Marketér o názvoch strán: Nicholsonovej Jablko je úlet, Dzurindov projekt odkazuje na minulosť
- Na Slovensku pribúdajú nové politické projekty ako huby po daždi
- Marketér pre Startitup zhodnotil názvy nových projektov
- Na Slovensku pribúdajú nové politické projekty ako huby po daždi
- Marketér pre Startitup zhodnotil názvy nových projektov
Na Slovensku sa posledné týždne intenzívne debatuje o nových politických projektoch, v ktorých figurujú staronové tváre slovenskej politiky. Obzvlášť intenzívne sa v súčasnosti diskutuje o strane Jablko Lucie Ďuriš Nicholsonovej, ale aj projekte Mikuláša Dzurindu.
Práve projekt bývalého premiéra podľa Hospodárskych novín dostane názov Modrá koalícia. Keďže zrovna názov strany je jedna z prvých vecí, na ktoré potenciálni voliči narazia, opýtali sme naslovovzatého marketéra Róberta Slováka, čo hovorí na čerstvé mená projektov.
Jedným z nových ohlásených projektov je napríklad strana Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Tá o projekte hovorila už dlhšie, ale v posledných dňoch aj bližšie osvetlila detaily iniciatívy. Jedným z nich je napríklad názov, ktorým je nakoniec svojské Jablko. Nicholsonová sa schválne chcela vyhnúť klasickým skratkám a zvolila názov predmetu, ktorý je dobre známy každému Slovákovi.
Marketér o Jablku: Je to úlet
„Na prvé počutie je názov Jablko veľký úlet a vidieť to aj na reakcii na sociálnych sieťach. Zarezonovalo to, ale je otázne, či tá konotácia, to, čo sa ľuďom pri tomto názve objaví v hlavách, je pozitívne,“ myslí si marketér Robert Slovák o čerstvom názve strany.
Po Nicholsonovej zverejnení mena strany sa totiž na internete roztrhlo vrece s rôznymi satirickými a vtipnými meme komiksami. Politička nakoniec k téme aj nahrala video, v ktorom spomína, že je rada, že názov jej strany vyvoláva úsmev.
„Reakcia ľudí nie je úplne jednoznačne pozitívna a skôr si z toho robia srandu,“ podčiarkol Slovák. Dodal, že podobná takto ostrá reakcia nebola napríklad pri stranách s tradičnejšími názvami ako Progresívne Slovensko či Občianski demokrati Slovenska a ďalších. Zároveň si ale myslí, že keď Nicholsonová stranu „naplní“ obsahom a ľuďmi, tak to môže projektu pomôcť.
„To, že je to všeobecne známe ovocie, je plus, pretože nemusí ľudí učiť, čo to znamená. Mínus je ale to, že tomu treba dať iný význam, ako to brali ľudia doteraz,“ podčiarkol. Podľa Slováka samotný názov Jablko ale nehovorí, aké bude mať projekt konkrétne smerovanie.
„Jablko je všade. Vo všetkých médiách, na weboch, na sociálnych sieťach, aj na stránkach politickej satiry. Zaplnili sme moje obľúbené Zomri. Super. Je načase sa posunúť, spúšťame zber podpisov,“ napísala Nicholsonová na sociálnych sieťach nedávno. Podľa nej Jablko má byť proeurópskou stranou, ktorá sa má zameriavať aj na tému rozvoja regiónov.
Odkaz k minulosti
Politické vody nedávno rozčeril aj ďalší názov strany. Podľa Hospodárskych novín tak projekt Mikuláša Dzurindu má niesť názov Modrá koalícia. Ide o iniciatívu, ktorá sa dlhšie spája práve s bývalým premiérom Mikulášom Dzurindom a k strane má stále bližšie strana Spolu Miroslava Kollára.
Podľa Roberta Slováka je dobrý ťah, že ak Dzurindov projekt naozaj ponesie takýto názov, tak odkazuje na históriu koalície SDK, ktorá stála aj za porážkou Vladimíra Mečiara.
„Znie logicky, že to nadväzuje aj na určitú minulosť, a to tou modrou farbou,“ myslí si Slovák. Práve slogan „Modrá je dobrá“ používala pred rokmi v predvolebnom boji SDKÚ.
„Zároveň sa to odlišuje od výrazne farebne vyhranených strán ako Kotlebova zelená či smerácka červená. V tomto je dobré, že si privlastnili nejakú farbu. Ako Jablko je to oveľa nudnejšie, no myslím si, že to viac podčiarkuje obsah, ktorý budú riešiť,“ opísal šéf reklamnej agentúry Róbert Slovák a jeho priatelia.
Čo by mal názov obsahovať?
Slovák zároveň prezradil, čo by mal top názov politickej strany obsahovať. „Ideálne je, aby v názve strany bola nejakým spôsobom definovaná minimálne téma, ktorej sa bude táto strana venovať,“ poznamenal.
Podľa Slováka sa tak strany ako Smer či Hlas museli dodatočne naplniť určitým obsahom, ale napríklad meno strany ako Progresívne Slovensko, ale aj Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti v sebe obsahuje konkrétne smerovanie strany či prvok, ktorý tieto subjekty spája. „Kým napríklad za nešťastnejší názov považujem názov Za ľudí, ktorý je neskloňovateľný,“ dodal na záver Slovák.
Zdroj: HNonline