Urobil si nepriateľov v USA a zbankrotoval mu biznis. Jamie Oliver sa teraz vracia na výslnie

  • Jamie Oliver je azda najslávnejší kuchár
  • Počas jeho kariéry si však vyslúžil riadnu dávku problémov
  • Za tie ho ľudia buď milovali, alebo nenávideli
jamie oliver
reprofoto: Instagram/jamieoliver
  • Jamie Oliver je azda najslávnejší kuchár
  • Počas jeho kariéry si však vyslúžil riadnu dávku problémov
  • Za tie ho ľudia buď milovali, alebo nenávideli

Jamie Oliver je známy kuchár a tvár značky jedla po celom svete. Tento nadšenec gastronómie sa neustále snaží priniesť na tanier skvelú chuť a zdravé potraviny. Túži po tom, aby reštaurácie, kuchárske knihy a televízne relácie boli plné farieb a životnej energie.

Na konte má obrovskú sieť talianskych reštaurácií, ale aj mnoho gastroproduktov či kuchárskych kníh.

Jeho príbeh, ako sa dostal na vrchol a ako pri ňom stála poriadna dávka šťastia, je skutočne inšpiratívny. Slováci ho tiež mali možnosť vidieť na televíznych obrazovkách, prevažne ako „kuchára bez čapice“.

Na svete sú ľudia, ktorí Jamieho buď milujú, alebo neznášajú. Pozreli sme sa aj na to, prečo sa stal jednou z najviac nenávidených osobností. 

Raketový nástup na scénu 

Jamie Oliver sa narodil v roku 1975 v mestečku Clavering v Anglicku. Celú svoju kariéru kuchára odštartoval v naozaj mladom veku. Jeho prvou prácou v kuchyni bolo zamestnanie v miestnom pube, kde začal svoju kariéru ako kuchár. Neskôr pracoval v reštaurácii River Cafe v Londýne, kde sa naučil variť taliansku kuchyňu a získal cenné skúsenosti.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jamie Oliver (@jamieoliver)

Jeho televízna kariéra podľa IMDb začala v roku 1999, keď sa stal hviezdou televíznej show „The Naked Chef“. Kritici boli zo začiatku mierne šokovaní. Bolo to odrazu niečo úplne iné ako kuchárske relácie doteraz. Neskôr si však museli zvyknúť na vystupovanie len 21-ročného Jamieho, keďže šou mala skutočnú obľubu fanúšikov po celom svete.

Tento televízny program mu priniesol obrovskú popularitu a pomohla mu vybudovať si meno v oblasti kulinárstva. Po úspechu „The Naked Chef“ nasledovali ďalšie televízne programy a kuchárske knihy, ktoré sa stali bestsellermi.

Ak by gastroorgazmus mal mať meno, volal by sa Eck

Stanica BBC v minulosti informovala, že mladý šéfkuchár Jamie dokonca zaujal britského premiéra Tonyho Blaira, ktorý ho požiadal, aby pripravil vhodnú a tematickú večeru na stretnutie s talianskym náprotivkom premiéra. Výsledkom bol taký úspech, že Blair ponúkol Jamiemu prácu „cára jedla“ pre britské nemocnice. Túto úlohu však odmietol.

Chcel dosiahnuť zmeny

Okrem svojej televíznej relácie sa však venoval aj viacerým ďalším projektom. Chcel priniesť zmenu v stravovaní a poukazovať na škodlivosť niektorých potravín. 

Jedným z tých väčších projektov bola napríklad kampaň nazvaná Feed Me Better, ktorou dosiahol prísľub britského parlamentu venovať viac peňazí školskému stravovaciemu systému a podporiť tak zdravú výživu u detí. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jamie Oliver (@jamieoliver)

Druhým je Jamie Oliver’s Food Revolution, s ktorou cestoval do najnezdravšieho štátu Ameriky a snažil sa prinavrátiť varenie do domácich kuchýň. S touto šou získal dokonca cenu Emmy.

Svoju prvú vlastnú reštauráciu zo siete Jamie’s Italian si kuchár otvoril v roku 2008 a v najlepších časoch bolo naraz otvorených až 42 týchto reštaurácií naprieč Britániou, pričom franšíza sa roztrúsila po Austrálii, Kanade, Cypre či ďalekej Ázii. Svoju prevádzku však ešte dodnes má aj napríklad susediaca Budapešť.

Medzi rokmi 2009 a 2015 fungovalo niekoľko prevádzok Recipease a v roku 2011 sa pridala sieť reštaurácií pre milovníkov mäsa, Barbecoa.

Prečo ho však kuchári a ľudia neznášajú? 

Samozrejme, z takého veľkého počtu sledovateľov sa priamoúmerne nabaľujú aj odporcovia. Jamie Oliver sa neslávne zviditeľnil hneď viacerými kauzami až tak, že ho veľké skupiny ľudí začali až nenávidieť. 

