Záhada z Anjelskej pláže: NAKA vyšetruje okolnosti smrti bývalého šéfa vojenských tajných
- Smrť bývalého šéfa vojenských tajných je opradená záhadou
- Elitní policajti NAKA vyšetrujú smrť Petra Bučku ako úkladnú vraždu spáchanú na chránenej osobe
- Smrť bývalého šéfa vojenských tajných je opradená záhadou
- Elitní policajti NAKA vyšetrujú smrť Petra Bučku ako úkladnú vraždu spáchanú na chránenej osobe
Je to už takmer rok, odkedy bývalý šéf tajných znenazdajky zmizol a pátrali po ňom desiatky policajtov aj zo špeciálnych zložiek. Reč je o Petrovi Bučkovi, ktorého telo našli po hodinách pátrania v Devíne.
Smrť bývalého šéfa vojenských tajných však ani po viac ako 11 mesiacoch nie je vyšetrená a vyvoláva množstvo otázok. Šesťdesiatsedemročného Petra Bučku totiž našli obeseného na strome, no so zviazanými rukami.
Telo Bučku našli v utorok 25. januára 2022 pri Dunaji na romantickom mieste s pieskovou plážou, zvanom Anjelská pláž. Prípad vyšetruje NAKA ako premyslenú a dobre naplánovanú vraždu. Dôvodom, pre ktorý sa rozhodli prípad kvalifikovať ako úkladnú vraždu spáchanú na chránenej osobe, sú údajne práve zviazané ruky obeseného muža.
„Predmetné trestné konanie je kvalifikované ako obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy. V predmetnom trestnom konaní sa čaká na vypracovanie znaleckých posudkov od znalcov z odvetví súdne lekárstvo a elektronika. K prípadnej zmene právnej kvalifikácie sa v momentálnom štádiu vyšetrovania nie je možné vyjadriť z dôvodu absencie uvedených znaleckých posudkov,“ informovali policajti reportérov Stratitup tesne pred koncom roka 2022.
Nezvestnosť nahlásila manželka
Bývalý šéf vojenskej rozviedky žil v paneláku v bratislavskej Karlovej Vsi. Jeho zmiznutie nahlásila manželka len pár hodín predtým, ako našli jeho nehybné telo.
„Predbežnou bezprostrednou príčinou smrti bolo zadusenie obesením. Trestné konanie je vedené vo veci pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a nebola obvinená žiadna osoba. Vo vyšetrovaní prebiehajú ďalšie procesné úkony, preto nie je možné zatiaľ poskytnúť ďalšie informácie,“ informovali na základe výsledkov pitvy policajti len pár dní po náleze tela.
Policajná hovorkyňa vtedy doplnila, že napriek tomu, že vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci úkladnej vraždy, v danej veci sa pracuje s viacerými vyšetrovacími verziami. Na základe získaných dôkazov však nebola doposiaľ ani jedna z verzií definitívne potvrdená alebo vyvrátená. „Je predčasné vyvodzovať akékoľvek závery,“ dodala.
To, či Peter Bučka spáchal samovraždu alebo prišiel o život rukou vraha, by mali okrem pitvy ukázať aj výsluchy nebohého najbližších či zmapovanie posledného obdobia jeho života.
Prepojenie na Bödöra
Minister obrany Jaroslav Naď krátko po smrti bývalého šéfa vojenských tajných povedal, že Bučka od istého momentu nespolupracoval na činnosti vojenského spravodajstva. „Evidovali sme z rôznych informácií, že sa pohybuje v blízkosti skupiny okolo pána Jahnátka a pána Bödöra,“ povedal minister Naď.
V skupine okolo Bödöra podľa ministra obrany spolupracoval Peter Bučka na viacerých veciach. O čo konkrétne išlo, však neprezradil. „Viete, tých úmrtí ľudí, ktorí sa hýbali okolo Bödöra, nám nejako pribúda, a to si treba tiež všímať,“ dodal v januári šéf rezortu obrany.
Aktuality.sk ešte v roku 2018 upozornili na to, že bezpečnostná služba Bödörovcov Bonul získala krátko pred Vianocami v roku 2008 štatút „subjektu hospodárskej mobilizácie“. No a práve toto rozhodnutie podpísal vtedajší vedúci služobného úradu ministerstva hospodárstva, bývalý šéf vojenských tajných Peter Bučka.
Rezortu hospodárstva v tom čase šéfoval Ľubomír Jahnátek, ktorý bol nominantom Smeru-SD. Štatút subjektu hospodárskej mobilizácie pre Bödörovu bezpečnostnú službu znamenal, že by v prípade vojny alebo núdzového stavu mohla chrániť vybrané objekty, pričom by sa riadila pokynmi rezortu hospodárstva.
Bývalý šéf vojenských tajných v 80. rokoch krátko pracoval pre komunistickú vojenskú rozviedku vo Washingtone, vtedy bol aj kolegom Juraja Širokého. Široký a Jahnátek spolu figurovali vo firme Plastika Nitra. „Ministra Jahnátka poznám ako spolužiaka,“ povedal v minulosti Peter Bučka pre Markízu.
Peter Bučka bol vo funkcii riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby v 90. rokoch Presnejšie v rokoch 1998 a 1999. V minulosti pôsobil tiež ako poradca ministra obrany Pavla Kanisa.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: Aktuality.sk