Štát nachystal bič na domácich „varičov“ piva. Za nesplnenie povinností hrozí pokuta až 16 000 eur
- Pokiaľ doma varíš pivo, mal by si spozornieť
- Môže ti hroziť mastná pokuta
- Pokiaľ doma varíš pivo, mal by si spozornieť
- Môže ti hroziť mastná pokuta
Dobre orosené pivo je pre mnohých Slovákov neoddeliteľnou súčasťou. Posledné roky sa však spopularizovali remeselné pivovary. Niektorým ani toto nestačí a rozhodli sa, že si svoj ležiak alebo IPU uvaria sami doma.„“
Práve na týchto domácich varičov a pivovarníkov sa bude vzťahovať nové opatrenie finančnej správy, ktoré platí od 1. januára 2023. Podľa neho totiž budeš musieť ohlásiť, ak za rok navaríš viac, ako je schválené množstvo. Pokiaľ tak nespravíš, môže ťa čakať mastná pokuta.
Súkromnú výrobu piva je potrebné oznámiť
„Súkromných výrobcov piva od 1. januára 2023 čakajú nové povinnosti. Každý, kto si vyrába pivo pre svoju vlastnú spotrebu, musí túto skutočnosť oznámiť miestne príslušnému colnému úradu. V opačnom prípade sa vystavuje sankcii,“ píše na svojom webe finančná správa Slovenskej republiky.
Koho sa však toto nariadenie týka? Kto sa zaraďuje do kategórie súkromných varičov piva? Finančná správa domáceho výrobcu vníma ako každú fyzickú osobu, ktorá ročne nevyrobí viac ako 10 hl piva, vyrába ho výlučne pre vlastnú spotrebu alebo pre blízke osoby. Pivo tiež nesmie byť predmetom predaja ani iného uvádzania na trh.
Od nového roka týmto výrobcom vzniká niekoľko povinností: oznámiť najneskôr do 25. januára predpokladanú ročnú výrobu piva v hl, meno a priezvisko, trvalý pobyt a adresu miesta, kde bude pivo vyrábať.
Finančná správa upozorňuje, že doma vyrobené pivo do 10 hl ročne je tiež oslobodené od daní. Pokiaľ však presiahneš túto hranicu, potrebné je podať daňové priznanie, pričom sa uplatňuje základná sadzba spotrebnej dane z alkoholických nápojov.
Ak súkromný pivovarník neoznámi túto produkciu colnému úradu, môže mu hroziť pokuta až 3 000 eur. Pokiaľ nepodá daňové priznanie a nezaplatí dane, hrozí mu pokuta až do výšky 16 000 eur, upozorňuje finančná správa.
Vyššia daň za alkohol
Zmeny sa však nebudú týkať iba varenia piva, ale aj alkoholu ako takého. Nezáleží, či ide o rum, vodku alebo domácu. Liehovarníci na Slovensku si zrejme slušne priplatia už v tomto roku. Môže to však ovplyvniť aj konečných zákazníkov tým, že alkohol v regáloch zdražie o niekoľko eur.
Portál tvnoviny.sk upozorňuje aj na ďalší problém, ktorý môže prísť so zdražovaním. Mohlo by sa totiž rozšíriť pálenie alkoholu na vlastnú päsť v domácich podmienkach. Ak si ľudia začnú neprofesionálne vypaľovať vlastný alkohol, môže prísť aj k vážnym zdravotným problémom.
Spotrebná daň na alkohol sa od začiatku apríla budúceho roka zvýši o 30 %. Pálenice majú vďaka tomuto kroku strach, že prídu o svojich zákazníkov. „Ľudia sa boja ešte ďalšieho zdražovania elektriky, plynu alebo dreva,“ uviedol pre tvnoviny.sk Marián Mintal, majiteľ pálenice v obci Hranovnica.
Člen predstavenstva Združenia páleníc a liehovarov Jozef Szabo však tvrdí, že ľudia si zatiaľ zvýšenie dane za lieh ešte poriadne neuvedomujú. „Túto sezónu majú kvasy pripravené. Oni sa skôr ani na cenu nepýtajú, ale iba, kedy sa to vyrobí. Uvedomia si to až na budúcu sezónu.“
Podľa výpočtov liehovarníkov zdražie liter tvrdého alkoholu približne o dve eurá. Cena za fľašu 50-perctného alkoholu by sa tak pohybovala v rozmedzí od 9 do 9,50 eur.
Zdroje: tvnoviny.sk, finančná správa SR