Jamie Oliver začal svoju reláciu Food Revolution s tými najlepšími úmyslami: ísť do školských štvrtí a pomôcť im správne nakŕmiť deti. Ale keď v roku 2009 zamieril do Huntingtonu v Západnej Virgínii, neboli šťastní, že ho videli.

Bolo to tesne po tom, čo bolo mesto označené za najnezdravšie v krajine, a nikto nechcel, aby ich postavil do centra pozornosti. Podľa Huffington Post miestni obyvatelia jednoducho nechceli, aby im niekto rozkazoval jesť zdravo.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jamie Oliver (@jamieoliver)

Podľa The Atlantic mal Jamie Oliver adresovať jednej matke slová, že zabíja svoje deti. Toto vyjadrenie výrazne „pomohlo“ k strhnutiu naozaj veľkej búrky hnevu.

Riaditeľku stravovacích služieb školy bombardovali nenávistnými listami a všetci volali po jej odstúpení. Ju považovali za tú chybu v systéme, no po tom, ako Oliver urobil svoje zásadné reformy, škola dopadla ešte horšie, ako všetci čakali.

Podľa ďalších informácií neuveriteľnému počtu, až 77 percentám opýtaným, už obed nechutil a ani ho nejedli. Mnohí ho vyhadzovali. To je obrovský problém, pretože Huntington, mesto, ktoré trpí do veľkej miery chudobou, sa spoliehalo na školské obedy, aby nakŕmili miestne deti.

Nastal však ďalší problém. Tým, že nikto obedy nekupoval, muselo prísť na obrovské prepúšťanie. 

Podľa viacerých skupín je pokrytcom

Zastav sa na čerpacej stanici Shell vo Veľkej Británii a pravdepodobne uvidíš niečo skutočne prekvapivé, Jamie Oliver Deli.

Oliver spolupracoval s ropným gigantom na vytvorení približne 80 rôznych produktov. Svojich zákazníkov si to, samozrejme, našlo, ale takisto sa našli aj ľudia, na ktorých táto spolupráca nezapôsobila. Mnoho ľudí ho považovalo za pokrytca a označili ho za zapredanca.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jamie Oliver (@jamieoliver)

The Guardian hovorí, že Shell je spájaný so všetkým, od ničenia životného prostredia a podnecovania klimatických zmien až po zapájanie sa do miliardových úplatkov, čo, samozrejme, Shell popiera. Ale vzhľadom na to, že Oliver bol vychvaľovaný OSN za jeho prácu v oblasti životného prostredia, táto spolupráca pôsobí dosť pokrytecky.

Človek by si aj pomyslel: prečo do tejto spolupráce vlastne išiel? The Guardian informuje, že za tento kontrakt Oliver získal viac ako 5 miliónov libier.

Jeho reštaurácie 

Vyššie sme spomínali aj to, že vlastní sieť reštaurácií. Tak to teda aspoň bolo tesne predtým, ako zbankrotovala väčšina z nich. Keď sa pozrieme na niektoré z recenzií na portáli TripAdvisor, jeho sieť Deli na letisku vo Viedni dosahuje len 2 hviezdičky z piatich. V prípade jeho siete reštaurácií s talianskym jedlom ide o označovanie za „pascu na turistov“.

Udialo sa však to, čo ani Jamie nečakal. V roku 2019 bol nútený vyhlásiť bankrot svojich reštaurácií. The Guardian uvádza, že do záchrany reštauračnej siete vrazil 13 miliónov libier. Ani toto však nestačilo a musel veľmi zúžiť počty prevádzok.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jamie Oliver (@jamieoliver)

Z kolapsu siete reštaurácií obviňuje Brexit. Televízny šéfkuchár tvrdí, že ľudia prestali jesť v reštauráciách pre neistotu, ktorá v spoločnosti nastala po vyhlásení Brexitu. Jamiemu sa napriek tomu v roku 2022 stále darilo.

Jeho kuchárska relácia má nové časti pod záštitou Chanel 4. V auguste mu vyšla ďalšia kuchárska kniha a opäť maká aj v reštauračnom biznise. Tentokrát so službou pre objednávanie cestovín. Jeho instagramový účet tiež neostal zapadnutý prachom, keďže má takmer 10 miliónov sledovateľov. 

Podľa portálu Celebrity Net Worth sa hodnota jeho majetku pohybuje na úrovni neuveriteľných 200 miliónov dolárov.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: BBC, Feed Me Better, Food Revolution, The Atlantic, Shell, The Guardian, TripAdvisor, The Guardian, Celebrity Net Worth, IMDb, Huffington Post

Najnovšie videá

Trendové videá