Pohľad na januárovú výplatu ťa prekvapí: Slováci uvidia na páske viac peňazí
- Nezdaniteľná časť základu dane stúpa
- Znamená to vyšší čistý plat
- Pracujúci na Slovensku si tak ročne prilepšia o desiatky eur
- Nezdaniteľná časť základu dane stúpa
- Znamená to vyšší čistý plat
- Pracujúci na Slovensku si tak ročne prilepšia o desiatky eur
Nový rok priniesol skvelé správy pre slovenských zamestnancov, ako aj samostatne zárobkovo činné osoby. Každému sa zvýšia čisté príjmy. Platí totiž každoročný nárast nezdaniteľnej časti základu dane. Tá predstavuje 21-násobok aktuálnej sumy životného minima.
V roku 2022 sa nám nezdaňovala suma 4 579,26 eura ročne, tento rok sa to však zvýši na 4 922,82 eura ročne. Inými slovami, pracujúci na Slovensku má tento rok možnosť znížiť si základ dane o približne 343 eur vyššiu sumu než vlani.
V praxi to znamená, že na výplatných páskach uvidíme viac peňazí. Je tu však aj zlá správa. Inflácia nám „žerie“ značnú časť reálnych príjmov aj napriek tomu, že platy na Slovensku všeobecne rastú a zarábame viac.
Nezdaní sa 410,24 eura
Ako vysvetľuje agentúra SITA, znamená to, že keď vo februári dostaneš prvú výplatu za tento rok, nezdaní sa 410,24 eura z nej. Na výplatnej páske teda uvidíš vyššiu sumu. V decembri 2022 sa pracujúcim na Slovensku totiž nezdaňovala čiastka 381,61 eura.
Keďže ide o sumy, ktorých sa dotýka 19-percentná sadzba dane z príjmov, mesačne tento rok zarobíš o 5,44 eura viac než vlani. Ročne teda na dani z príjmov ušetríš 65,30 eura.
Ak zamestnanec zarába v hrubom ročne viac ako 176,8-násobok aktuálnej sumy životného minima, na príjem presahujúci túto hranicu sa vzťahuje 25-percentná sadzba dane. V tomto roku ide o sumu 38 553,01 eura ročne, čo predstavuje 3 212,75 eura mesačne.
V budúcom roku sa bude 25-percentná sadzba dane uplatňovať na príjem presahujúci 41 445,46 eura ročne, teda 3 453,79 eura mesačne.
Samostatne zárobkovo činné osoby pocítia zvýšenie nezdaniteľnej sumy na rok 2023 až v roku 2024, teda pri podaní daňového priznania za budúci rok.
Zvyšujú sa aj mzdy, no inflácia je silnejšia
Ako sme ťa informovali v tomto článku, priemerná nominálna mesačná mzda v novembri 2022 medziročne zrýchlila tempo rastu vo všetkých desiatich odvetviach ekonomiky.
Najmenej, o 5,2 %, rástla v odvetví s najvyššími mzdami – v informáciách a komunikácii –, najviac v sektore ubytovania, o 26 %. Výplaty vyššie o viac ako 10 % mali aj zamestnanci v stavebníctve, v maloobchode a vo veľkoobchode. Rast miezd v ostatných sledovaných odvetviach bol vyšší ako 8 %.
Vysoký rast spotrebiteľských cien (inflácia) však spôsobil, že reálne mzdy medziročne klesli takmer vo všetkých odvetviach. Najviac sa prepadli v informáciách a komunikácii o 8,8 %, najmenej v stavebníctve o 1 % a v maloobchode o 2 %.
V ostatných odvetviach pokles priemernej reálnej mesačnej mzdy dosahoval od 4,6 % vo veľkoobchode do 6,4 % v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev. Reálna mzda vzrástla iba v sektore ubytovania, a to až o 9,2 %.
Nominálna mesačná mzda za jedenásť mesiacov roka 2022 sa v priemere v jednotlivých odvetviach medziročne zvýšila od 5 do 20 %. Tlaku vysokej inflácie odolalo len odvetvie ubytovania, mzdy jeho zamestnancov v kumulatíve boli vyššie až o 6,8 %.
V ostatných deviatich odvetviach zamestnanci dostávali reálne menej ako pred rokom. Najviac, o vyše 6 %, sa reálne mzdy medziročne prepadli v informáciách a komunikácii a tiež vo vybraných trhových službách. Výraznejší pokles sa prejavil aj v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 5,8 %. Vysokou infláciou boli najmenej zasiahnuté zárobky v stavebníctve, reálne poklesli o 0,7 %.
Stúpa aj miera zamestnanosti
Napriek pokračujúcej kríze zamestnanosť v novembri 2022 vo väčšine sledovaných odvetví rástla, úbytok zamestnancov zaznamenali len priemysel a vybrané trhové služby. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
V reštauráciách a pohostinstvách rástla zamestnanosť najvýraznejšie, takmer o jednu pätinu. Podniky poskytujúce ubytovanie zamestnávali medziročne o 14 % osôb viac. Obe tieto odvetvia však iba dopĺňajú stavy zamestnancov, o ktorých prišli počas uzatvorenia prevádzok počas pandémie.
Rast zamestnanosti vyšší ako 4 % dosiahol sektor informácií a komunikácie, o viac ako 3 % sa zvýšil počet pracujúcich v predaji a oprave motorových vozidiel aj v maloobchode.
Naopak, v priemysle počet zamestnaných osôb poklesol o 1,6 %. Toto odvetvie poskytuje prácu najväčšiemu počtu osôb, ale zamestnanosť v ňom klesá už od marca 2022. Aj sektor vybraných trhových služieb zamestnával medziročne o 1,3 % osôb menej. Zamestnanosť v ňom sa znižuje už tretí mesiac po sebe.
Zdroje: SITA, TASR, SIU