S depresiou dokážu zamávať maličkosti, ktoré vieš ovplyvniť priamo ty. Expert ukazuje, ako na to

  • Depresia je čoraz častejším ochorením
  • Často sa však stretávame aj s takzvanou jesennou depresiou
depresia
Ilustračný obrázok Unsplash/Dev Asangbam, Gadiel Lazcano
  • Depresia je čoraz častejším ochorením
  • Často sa však stretávame aj s takzvanou jesennou depresiou

Každý rok prichádza so zmenou ročných období sezónna depresia, ktorá trápi mnohých. Ide o bežné psychické ochorenie, ktoré odborníci nazývajú SAD (seasonal affective disorder, pozn. red.)Podľa portálu Free Think ním ročne trpí približne 10 miliónov Američanov.

Depresiu zapríčiňujú viaceré faktory, vplyv na ňu má dokonca aj to, koľko má človek počas dňa denného svetla. Neurológ v oblasti výživy však spracoval výskum, v ktorom sa zameral na vplyvy stravy a životného štýlu na mozgové funkcie, ako sú odolnosť, motivácia a duševná tieseň.

Už v úvode výskumu zistil, že sezónna afektívna porucha môže postihnúť každého. Vyššiemu riziku sú však vystavení ľudia s anamnézou porúch nálad. Konkrétne ide najmä o mladých dospelých a ženy všetkých vekových skupín.

Jesenná depresia sa nenazýva jesennou depresiou náhodou. Spája sa totiž so zmenou času a so skracovaním dní. Počas týchto dní totiž ľudia dostanú menej denného svetla ako počas letných dní, čo vedie k náladovosti. 

To sa deje v dôsledku nesúladu medzi cyklom spánku a bdenia. Výskum ukazuje, že tento nesúlad môže súvisieť so zlými výsledkami duševného zdravia, ako je úzkosť a depresia.

Pomôcť vedia úplné maličkosti

Nemusí sa diať len v jeseni, avšak kvôli obmedzenému množstvo denného svetla dostáva ľudský mozog signál, ktorý zapríčiňuje uvoľňovanie hormónu melatonín. Ten podporuje spánok a to aj napriek tomu, že nám doň ostáva ešte niekoľko hodín. Táto skutočnosť ovplyvňuje množstvo energie. 

Počas zimy ľudia z práce odchádzajú už za tmy, čo je občas tiež dosť depresívne. Odborník sa však zameral na to, čo nám počas tohto obdobia dokáže pomôcť vyhnúť sa psychickým problémom. Najjednoduchšie je podľa neho vystaviť sa dennému svetlu ihneď po prebudení. Optimálna je aspoň jedna hodina, no ak na svetle ostaneš dlhšie, nič sa ti nestane. 

Prevenciou pred jesennou depresiou je však aj kvalitný spánok. O tom sme už písali mnohokrát, takže to iba zhrnieme. Odborníci sa zhodujú na tom, že pred spaním by sme sa mali vyhýbať stimulantom, ako je káva, no aj ťažkým jedlám. Zabúdať by sme však nemali ani na každodenné cvičenie.

Vyvážená strava zložená z komplexných sacharidov a zdravých bielkovín podporuje stabilnú produkciu serotonínu a melatonínu. Hoci ide o maličkosti, na ľudskú psychiku majú obrovský vplyv. Vedú totiž k rýchlejšiemu prispôsobeniu cirkadiánneho rytmu. Pre milióny ľudí s poruchami nálady to môže znamenať šťastnejšie časy počas doslova najtemnejších dní.

Pomôcť môže aj vitamín

Štúdia ukázala, že na to, aby ľudské telo fungovalo fyzicky aj psychicky dobre, potrebuje správne množstvo vitamínu D a aj magnézia. Dôkazov o tom, že nedostatok týchto prvkov sa spája s depresiami, pribúda. 

Podľa metaanalýzy predošlých 41 výskumov dokáže užívanie vitamínu D zmierniť symptómy depresie u ľudí, ktorým bolo ochorenie diagnostikované lekármi. Práve toto zistenie otvára potenciálne alternatívne spôsoby liečby.

Ako informuje portál Science Alert, okrem kontroly hladín vápnika a fosfátu v tele sa predpokladá, že vitamín D pomáha regulovať rôzne funkcie v centrálnom nervovom systéme. Výskumy na zvieratách dokonca ukázali, že vitamín by mohol prispievať ku kontrole chemickej rovnováhy v mozgu. Výsledky týchto výskumov teda naznačujú, že súvislosti medzi vitamínom D a psychickým zdravím existujú.

vitamín d
zdroj: Unsplash/Michele Blackwell

Podľa Tuomasa Mikolu, hlavného autora štúdie a doktoranda na University of Eastern Finland, dokážu tieto zistenia podporiť nové klinické štúdie a tiež napomôžu k objasneniu suplementácie vitamínu D pri liečbe depresie.

Do metaanalýzy bolo zapojených 53 235 účastníkov štúdie zo 41 štúdií. Nešlo iba o ľudí, ktorí trpia depresiami, zúčastnili sa tiež osoby bez depresií. Zapojeným do štúdie bol podávaný vitamín D, no iní dostávali placebo.

V prípade účastníkov s depresiou sa ukázalo, že doplnky vitamínu D sú pri zmierňovaní symptómov depresie účinnejšie ako placebo. U účastníkov bez depresie to však bolo placebo, ktoré malo o niečo väčší vplyv na symptómy ochorenia. Ako sme už spomenuli vyššie, magnézium a vitamín D pracujú dokonale spolu, preto ani na horčík netreba zabúdať. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Conversation, Free Think, Science Alert

Najnovšie videá

Trendové videá