Autodielňu premenili na luxusný steak house. Namiesto STK teraz ponúkajú prémiové mäso
- Len málokedy sa nájde taká reštaurácia, za ktorou by boli zákazníci ochotní cestovať desiatky kilometrov
- STK je však svetlou výnimkou, a to nielen vďaka jedlu, ale aj interiéru
- Len málokedy sa nájde taká reštaurácia, za ktorou by boli zákazníci ochotní cestovať desiatky kilometrov
- STK je však svetlou výnimkou, a to nielen vďaka jedlu, ale aj interiéru
Živočíšnosť, surové materiály, čistá príroda a hlavne – mäso. Špičkové steaky nájdeš len 2 hodiny od Bratislavy, a to v Olomouci.
Ešte pred desiatimi rokmi tu hučali motory áut, mechanici kontrolovali spojky, brzdy a rozdávali pečiatky o prevedenej STK. A keď odchádzali po celodennej práci hladní domov, dosť možno snívali práve o takom jedle, na ktoré sem teraz chodia ľudia zo širokého okolia.
Podávajú sa tu šťavnaté steaky, priamo za masívnym dreveným stolom na nohách zo surovej ocele. Hlavnými znakmi celého konceptu je živočíšna sila a príroda. Zároveň je to motív, ktorý stojí za interiérom STK Restaurant, ktorá otvorila na mieste bývalej autodielne. V jedle aj priestore sa tu kladie najväčší dôraz na priamosť a kvalitu.
K automobilovému dedičstvu, ktoré by sa mohlo zdať ako príťaž a niečo, čo treba poprieť a vymazať, pristúpili autori projektu úplne opačne.
„Priestor s rozlohou 320 metrov štvorcových ho neodmieta, ale autenticky a po svojom prijíma. Na prvý pohľad je to zrejmé v použitých materiáloch – využili sme pláty surového plechu, čiernu oceľ alebo roxory. A na výhodu sme obrátili aj zdanlivo problematickú dispozíciu – úzke priestory s nosnými stenami, ktoré nebolo možné zbúrať,“ uvádza architektonické štúdio Komplits, ktoré má premenu na svedomí.
Z jednej z nich je dnes vertikálna záhrada, do druhej zakomponovali pult grilu. Stoja tu rozkročené aj dva obrovské, oceľové býky. Bolo to prianie majiteľa, ktoré dnes bez pochýb tvorí dominantu tohto priestoru.
Na prvý pohľad ťažké prvky sa ale v symbióze celkom prepájajú aj s prírodou. Býky majú nad hlavami výplety z vŕbového prútia, ktoré sa tiahnu po stole aj stenách.
Stoly sú zložené z hrubo opracovaných masívnych dubových dosiek stojacich na akoby polámaných, nepravidelne tvarovaných oceľových nohách. Zo stropov aj stien si na niekoľkých miestach prerazila svoje miesto zeleň, ktorá tak s každým novým listom mení výraz interiéru. Architekti využili aj kravskú kožu či výplety z lán.
Komplits
Ako sme už spomenuli, za podobou tejto reštaurácie stojí architektonické štúdio Komplits. Jeho tím predkladá jednoduchú úvahu: „Prečo sa všetky domy, byty, kancelárie, školy, hotely alebo stoly podobajú? Fantázia je predsa nekonečná a možné je všetko.“
Aj preto vzniklo štúdio, ktorého členov jednoducho baví ísť po cestách, kadiaľ pred nimi ešte nikto nešiel. Sú toho názoru, že nový deň znamená nový nápad, nový tvar alebo nové využitie materiálu.
Že dostali do rúk materiál, z ktorého sa bežne robia len ploty? Žiaden problém, oni z toho bez zaváhania spravia napríklad luster.
Kreativitu a fantastické svety experta Pavla Kríža prenáša pod jeho vedením na papier, do vektorov a reálneho sveta tím architektov, projektantov a stavbárov. „Čím častejšie počujeme, že to nepôjde, tým viac nás to baví.“
Zdroj: Komplits