Prečo nám domáci miláčikovia nosia „mŕtve darčeky“: Dôvod je iný, ako čakáš
- Darovanie mŕtvych zvierat je pre nich prirodzené
- Dávajú ti najavo, že si členom ich rodiny
- Tomuto (zlo)zvyku sa dá však úspešne predísť
- Darovanie mŕtvych zvierat je pre nich prirodzené
- Dávajú ti najavo, že si členom ich rodiny
- Tomuto (zlo)zvyku sa dá však úspešne predísť
Domestikované sú už vyše 10 000 rokov, no ich lovecký inštinkt je aj napriek tomu stále silný. Reč je o mačkách a psoch, ktoré niekedy vedia svojho pána naozaj „potešiť“.
Do série množstva nevhodných záľub, ktoré s radosťou vykonávajú, spadá napríklad aj darovanie nevhodných (a zároveň neživých) darov. Triumfálny pohľad na štvornohého miláčika držiaceho v zuboch mŕtvu myš, vtáka či vevericu nie je asi žiadnemu majiteľovi cudzí. Chcú nás potešiť, vystrašiť alebo je za tým niečo úplne iné? Odpoveď priniesol portál IFL Science.
Majú to v krvi
Aj napriek tomu, že je o ich blahobyt v dnešných dňoch postarané, mačky a psy boli stvorené primárne na lov. A to sa nezmení ani po dlhodobej prevýchove na gaučový spôsob života. Niekedy jednoducho nedokážu odolať nutkaniu prenasledovať a následne loviť bezbrannú korisť.
U psov sa táto potreba prejavuje omnoho menej. Ich predátorský inštinkt je často uspokojený prostredníctvom hry, ako je napríklad naháňanie lopty, trhanie plyšovej hračky alebo ešte lepšie, vankúšov. Samozrejme, všetko závisí od plemena. Napríklad také teriéry, ktoré boli vyšľachtené na lov hlodavcov a inej malej zveri, to majú stále v krvi. Dôkazom toho je napríklad ich nepríčetné štekanie aj na jemne zvírený prach.
Prirodzené predátorky
Čo sa týka mačiek, tým v tomto „loveckom súboji“ patrí bezkonkurenčné prvenstvo. Iba v Spojených štátoch zabijú ročne 1 až 4 miliardy vtákov a približne 22 miliárd cicavcov.
Ak si vlastníkom jednej z nich, určite si z času na čas nájdeš na záhrade poklad v podobe mŕtvych pavúkov, myší alebo, ak je mačka zdatnejšia, aj králikov. A to aj napriek tomu, že má doma plnú misku jedla. Všetky cesty potom vedú k jedinej otázke: Prečo? Odpovedí je hneď niekoľko.
Titul rodinného príslušníka
Jedným z dôvodov je materinský pud, ktorý sa prebúdza hlavne u mačiek. Samičky by za normálnych okolností učili svoje mláďatá loviť a jesť. No keďže je kastrácia a sterilizácia u domácich zvierat čoraz bežnejšou záležitosťou, svoje lovecké know-how sa zrejme snažia odovzdať aspoň svojim majiteľom.
Ide jednoducho o inštinkt prežitia, ktorý je zakorenený hlboko v nich a vedia, že ho musia odovzdať ďalej. Tak ak sa s tebou nabudúce tvoje zvieratko podelí o svoj čerstvý úlovok, znechutený pohľad naozaj nie je namieste. Ide o milé gesto, ktorým chce vyjadriť svoju náklonnosť a zároveň dať najavo, že si súčasťou jeho rodiny.
Nezvyčajný kompliment
Niekedy naši štvornohí spoločníci majú len potrebu pochváliť sa a dokázať nám, akými jedinečnými loveckými schopnosťami disponujú. Niektorí psí experti dokonca tvrdia, že je to forma vďaky, ktorú nám chcú preukázať, píše Doggysaurus. Sme to predsa my, kto sa s nimi hrá, kŕmime ich a zabezpečujeme im bezpečný domov. Na vyjadrenie ich lásky však nemôžu použiť slová, a tak sa rozhodli povedať to mŕtvymi zvieratami.
Aj keď to môže znieť zvláštne, ich morbídne darčeky by sme mali brať ako kompliment. Podľa autorky a odborníčky na správanie mačiek Anity Kelsey svoju čerstvo ulovenú korisť prinesú len do prostredia, kde sa cítia pohodlne a hlavne bezpečne, uvádza The Sun.
Tajomné signály
Určite si si to už všimol. Psy a mačky sa radi predvádzajú. Je pre ne takmer samozrejmosťou, že ich automaticky, ako so sebou prinesú v zuboch svoj úlovok, budeš pokladať za šampiónov.
Rovnako ako roztrhaná pohovka či dohryzené vankúše, aj nosenie mŕtvych zvierat môže byť forma vyžadovania si pozornosti. „Možno tým chcú dať najavo, že im niečo chýba – láska, pohyb… môže to byť čokoľvek,“ uvádza portál Doggysaurus.
Potešenie pre majiteľov
Riešenie na tento morbídny (zlo)zvyk vašich štvornohých miláčikov existuje. A je ich hneď niekoľko. Skús nahradiť živé-mŕtve zvieratá plyšovou alternatívou. Hračky, ktoré predstavujú myši alebo inú korisť, môžu tvojmu miláčikovi poskytnúť uspokojenie zo zabitia. No a ty zase zabiješ dve muchy jednou ranou.
Zakomponuj do stravy viac bielkovín – štúdia zistila, že majitelia, ktorí zmenili krmivo svojej mačky a dopriali jej potraviny bohaté na bielkoviny, zaznamenali pokles množstva ich loveckých výprav až o 36 percent.
Zdroje: The Spruce Pets, IFL Science , Cats.com, Doggysaurus, The Sun