou vyrába zmrzlinu približne 30 z nich. Možno to nie je absolútne správny údaj, ale slúži aspoň pre predstavu. Ide totiž o to, že tento postup je náročný na čas, energiu, vymýšľanie a aj finančne, no výsledok je neopakovateľný.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Nájdeš tu pravidelne všetky základné typy zmrzlín a sorbetov, zopár druhov nie celkom bežných a takmer každý deň nejaké šialenstvo z Pepeho hlavy. Extrémne zapamätateľné sú zmrzliny ako cheesecake, krémeš, nutella či Bounty. A počas roka mnoho iných. Čo majú spoločné?
Nutella je vlastnoručne vyrobená a napríklad v krémešovej nájdeš kúsky skvelého cesta. Môj all time favorit a zmrzlina vyrobená ako pre mňa je Pane con burro e marmellata – chlieb s maslom a džemom. Kúsky chrumkavého chleba, neskutočná chuť poctivého masla a dokonalý džem.
Toto ma prenieslo do pohodového detstva a okamžite som sa stal závislý od tohto skvostu. Ak máš šťastie, natrafíš na zmrzku z olivového oleja, s čiernym korením či s extraktom z mušlí. Stoja za ochutnanie a môžu byť pokojne aj doplnkom k šalátu. Olivovo-olejová a pečená tekvica na horúco k sebe pasujú dokonalo.
No a koncom jesene sa tu začína robiť pizza. Taký ten neapolský štýl s veľkými a chrumkavými okrajmi. Už minulý rok bola výborná a ospevovaná. Tento rok sa však aj tu udiali nejaké zmeny. A aj keď si to len ťažko možno predstaviť, viedli k lepšiemu. Za prvé – už majú vnútri pár stolov, a tak si môžeš svoju dokonalú neapolskú pizzu vychutnať v pohodlí aj s pohárom dobrého Primitiva.
Za druhé – majú nového pozzaiola. Vincenzo je z Neapola a je to sympoš, ktorý zapadá do tejto, takpovediac, rodinnej partičky. Za tretie – upgradoval recept na už doteraz fantastické cesto. Radikálne sa znížilo množstvo kvasníc a predĺžil čas zrenia cesta. Výsledok? Nebo. Neuveriteľne ľahké a chrumkavé cesto. Aj keď zdoláš celú pizzu sám, nedostaví sa žiaden pocit ťažkosti.
Klasiky sú napríklad margherita, diavola s fantastickou mozzarellou a talianskou salámou či jedna z najlepších quattro formaggi, aké som kedy jedol.
Kombinácia mozzarella fior di latte, gorgonzoly a scamorzy je extrémne nebezpečne chutná a poriadne výrazná. Žiaden eidam či Nivu tu nečakaj. V ponuke sú aj menej tradičné kombinácie, ale napríklad sa tu myslí aj na vegánov a pizzu majú aj pre nich.
Z tých najtradičnejších sa nedalo odolať Carbonara. Vravel som si, čo to bude. A výsledok bolo absolútne nebo. Vajíčka, slaninka a ťahavá mozzarella k sebe išli bohovsky. Na tom dávka čerstvého mletého korenia, ktoré ku carbonara neodmysliteľne patrí. Neváhaj túto pizzu ochutnať.
Čiližrút
Volám sa Čiližrút. Teda reálne som Mišo a Čiližrút je meno, ktoré používam na sociálnych sieťach, kde už cca 5 rokov prinášam informácie a zaujímavosti zo slovenského gastra. Najmä však o reštauráciách, kaviarňach či baroch a vinárňach. Aj keď nie som profesionál, v minulosti som odrobil nejaký čas v kuchyniach na rozličných pozíciách na Slovensku aj v zahraničí, ako aj v hoteloch či reštauráciách. Gastro a všetko okolo neho je moja srdcovka a hobby.
Sledujem šéfkuchárov, spoznávam malých farmárov, dodávateľov a producentov, ochutnávam nové aj zabehnuté koncepty a o zážitky z nich sa chcem podeliť. So Startitup sme sa dohodli na koncepte recenzií, ktoré nie sú na Slovensku úplne rozšírené. Najmä nie tie, ktoré obsahujú aj konštruktívnu kritiku.
Sám na IG a FB píšem len pozitívne zážitky a tie negatívne som komunikoval len na mieste. Myslím, si že písanie vyvážených recenzií, aj s tými negatívnymi, môže byť prínosom ako pre čitateľa, tak aj pre podnik, ktorý si pri každodenných povinnostiach ani nemusí byť vedomý detailov a chýb, ktorých doladenie by mohlo priniesť viac spokojných zákazníkov. Veď preto to robia, a tak som presvedčený, že práve toto môže byť ďalším malým prínosom pre slovenské gastro, ktorého som obrovským fanúšikom.
Viac mojich tipov na reštaurácie nájdeš na Instagrame Čiližrút.